Airborne: Uçağın İçine Sıkışıp Kalmak 1 – Airborne 2012

Airborne: Uçağın İçine Sıkışıp Kalmak

21 Ocak 2012

Airborne: Uçağın İçine Sıkışıp Kalmak 2 – airborne posterYönetmenliğini Dominic Burns’ün yaptığı Airborne İngiltere yapımı bir film.

“Kar fırtınası yaklaşırken son bir uçak daha havalanır. Bir süre sonra uçak kuleye pilotların ikisinin de öldüğünü bildirir. Sayıları yavaş yavaş azalan uçaktaki yolcuların elinden hiç havalanmamış olmayı dilemekten başka bir şey gelmez.”

Filmin başrollerinde Mark Hamill, Craig Conway, Billy Murray, Julian Glover, Sebastian Street, Gemma Atkinson ve Alan Ford var.

Airborne, çıkış noktasını 9/11’den sonra yürürlüğe giren bir protokolden alıyor. Firelight Protocol olarak anılan bu protokol ile yerdeki insanları havadan gelecek bir tehdide karşı korumak amaçlanmakta. Ancak havadaki insanları korumak için bir önlem mevcut değil.

Filmin yapımcılarından Jonathan Sothcott, Airborne hakkında şunları söylemiş; “Twilight Zone the Movie’deki ‘Terror at 20.000 Feet’ bölümünün uzun metraj versiyonu da diyebileceğim bu filmi yapma fikrine anında vuruldum.”

Mark Hamill, nam-ı diğer Luke Skywalker, başrolde görünmesine rağmen fragmandan anlaşılan uçaktaki yolculardan birini değil de kulede görevli birini canlandırıyor. O değil de Hamill ne kadar yaşlanmış. Uzun zamandır denk gelmiyormuşum demek ki.

Tek mekanda geçen korku-gerilim filmlerini severim. Yapım maliyeti açısından avantajlı olmasına rağmen ortaya iyi bir iş çıkarmak da bir o kadar zordur. Bakalım Airborne, bir uçağın içine sıkışıp kalan yolcuların ölümcül hikayesini anlatmakta ne kadar başarılı olacak?

‘Bazen iyi insanların başına kötü şeyler gelebilir.’

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Cloverfield Paradoksu Fragman 3 – Cloverfield Paradoksu

Cloverfield Paradoksu Fragman

Merakla beklenen The Cloverfield Paradox / Cloverfield Paradoksu filminin fragmanı
Pek Yakında Sinemalarda: 5 Souls 4 – 5 Souls 2013

Pek Yakında Sinemalarda: 5 Souls

Brett Donowho tarafından yönetilmiş olan 5 Souls ABD yapımı bir