"Öteki" Harry Potter Beyazperdeye Geri Dönüyor 1 – Troll 1986 05 Harry Potters

“Öteki” Harry Potter Beyazperdeye Geri Dönüyor

25 Ağustos 2011

"Öteki" Harry Potter Beyazperdeye Geri Dönüyor 2 – Troll poster 1Harry Potter, yedi romanlık, sekiz filmlik, video oyunlarına, oyuncaklara, ve aklınıza gelebilecek her türlü medyaya transfer olan ve yaratıcısı J. K. Rowling’i İngiltere’nin en zengin insanlarından biri yapan bir serinin kahramanı olmadan önce -kesin bir tarih vermek gerekirse 1986 yılında- Amerika’da trollere karşı mücadele veriyordu.

John Carl Buechler’in yönettiği bu fantazi/korku/komedi filmi, Noah Hathaway’in canlandırdığı, Harry Potter, Jr adlı bir gencin, ailesiyle beraber taşındığı San Fransisco’daki dairelerinin bir peri dünyasına açılan bir kapı olduğunu öğrenmesiyle, bu dünyadan onlar musallat olan Torok adlı şeytani bir trole karşı mücadele vermesini anlatıyor.

3 News sitesindeki bir habere göre, yapımcılar filmin The Troll: The Rise of Harry Potter adı altında bir yeniden çevrimini yapmaya hazırlanıyorlar. Harry Jr’ı Harrison Bliss canlandıracak. Filmin yapımcıları, J. K. Rowling ve Harry Potter fikri mülküyle ilgili bir sorunla karşılaşmamak için gerekli yasal önlemleri almışlar. Troll filminin hak sahipleri, daha önce Rowling ve Warner Bros’a bir telif davası açmayı göz önünde bulundurmuş olsalar da, ailevi durumlar yüzünden bunu ertelemişler.

J. K. Rowling’in romanları ile Troll filmleri arasında birtakım janra dayalı benzerlikler olduğunu görmek güç değil. Harry Potter, daha önce de Neil Gaiman tarafından yaratılan Books of Magic çizgi roman dizisindeki genç sihirbaz Timothy Hunter’la karşılaştırılmıştı. Fakat, Neil Gaiman, Rowling’in herhangi bir şekilde kendisinden fikir hırsızlığı yapmış olabileceğini reddetmişti.

1986 yapımı Troll’un fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

blank

Can Yalçınkaya

Müzmin öğrenci, Punk Akademik. Avustralya'da yaşıyor ve Türk sineması ve popüler müziğinde melankoli üzerine çalışıyor. Çizgi romanlar, filmler, kitaplar, fanzinler ve saireyle haşır neşir olmayı, yazmayı ve çizmeyi seviyor.

2 Comments

  1. Fragmanı “hangi aşağı”da görebiliriz acaba?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hadi Çaman Hayatını Kaybetti…

Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması Finalistleri 3 – Kısa Film

Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması Finalistleri

Bu yıl “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” temasıyla düzenlenen Sabancı Vakfı