Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin 1 – el cin007

Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin

19 Nisan 2012

Korkarsan Ölürsün… Korkmazsan Daha Kötüsü…

Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin 2 – EL CIN TEASER POSTER webDabbe ve Semum filmleriyle “Cin ve kıyamet” temalarını Türk korku sinemasına kazandıran Hasan Karacadağ yeni bir korku filmine imza attı. Hasan Karacadağ’ın senaryosunu yazıp, yönettiği yeni filmi el-Cin, Doğu’nun unutulmuş masalları arasında kaybolmak üzere olan ve “üç harfliler” diyerek geçiştirilen ‘cinler alemi’ hakkında çok az bilinen bir detaydan yola çıkıyor.

Başrollerini başarılı genç oyuncular Fulya Zenginer, Serdal Genç, Oğuzhan Yıldız, Hande Kaptan ve Alper Kadayıfçı paylaştığı film, karanlık ve bilinmeyen dünyalara ait daha önce hiç anlatılmamış bir sırra, insanoğlundan daha eski tarihleriyle gecenin örtüsü altına gizlenmiş kindar gözleyicilere yani cinlere, öte alemin bilinmeyen sakinlerine odaklanıyor.

el-Cin filminde, insan gözünün algıladığı görüntüleri beyne göndererek, kayıt etme mantığı dünyada ilk defa kullanıldı. Hasan Karacadağ, ilk Japonya’da denediği ve özgün fikri kendisine ait olan bu metodun, filmi sinemada bir defa izleme ve sonrasında beyinde defalarca tekrar izlemeye yönelik bir bilinçaltı sistemi olduğunu söyledi.

Çekimleri Şile ve İstanbul’da gerçekleştirilen el-Cin filmi için özel olarak kurulan platoda ‘CMAB’ (consciousness, mind and brain) tekniğiyle, izleyenin bilinçaltına üç boyutlu görüntüler yerleştiren yeni bir kamera ve kurgu sistemi kullanıldı. Filmin, dijital efekt, özel ses efektleri ve animasyonları da bu metotla kurguya dahil edilecek.

Film; gece örtüsü altına gizlenerek, insanı gözleyen cinler alemine ait 5.000 yıllık yasak bir bilgiyle başlar… En son Süleyman Peygamber’in sarayında fısıldanan bu bilgi, duyanları ve bilenleri kör bir dehlize çeken, keskin bir sırdır…

İstanbul Şile’de bir kız çocuğu bilinmeyen kişiler tarafından tuhaf bir şekilde kaçırılır. Aynı ilçede yaşayan ve kayıp çocuk olayıyla hiçbir ilgisi olmayan beş üniversite öğrencisi gündelik yaşamlarına devam ederken, kaçırılan kızla ilgili aniden doğaüstü olaylar yaşamaya, ürkünç görüntüler görmeye ve kendilerini Büyü, Ayin ve benzersiz bir Lanetle kuşatılmış olarak bulurlar.

İlk başta anlamlandıramadıkları bu korkutucu olaylar, kendi aralarında tartışmalara sebep olur. Kayıp küçük kızı ve ailesini tanımadıklarını iddia eden bu beş genç, neden bu olayları yaşamaktadırlar? Küçük kız neden kaçırılmıştır, nerededir? Yoksa bu beş arkadaştan biri şeytanın ta kendisi midir? Dehşet gitgide artarken gizledikleri sır onları, insanlık tarihinden de eski, cinler aleminin ve Azrail yokuşu denen boyut kapısının eşiğine getirir. Gençler, ölümden daha korkutucu olan bu eşikten kurtulabilecekler midir? Azrail Yokuşuna gizlenen cüzzamlı sır nedir? Suçlu kimdir?

Vizyon Tarihi: AĞUSTOS 2012

Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin 3 – el cin001

Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin 4 – el cin005

Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin 5 – el cin006

Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin 6 – el cin004

Pek Yakında: Karacadağ’ın Yeni Filmi El-Cin 7 – el cin003

Yönetmen ve Senaryo: Hasan Karacadağ – Yapımcı: J Plan, Hasan Karacadağ

Oyuncular: Fulya Zenginer, Serdal Genç, Oğuzhan Yıldız, Hande Kaptan, Alper Kadayıfçı, Sevinç Erol, Ebru Unurtan, Sultan Köroğlu Kılıç, Elif Erdal, Çetin Yeltekin, Hakan Bozyiğit, Mine Vurankaya, Dora Sarıkaya

Görüntü Yönetmeni: Bahadır Eren – Yardımcı Yönetmen: Gül İrem Kula – Sanat Yönetmeni: Sumru Aytaç – Ses Operatörü: Serhat Seyis – Animasyon VFX: Filmefekt – Prodüksiyon Uygulama: DSR film – Işık Şefi: Recep Bayburt – Makyöz: Gülşah Hıdımoğlu Bayburt – Nurhayat Özelçi – Set Amiri: Murat Yaşar – Kuaför: Dinçer Kaya – FocusPuller: Tahir Canlı

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

7 Comments

  1. Hasan Karacadağ ilk dabbe filmiyle beni çok heyecanlandırmıştı. Her ne kadar filmi çok fazla beğenmesem de Türk korku sineması açısından bir gelişme olduğunu ve çıtayı yükselteceğine inanıyordum. Ama maalesef Dabbe-2 yi izledikten sonraki hissettiklerimi “hayalkırıklığı” tabiri açıklamaya yetmez.

  2. semum hem senaryo hem de kamera açılarıyla sıkı bir filmdi.dabbe’yi bilmem.El Cin eğer semum’dan daha iyi olursa hasan karacadağ benden geçer not alır.

  3. dabbe bir cin vakası güzeldi heleki bir sahnesinde sinemadaki ışıkların kendiliğinden açılıp kapanması çok korkuttu beni

  4. Hasan Karacadağ abimizden Allah razı olsun ben bütün filimlerini izledim bu El cin filmini sabırsızlıkla bekliyorum hadi abim görsünler korku neymiş :)

  5. Filmi izledim Karacadağ kesinlikle çıtayı yükseltmiş ve iyiye doğru gidiyor eminim ki daha iyi işler de çıkaracak.
    bence el-cin en iyi filmi.

  6. on numara film olmuş. yayında ve yapımda emeği geçen herkesi tebrik ederim. bu tarz filmlerin devamını bekliyoruz

  7. Türk yapımı korku filmler çok boş ama bu film fragmanıyla bile beni etkiledi.Yine de korkuyu sadece cin peri gibi varlıklarlar sağladığından kalitesiz olacaktır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Senaryosunu Yılmaz Erdoğan'ın Yazdığı Kin'den Fragman 8 – Kin 2021 1

Senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın Yazdığı Kin’den Fragman

Netflix, uyarlama senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı polisiye ve gerilim filmi
Virüs / The Returned 9 – the returned002

Virüs / The Returned

Dünya, tüm insanlığı tehdit eden korkunç bir virüsün milyonlarca insanı