"Öteki" Harry Potter Beyazperdeye Geri Dönüyor 1 – Troll 1986 05 Harry Potters

“Öteki” Harry Potter Beyazperdeye Geri Dönüyor

"Öteki" Harry Potter Beyazperdeye Geri Dönüyor 2 – Troll poster 1Harry Potter, yedi romanlık, sekiz filmlik, video oyunlarına, oyuncaklara, ve aklınıza gelebilecek her türlü medyaya transfer olan ve yaratıcısı J. K. Rowling’i İngiltere’nin en zengin insanlarından biri yapan bir serinin kahramanı olmadan önce -kesin bir tarih vermek gerekirse 1986 yılında- Amerika’da trollere karşı mücadele veriyordu.

John Carl Buechler’in yönettiği bu fantazi/korku/komedi filmi, Noah Hathaway’in canlandırdığı, Harry Potter, Jr adlı bir gencin, ailesiyle beraber taşındığı San Fransisco’daki dairelerinin bir peri dünyasına açılan bir kapı olduğunu öğrenmesiyle, bu dünyadan onlar musallat olan Torok adlı şeytani bir trole karşı mücadele vermesini anlatıyor.

3 News sitesindeki bir habere göre, yapımcılar filmin The Troll: The Rise of Harry Potter adı altında bir yeniden çevrimini yapmaya hazırlanıyorlar. Harry Jr’ı Harrison Bliss canlandıracak. Filmin yapımcıları, J. K. Rowling ve Harry Potter fikri mülküyle ilgili bir sorunla karşılaşmamak için gerekli yasal önlemleri almışlar. Troll filminin hak sahipleri, daha önce Rowling ve Warner Bros’a bir telif davası açmayı göz önünde bulundurmuş olsalar da, ailevi durumlar yüzünden bunu ertelemişler.

J. K. Rowling’in romanları ile Troll filmleri arasında birtakım janra dayalı benzerlikler olduğunu görmek güç değil. Harry Potter, daha önce de Neil Gaiman tarafından yaratılan Books of Magic çizgi roman dizisindeki genç sihirbaz Timothy Hunter’la karşılaştırılmıştı. Fakat, Neil Gaiman, Rowling’in herhangi bir şekilde kendisinden fikir hırsızlığı yapmış olabileceğini reddetmişti.

1986 yapımı Troll’un fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

Yazar hakkında: Can Yalçınkaya

blank
Müzmin öğrenci, Punk Akademik. Avustralya'da yaşıyor ve Türk sineması ve popüler müziğinde melankoli üzerine çalışıyor. Çizgi romanlar, filmler, kitaplar, fanzinler ve saireyle haşır neşir olmayı, yazmayı ve çizmeyi seviyor.

2 Yorumlar

  1. blank
    Aşkın Güngör

    Fragmanı “hangi aşağı”da görebiliriz acaba?

  2. blank

    Haberi yukledigimizde trailer yazinin altindan izlenebiliyordu, ama gorunuse gore ortadan kaybolmus. Tekrar eklemeyi denedim ama olmadi. O yuzden simdilik bu asagidan izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=v7rg8C8w5ZY ; )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir