Ön Bakış: Pacific Rim Uprising 1 – Pacific Rim Uprising

Ön Bakış: Pacific Rim Uprising

22 Aralık 2017

Kelimeler, Pacific Rim’in bana yaşattığı hayal kırıklığını anlatmakta kifayetsiz kalır. Kelimeler Pacific Rim’in bana verdiği keyfi anlatmakta da kifayetsiz kalır. Bu girişten anlamadığınız üzere ilk film beni iki arada bir derede bıraktı. Akılda kalmayan karakterler, yarım saat önceden “ben geliyorum” diye bağıran klişeler, iç mantık hataları ve senaryo boşlukları bir yanda, çocukluğumuzun Voltron, Robotech gibi unutulmaz çizgi dizilerine en çok yaklaşan filmin bu olduğu bilinci diğer yanda. Projenin başında Guillermo del Toro’nun da olmasından hareketle Transformers’ın yönetmeni Michael Bay’e “o film öyle değil, böyle çekilir” diyecek olan bir film beklerken suçlu zevk mertebesinde kalan bir film oldu benim için Pacific Rim.

Ön Bakış: Pacific Rim Uprising 2 – Pacific Rim Uprising

Tabii ne olursa olsun arkasındaki fikir iyiydi ve 190 milyon dolar bütçeli film dünya çapında 411 milyon dolar gişe elde ederek devam filmini fizibil kıldı. Tabii artık piyasa daha kalabalık. Hatta bu filmin de dağıtımını yapan Warner Bros’un elinde Godzilla ve King Kong’dan oluşan bir Kauiju evreni var. Pacific Rim’in mecha’larla kaiju’ları bir araya getiren eşsiz evreni iş yapabilir ama bütçe her ihtimale karşı 150 milyon dolara düşürülmüş. Uprising’in de kârlılığını garantiye almak için ilk filmin hatalarını tekrarlamaması gerekiyor.

Film, bizi ilk filmdeki olayların 10 yıl sonrasına götürüyor. Pasifik Okyanusu’nun dibindeki “yırtık” şimdilik sessiz ama insanlık ortalığın her an hareketlenebileceğinin bilincinde. Bu yüzden ilk filmde Idris Elba’nın canlandırdığı Stacker Pentacost’un oğlu Jake, ilk filmden hatırladığımız üvey kardeşi Mako Mori’yle yeni nesil Jaeger pilotlarını eğitmeye başlıyor. Bunun için önce dünya devletlerini bir araya getirmesi gerekiyor. Ama acele etmesi gerekiyor, çünkü kaijular evrim geçirip daha güçlü olarak geri dönüyor.

Mako Mori’nin yanı sıra ilk filmin R2-D2 ve C-3PO’su olan iki bilim insanının da döndüğünü gördüğümüz fragmanın estetiği tek kelimeyle muhteşem. İlginç bir şekilde konuda “dünyayı bir araya getirmek” ibaresi geçiyor. Bu da Jaeger’lar arasındaki dövüş sahnelerinin eğitim sekanslarından mı, yoksa dünya devletlerinin birbirine düşmüş olmasından mı kaynaklandığını anlamamızı güçleştiriyor. Fragmanın estetiğiyse ilk filmdeki gibi muhteşem. Ağır çekimler, birlikte hareket eden pilotlar, büyük ölçeğin getirdiği görkem ve gaz müzik. Her şey yerli yerinde. Tek endişe kaynağı olan senaryonun yazarları arasında Angel, Spartacus, Smallville gibi dizilerle tanınan Steven S. DeKnight, Maze Runner (Labirent) serisinden T.S. Nowlin, The 100, Eureka, Handmaid’s Tale gibi dizilerin senaristliğini de üstlenmiş olan Kira Snyder ve ilk uzun metraj filmini yazan Emily Carmichael var. Filmin başrolünü üstlenen Star Wars yıldızı John Boyega büyümüş de yapımcı olmuş. Oyuncu kadrosunun diğer isimleri Clint Eastwood’un mahdumu Scott Eastwood, Çin piyasasına girelim kontenjanından Tian Jing, Emerald City dizisiyle çıkış yapan Adria Arjona ve fragmanın en çok görünen dişi kişisi Cailee Speany yer alıyor. Gösterim tarihi 23 Mart 2018.

blank

Kaan Zanbakcı

1976, İstanbul doğumlu. Sinema denen sanatın ne kadar büyülü bir şey olduğunu 1986’da, Şişli Site sinemasında izlediği Return of the Jedi ile farkına vardı. 10 yıldır çevirmenlik yapıyor. Önce Divxplanet bünyesinde, ardından Öteki Sinema’da film eleştirileri yazdı. Sender’in açtığı senaryo atölyelerine katıldı. Hayalî İcraat adında bir bilimkurgu/fantastik sinema sitesi hazırladı ancak o büyüklükte bir siteyi tek başına hazırlamanın zorlukları, hosting firmasının saçmalıklarıyla birleşince 6 yılda büyük mesafe kat eden, 800’ü aşkın makale içeren sitesini kapadı ve Öteki Sinema’ya geri döndü.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Furiosa: Bir Mad Max Destanı Filminin İlk Fragmanı Yayınlandı 3 – Furiosa A Mad Max Saga 2024 1

Furiosa: Bir Mad Max Destanı Filminin İlk Fragmanı Yayınlandı

Mad Max efsanesi Furiosa ile devam ediyor! Son yılların en
A Quiet Place / Sessiz Bir Yer Yeni Fragman 4 – A Quiet Place Sessiz Bir Yer 1

A Quiet Place / Sessiz Bir Yer Yeni Fragman

13 Nisan'da gösterime girecek A Quiet Place / Sessiz Bir