Branded: Distopik Bir Toplumda Geçen Karanlık Bir Yolculuk

Branded: Distopik Bir Toplumda Geçen Karanlık Bir Yolculuk 1 – branded poster1Branded, Jamie Bradshaw ve Aleksandr Dulerayn tarafından yazılıp yönetilmiş olan Rusya yapımı bir bilim kurgu. The Mad Cow ya da Москва 2017 (Moskova 2017) olarak da biliniyor.

“Branded, özel şirketlere ait markaların korkunç bir küresel komplo ile insanların zihinlerine girerek onları hayal gücünden yoksun, bağımlı ve pasif bireyler haline dönüştürdüğü distopik bir toplumda geçen karanlık ve kafa karıştıran bir yolculuğu anlatır. Misha Galkin isimli bir adamın komplonun arkasındaki gerçekleri ortaya çıkarma tutkusu, dünyamızı gerçekte kontrol eden karanlık güçler ile epik bir savaşa girmesine neden olacaktır.”

Çekimleri Moskova ve Sofya’da yapılan Branded, uluslararası oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Filmin kahramanı Misha Galkin’i İngiliz oyuncu Ed Stoppard canlandırıyor. Dikkat çekici diğer isimler arasında ise en başta ünlü İsveçli aktör Max von Sydow olmak üzere Leelee Sobieski ve Jeffrey Tambor da var.

Fragmandan görebildiğimiz kadarıyla ortaya CGI sosuna gereğinden fazla bulanmış ‘izle unut’ tadında bir iş çıkmış gibi görünüyor. Yine de bilim kurgu ve distopya hayranlarının ilgisini çekebilecek doneler barındırıyor olabilir. Gerçi benim pek umudum yok ama Max von Sydow hatrına izlemeden duramayacağıma da eminim.

Bir binanın tepesinde logosu gözüken şirketin ismi (GiantSoft = Microsoft) biraz fazla kör kör parmağım gözüne olmamış mı?

Branded, 7 Eylül 2012’de vizyona girecek.

Branded: Distopik Bir Toplumda Geçen Karanlık Bir Yolculuk 2 – branded 1

Branded: Distopik Bir Toplumda Geçen Karanlık Bir Yolculuk 3 – branded 2

blank

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir