Ömürboyu Bilet Ödülü Sahibine ‘Ömürboyu Otobüs Bileti’

29 Mart 2011

İstanbul Film Festivali’nden Ömürboyu Bilet Ödülü alan, ancak iki yıldır maddi imkânsızlıklar nedeniyle festivale katılamayan Vahit Tansoy’un hem konaklama hem de ulaşım masraflarını Ulusoy ömür boyu karşılayacak.

Ömürboyu Bilet Ödülü Sahibine 'Ömürboyu Otobüs Bileti' 1 – omurboyu bileti var otobus bileti yok 1212356 1

29 Mart 2011, İstanbul; 2007 yılında  gerçekleştirilen 26. İstanbul Film Festivali’nde ‘Ömürboyu Bilet Ödülü’ alan, ancak iki yıldır maddi imkânsızlıklar nedeniyle festivale katılamayan Vahit Tansoy’un bu yıl itibari ile festival ulaşımı için otobüs biletlerini ve konaklama giderlerini Ulusoy karşılamaya başlıyor.

Antalya’da yaşayan Tansoy, 2-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 30. İstanbul Film Festivali’ni takip etmesinin mümkün görünmediğini belirtiyor ve “Otel masrafı çok tutuyor, benim bu kadar imkânım yok. Ömürboyu Bilet ödülü olmasına rağmen festivalleri takip edememek çok acı” diyordu. Basında yer alan bu haberin üzerine Ulusoy Otobüs Grubu Başkanı Cem Koçak, Ulusoy olarak Tansoy’un hem konaklama hem de ulaşım sponsoru olma kararı aldı.

Ömürboyu Bilet Ödülü Sahibine 'Ömürboyu Otobüs Bileti' 2 – ulusoy

“Sinemadan başka aşkım yok” diyen Tansoy’un en büyük tutkusu ise İstanbul Film Festivali. Festivalde 70’in üzerinde film izleyerek en fazla film izleme rekorunun da sahibi olan Vahit Tansoy’un bu sevdası İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) da dikkatini çekti.  İKSV, Vahit Tansoy’u 2007’de 26. İstanbul Film Festivali’nde ‘emekleri’ nedeniyle ödüllendirerek o yıl Vahit Tansoy’a Şakir Ezcacıbaşı tarafından “Ömürboyu Bilet Ödülü”nü sundu. 18 yıldır her festival dönemi, bütün bir yıl yaptığı tasarruflarla ucu ucuna denkleştirdiği üç beş kuruşu cebine koyup İstanbul’un yolunu tutan Tansoy, maddi imkânsızlıklar nedeniyle son iki yıldır festivali takip edemiyordu.

Peki kim bu Vahit Tansoy? 46 yaşında. Antalya’da yaşıyor ve orada bir dergide sinema üzerine yazılar yazıyor. “Sinemadan başka aşkım yok” diyor. En büyük tutkusu ise İstanbul Film Festivali. Festivalde 70’in üzerinde film izleyerek en fazla film izleme rekorunun da sahibi olan Vahit Tansoy’un bu sevdası İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) da dikkatini çekti. İKSV, Vahit Tansoy’u 2007’de 26. İstanbul Film Festivali’nde ‘emekleri’ nedeniyle ödüllendirdi. O yılVahit Tansoy’a Şakir Ezcacıbaşı tarafından ‘Ömürboyu Bilet Ödülü’ takdim edildi…

18 yıldır her nisan, bütün bir yıl yaptığı tasarruflarla ucu ucuna denkleştirdiği üç beş kuruşu cebine koyup İstanbul’un yolunu tutan Tansoy, son iki yıldır festivali takip edemiyor. Büyük ihtimalle bu yıl 2-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivali de göremeyecek.  Çünkü “Otel masrafı çok tutuyor ve benim bu kadar imkânım yok” diyor. Tansoy’u en çok da bu üzüyor; Ömürboyu Bilet Ödülü’nün sahibi olduğu halde festivale katılamamak:

“Festival tarihinde ilk ve son kez bana verilen Ömürboyu Bilet Ödülü, benim için 18 senenin yorgunluğunu, açlığını unutturdu. Fakat bu ödülü aldıktan sonra festivale gidememek çok acı verdi. Benim gibi sinemayı hayatın anlamı diye düşünen biri için çok zor oldu.”

Vahit Tansoy son iki yıldır festivali gazete ve televizyon üzerinden de takip etmediğini söylüyor. “Uzaktan seyretmek üzüyor” diyor: “Bunu bile yapamadım ben çünkü çok acı verdi orada olamamak. Bu sene de aynı şeyleri yaşamak zorunda kalacağımı bilmek şimdiden mutsuz ediyor beni.”

‘Karnım açtı, gönlüm doydu’

Yıllarca bu festivale gelebilmek için birçok şeyden vazgeçmiş Tansoy. Tüm harcamalarını azaltmış, para biriktirmiş. “Hep yürüdüm, kitap almadım, kıyafet almadım… Dostlarımın da yardımıyla paramı tamamlayıp festivale öyle gelebildim” diyor ve ekliyor:

“Festival boyunca da günde 3 simitle idare ettim. Karnım açtı ama gözüm ve gönlüm o filmlerle doydu… En ucuz otellerde kapı arkasına sandalye koyarak uyudum korkuyla. Ama muhteşem filmler izledim, sevdiğim oyuncu ve yönetmenlerle fotoğraf çektirdim. Festival bitip yaşadığım şehre dönünce dünyanın en mutlu insanı olarak bir sene idare ettim. O izlediğim filmlerden aldığım hazla… Sonra yeniden bir festival gelmesiyle yaşanan sancılar ‘acaba gidemeyecek miyim’ korkusu… 18 sene işte böyle geçti…”

En özel anı: 18 yıl boyunca pek çok anı da biriktirmiş Vahit Tansoy, İstanbul Film Festivali’nde. Ama onun için en özel anı Şakir Eczacıbaşı’nın elinden ödülünü alış anı… Tansoy, “O sahneye çıktığım an duyduğum heyecanı, korkuyu asla unutamam… Muhteşemdi, en unutulmaz anılarımın başında geliyor” diyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

2 Comments

  1. sinemayı,filmleri severim ama bu sekilde sadece filmlerden haz duyan bir insan da olmak istemezdim acikcasi. biraz da mantikli olmak gerek :)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bü(s)k Açık Hava Film Gösterimleri Devam Ediyor! 3 – cinema posta212

Bü(s)k Açık Hava Film Gösterimleri Devam Ediyor!

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü'nün Temmuz ayı boyunca düzenlediği açık hava
Yeni Star Wars Filmlerinin Afişlerini Kim Çizecek? 4 – Star Wars Universe foto

Yeni Star Wars Filmlerinin Afişlerini Kim Çizecek?

Star Wars afişlerini kim çizecek? Drew Struzan Disney’in yeni Star