Okan Bayülgen Öneriyor: Talk Radio (Oliver Stone) 1 – unnamed 1

Okan Bayülgen Öneriyor: Talk Radio (Oliver Stone)

7 Mart 2015

Antalya Sinema Derneği’nin film gösterimleri Okan Bayülgen’in önerisi Talk Radio (Oliver Stone) ile devam ediyor.

Okan Bayülgen’in Antalya Sinema Derneği için önerdiği, üç Oscarlı Oliver Stone’un yönetmenliğindeki, bir Amerikan radyo talk şovcusunun gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak uyarlanan Talk Radio (1988) ya da nam-ı diğer Sırdaş Radyo, konusu, tavrı ve taşıdığı ruh itibariyle ‘tuhaf’ bir şekilde Bayülgen’in kişisel tarihi ile de paralellikler gösteriyor. Talk Radio izlendiğinde, yaşı biraz geçkin olanlar, yani doksanların ortalarında genç olanlar kaçınılmaz biçimde Gece Kuşu (1995) programını hatırlayacaklar.

unnamedBayülgen’i ilk kez kitlelerle buluşturan Gece Kuşu, dönemin Siyaset Meydanı programı ile birlikte “konuşan Türkiye”nin ekrandaki tabu yıkıcı yansımalarından biriydi. İzleyicilere canlı olarak bağlanılan, sürprizlere açık ve muzır sohbetlerin döndüğü Gece Kuşu, televizyonda yapılan bir tür radyo programıydı. Talk Radio filmi, en az Gece Kuşu kadar muzır ve aynı anda, muhafazakarlık ve modernlik çatışması çerçevesinde, döneminin Amerikan politik atmosferine dair bir tartışma ortaya koyuyor.

İlginç bir bilgi ama gerçek; Yalnızlık Sineması, Değişen Bakış: Çağdaş Uluslararası Sinema, Film, Biçim ve Kültür gibi kitapların yazarı Robert Phillip Kolker’e göre Natural Born Killers (1994) değil, JFK (1991) değil, Platoon (1986) ya da The Doors (1991) değil fakat Talk Radio, Oliver Stone’un “en iyi filmi.”

Test etmek isteyenler, Talk Radio’yu 11 Mart 2015 Çarşamba günü, saat 19.00’da,Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Antalya Cam Piramit – Düden Salonu’ndaücretsiz olarak izleyebilecekler. Ayrıca, gösterimin ardından, Yrd.Doç.Dr. Oğuzhan Ersümer’in katılımıyla filmle ilgili bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Antalya Sinema Derneği Etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/332598093615275/

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İstanbul Bienali Sunar: Haftalık Film Seçkisi 2 – Volkan Aslan Evim Evim Güzel Evim 2017

İstanbul Bienali Sunar: Haftalık Film Seçkisi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali bünyesinde
Yazlık Sinema Gecesi’nde Sürpriz İsim: Orhan Pamuk 3 – uskudar da yazlik sinema gunleri basliyor 1a413d4b205ec58174ef161634f024ad4

Yazlık Sinema Gecesi’nde Sürpriz İsim: Orhan Pamuk

Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var