Öteki Vizyon: İsyan, 205: Korku Odası, Ölüm Uykusu

20 Temmuz haftasında sinemalara gelecek filmlerden “Öteki Sinema” okurlarını ilgilendirecek olanları seçtik ve sizi bilgilendirmeyi boynumuzun borcu bildik. Bundan sonra bir aksilik olmazsa her hafta Öteki Vizyon benzeri bir çalışma yapacağız. Yeter ki vizyon korkuyla, bilimkurguyla yani fantastikle dolsun!

Öteki Vizyon: İsyan, 205: Korku Odası, Ölüm Uykusu 1 – cats1

Haftanın dokuz filminden üçü tam bizim damak tadımıza göre… İsyan tam bir Escape from New York çakması gibi görünse de izlemeden bilemezsiniz. 205: Korku Odası da artık iyice suyu çıkarılmış buluntu film/found footage tekniğiyle çekilmiş… Aralarında bizim en merak ettiğimiz film 70’ler gerilimlerine özenen öyküsüyle Ölüm Uykusu…

İsyan / Lockout

İsyanYönetmen: James Mather, Stephen St. Leger

Senaryo: James Mather, Stephen St. Leger

Oyuncular: Guy Pearce, Maggie Grace, Vincent Regan, Joseph Gilgun

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Macera

Süre: 95 dk

Özet: MS Bir, uzayda bulunan deneysel bir hapishanedir. Burada Dünya gezegeninden getirilmiş en tehlikeli 500 suçlu yapay bir şekilde uyutulmaktadır. A.B.D. Başkanı’nın kızı olan Emilie Warnock’ın istasyona adım attığı sıralarda hapishanede eşi benzeri görülmemiş bir isyan çıkar. Emilie ve MS Bir mürettebatı esir düşer. Başkan, Ajan Snow’u, Emilie’yi kurtarmakla görevlendirir.

205: Korku Odası / 205: Room of Fear

205: Korku OdasıYönetmen: Rainer Matsutani

Senaryo: Eckhard Vollmar

Oyuncular: Jennifer Ulrich, André Hennicke, Inez Bjørg David, Tino Mewes

Tür: Drama, Korku

Süre: 100 dk

Özet: 205 numaralı odada ne oldu? Neden bir senedir orada kimse kalmıyor? Bu sorular 19 yaşındaki Katrin’in umurunda değil çünkü yurtta kendisine ait bir oda kiraladı ve bunun tek bir anlamı var: Özgürlük! Evinden ve aşırı koruyucu babasından uzakta bulduğu özgürlük. Yeni dönem başlıyor ve yeni arkadaşlar edinmenin, partilere gitmenin ve elbette derslere girmenin zamanı geldi. Ama bir anda Katrin’in odasında tuhaf şeyler olmaya başlıyor. İşte o zaman Katrin niçin kimsenin Oda 205’te kalmak istemediğini anlar.

Ölüm Uykusu / Mientras Duermes

Ölüm UykusuYönetmen: Jaume Balaguero

Senaryo: Alberto Marini

Oyuncular: Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan, Petra Martinez

Tür: Korku, Gerilim

Süre: 102 dk

Özet: Cesar, Barcelona’da bir apartmanda görevli olarak çalışmaktadır. Binada yaşayanların özel hayatlarıyla ilgili her detayı bilmektedir. Özellikle de Clara’yla ilgilenmektedir. Clara herşeye olumlu bakan bir genç kadındır. Clara’nın neşesi Cesar’ın tüylerini diken diken etmektedir, çünkü Cesar’ın tek mutluluk kaynağı başkalarının acı çekmesidir.

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir