Pakistan Sinemalarında Türk Filmleri Gösterilecek 1 – Pakistan Sinemaları Bollywood Türk Filmi

Pakistan Sinemalarında Türk Filmleri Gösterilecek

14 Kasım 2016

Ülkenin önde gelen film dağıtım şirketleri, Bollywood filmlerinin kaldırılmasından doğan boşluğu Türk filmleriyle doldurmayı hedefliyor. Pakistan, önde gelen sinema salonlarında Bollywood filmleri yerine Türk ve İran filmleri göstermeye hazırlanıyor.

Ülkenin en büyük şehirlerinden Lahor, Karaçi ve başkent İslamabad’daki sinemalarda Hint filmlerinin gösterilmemesi kararı alınmasının ardından sinema sahipleri alternatif arayışına girdi.

Ülkedeki film dağıtım şirketi IMGC Başkanı Emced Raşid ve Cinepax Başkanı Muhsin Yasin tarafından yerel medyaya yapılan açıklamada, çalışmaların başlangıç aşamasında olduğu belirtildi.

Raşid, “Sinemalarımızdaki Hint filmlerinin yasaklanmasından doğan boşluğu, Türk ve İran filmleriyle giderme kararı aldık.” diye konuştu.

“Dünya sinemasından alternatif arayışı içerisindeyiz” diyen Yasin de “Türk dizileri ilgiyle takip ediliyor. Filmlerinin de aynı etkiyi göstereceğine inanıyoruz. Şimdiye kadar sadece Hollywood, Bollywood ve Pakistan sinemasından filmler vizyondaydı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, hangi filmlerin sinemaseverlerin beğenisine sunulacağının henüz belirlenmediği kaydedildi.

Pakistan televizyonlarında gösterilen “Aşk-ı Memnu, Muhteşem Yüzyıl, Fatmagül’ün Suçu Ne” gibi diziler geniş kitleler tarafından ilgiyle takip edilmişti.

blank

Fatih Danacı

Uçak mühendisliği alanında eğitim alıp mezun olduktan sonra sinema ve edebiyat merakı aktif bir uğraşa dönüştü. 2006 yılından itibaren çeşitli dergi, e-dergi, internet siteleri gibi platformlarda öyküleri, sinema yazıları yayımlandı. Sinema tarihi ve araştırma-inceleme türünde kitaplar yazdı, bunlardan başka Dolunay Öyküleri adlı öykü kitabı yayımlandı, çok sayıda kolektif kitap çalışmasında yer aldı. Oğlu olduktan sonra çocuklar için üretmeye başladı ve çocuk kitapları ve kutu oyunları hazırladı, çizgi film projelerine destek verdi.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

En Büyük Deniz Savaşı “Midway”den İlk Poster Geldi! 2 – image asset

En Büyük Deniz Savaşı “Midway”den İlk Poster Geldi!

2. Dünya Savaşında bir dönüm noktası olan Midway Muharebesi’ni anlatan
Müslüm Artık İzleyicilere Emanet 3 – Müslüm 4

Müslüm Artık İzleyicilere Emanet

Can Ulkay ve Ketche’nin yönetmenliğinde çekilen Müslüm, 26 Ekim tarihinde