Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş, 2 Haziran’da Vizyonda! 1 – Spider Man Orumcek Evrenine Gecis 2023 2

Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş, 2 Haziran’da Vizyonda!

25 Mayıs 2023

Tüm zamanların en ikonik süper kahramanlarından biri olan Örümcek-Adam, animasyonda sınırları zorlayan hikâye anlatımı ve çığır açan görsel stilleri ile geri dönüyor. Birkaç farklı boyutu ziyaret eden, kendilerine özgü görünüm ve hislere sahip yeni karakterlerin yer aldığı film, Çoklu Evren macerası ile çizgi roman okurlarını şimdiden heyecanlandırıyor. Yarattığı dünya ile Blade Runner, Tron, Akira ve Heat gibi pek çok kült filmden ilham alan Örümcek Evreni üçlemesinin ikinci filmi, görsel bakımdan ise oldukça iddialı.

Spider-Man: Across the Spider-Verse / Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş, ülkemizde 2 Haziran’da sinemalarda olacak.

Oscar ödüllü Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde üçlemesinin heyecan verici ikinci filmi Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş beyazperdede seyirciyle buluşmak için gün sayıyor.

Ülkemizde 2 Haziran’da vizyona girecek olan ve Örümcek Adam hayranları tarafından merakla beklenen film, animasyonda hikâye anlatımının sınırlarını genişletiyor ve farklı boyutlardan onlarca ayrı Örümcek Adam’ın yer aldığı Çoklu Evrenler yaratıyor. Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş, yarattığı evrenler için pek çok kült filmden ilham alıyor ve ince göndermelerde bulunuyor.

Film hakkında bilinmeyenler

Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş, 2 Haziran’da Vizyonda! 2 – Spider Man Across the Spider Verse 2023 6

  • Yönetmen Justin K. Thompson, yapımcılar Phil Lord ve Christopher Miller ile ilk olarak ikilinin yönetmenliğe adım attığı film olan, Sony Pictures Animation yapımı Cloudy with a Chance of Meatballs‘ta birlikte çalışmışlar.
  • Star Trek the Movie, Blade Runner ve Tron‘un tasarımlarına katkıda bulunan fütürist tasarımcı Syd Mead’in çalışmaları, 2099 çizgi romanında ilk defa gördüğümüz Miguel O’Hara’nın Dünya-928’deki New York şehrinin görünümü için büyük bir ilham kaynağı olmuş.
  • Varlıklılar ve yoksulların dünyaları görsel ve fiziksel olarak birbirinden ayrılan Dünya-928’de, yer üstündeki nüfus, maviler ve temiz çizgilerden oluşan idealize edilmiş bir dünyada yaşarken, yeraltı dünyası daha karanlık ve brütalist bir yapıya sahip.
  • Mumbattan’ın melezleşmiş dünyasını yaratan görsel sanatçılar, şehrin seviye seviye inşa edildiği dev uçurumu yaratmak için East River’ın içini boşaltmak zorunda kaldılar ve bu da Örümcek Adamlar için görsel bakımdan çarpıcı bir fon oluşturdu.
  • Yapımcılar, film boyunca görsellik anlamında kendilerine ilham kaynağı olan bazı filmlere saygı duruşunda bulundular. Büyük sinemanın hayranları, Örümcek Evreni’ne yapılan bu ziyarette Blade Runner ve Tron‘dan Akira ve Heat‘e kadar çeşitli klasiklere ince göndermeler bulabilecekler.
  • Örümcek Kötüleri tanımak için asla çok genç değilsiniz! Mayday Bebek’in beşiğinde gözleriniz Doc Ock (Doktor Ahtapot) ve Green Goblin’in (Yeşil Goblin) sevimli peluş versiyonlarını arasın.
  • Vulture’ın (Akbaba) görünümü, Leonardo Da Vinci’nin 15. yüzyılın sonlarına ait kanatlı uçan makinelere ilişkin içgörülü illüstrasyonlarından esinlenildi.
  • Ben Reilly’nin (nam-ı diğer Scarlet Örümcek-Adam) görsellerinde 1990’ların çizgi romanlarından esinlenildi. Phil Lord bu konuda şunu aktarıyor: “Kaslarının bile kasları var. Onu kesip inceleseniz insan olmadığını anlarsınız çünkü normal insan anatomisine hiçbir şekilde uymuyor. İki ve üç eklemli. Ve size spor salonunda çok zaman geçirip her daim heyecanlı olan bir adamı hatırlatıyor!
  • Filmin ilk sahnesinde yer alan Jamaika bakkalının sahibini seslendiren kişi, reggae yıldızı Ziggy Marley’den başkası değil.

Yepyeni ağ atıcılara karşı mücadele

Brooklyn’in dost canlısı, tam zamanlı Örümcek Adamı Miles Morales, farklı boyutlardan onlarca ayrı Örümcek Adam ile çoklu evrende atıldığı macerada, Gwen Stacy ile yeniden bir araya geldikten sonra Çoklu Evren’e fırlatılır. Burada Çoklu Evren’in varlığını korumakla görevli Örümcek-İnsanlardan oluşan bir ekip olan Örümcek Topluluğu ile karşılaşır. Ancak kahramanlar yeni bir tehditle nasıl başa çıkacakları konusunda anlaşmazlığa düşünce, Miles kendini diğer Örümceklerle karşı karşıya bulur. Şimdi en sevdiği insanları kurtarabilmek adına kahramanlığın ne demek olduğunu yeniden tanımlamak durumundadır. Herkes maskeyi takabilir, sizi kahraman yapan ise maskeyi nasıl taktığınızdır.

Yönetmenliğini Joaquim Dos Santos, Kemp Powers ve Justin K. Thompson’ın yaptığı filmin senaryosunu Phil Lord, Christopher Miller ve David Callaham, Marvel çizgi romanlarına dayanarak kaleme aldılar. Filme Avi Arad, Amy Pascal, Phil Lord, Christopher Miller ve Christina Steinberg yapımcı; Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Aditya Sood ve Brian Bendis ise uygulayıcı yapımcı olarak imza attı. Filme sesleriyle hayat veren başlıca oyuncular ise şöyle sıralanabilir: Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Brian Tyree Henry, Luna Lauren Velez, Jake Johnson, Jason Schwartzman, Issa Rae, Karan Soni, Daniel Kaluuya ve Oscar Isaac.

Ülkemizdeki dağıtımını TME Films’in üstlendiği Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş, 2 Haziran’da vizyonda olacak.

Örümcek-Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş, 2 Haziran’da Vizyonda! 7 – Spider Man Across the Spider Verse 2023 3

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Örümcek Adam: Örümcek-Evrenine Geçiş

Yönetmenler: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
Senaryo: Phil Lord, Christopher Miller ve David Callaham (MARVEL çizgi romanlarından uyarlanmıştır.)
Oyuncular: Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Jake Johnson, Issa Rae, Daniel Kaluuya, Karan Soni, Jason Schwartzman, Brian Tyree Henry, Luna Lauren Velez, Greta Lee, Rachel Dratch, Jorma Taccone, Shea Whigham ve Oscar Isaac
Yapımcılar: Avi Arad, Amy Pascal, Phil Lord, Christopher Miller, Christina Steinberg
Uygulayıcı Yapımcılar: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Aditya Sood, Rebecca Karch, Brian Bendis

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bir İntihal Daha Var: O da Ejder Kapanı mı Dersin! 8 – Türk aksiyon Filmleri003

Bir İntihal Daha Var: O da Ejder Kapanı mı Dersin!

Uğur Yücel sevdiğimiz bir sinemacıdır, umarız Ejder Kapanı özelinde olduğu
Online Sinema Dergisi Cinedergi 28 Yayında! 9 – KAPAK28 1

Online Sinema Dergisi Cinedergi 28 Yayında!

Sanal dünyanın en kapsamlı sinema dergisi Cinedergi 28. sayısıyla yine