Pek Yakında: Elfie Hopkins 1 – Elfie Hopkins 2012 1

Pek Yakında: Elfie Hopkins

11 Mart 2012

Pek Yakında: Elfie Hopkins 2 – Elfie Hopkins 2012 posterElfie Hopkins, Ryan Andrews tarafından yönetilmiş olan İngiltere yapımı bir film.

“Film uyuşuk bir kasabada yaşayan, dedektif olmak isteyen ama miskin ve dalgacı karakteriyle öne çıkan 22 yaşındaki Elfie Hopkins’in hikâyesini anlatır. Nüfusunun büyük çoğunluğu avcılıkla uğraşan kasabada Elfie hayvan sever bir müpteladır. Annesinin ölümünden fazlasıyla etkilenen Elfie, kendisini bir daha toparlayamayan babasından ve alkolik üvey annesinden bir fayda göremeyince The Maltese Falcon ve Chinatown gibi filmlerdeki eski zamanların dedektifleriyle avunmaya çalışır. Günlerini en yakın arkadaşı Dylan ile beraber kasabadakilerin özel hayatlarını kurcalayarak geçirir ve genelde hayali suçlamalarıyla herkesin kalbini kırar. Elfie’nin sıradan hayatı büyük şehir kökenli Gammonların kasabaya taşınmasıyla iyice hareketlenir.

Gammonlar kasabalılara büyüleyici maceralar anlatır ve dünyanın farklı yerlerindeki egzotik av tatili fırsatlarıyla hepsinin başını döndürür. Kasabalıların birer birer dünyanın dört bir tarafına gitmeye başlamaları uzun sürmez. Elfie, hiç ısınamadığı Gammonlar hakkında sıkı bir araştırma yapmaya girişir ve aslında kasabalıların hiçbir yere gitmediklerini keşfeder. Elfie’ye göre Gammon ailesi yamyamdır.”

Yönetmen Ryan Andrews’in ilk uzun metraj denemesinin başrollerinde Jaime Winstone, Ray Winstone, Aneurin Barnard, Steven Mackintosh, Kimberley Nixon, Kate Magowan ve Rupert Evans var.

Rear Window (1954) ve Fright Night (1985) gibi kaynaklardan beslendiği bariz Elfie Hopkins, bakalım ‘komşum katil/vampir/yamyam’ klişesini, hafif ‘film noir’ darbeleri ile nereye kadar götürebilecek?

Bu arada fragmandan görebildiğim kadarıyla Tim Burton filmlerine yakın duran kostüm ve mekân tasarımlarıyla ortaya en azından eğlenceli bir film çıkacak gibi duruyor.

Elfie Hopkins 20 Nisan 2012’de vizyona girecek.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

First Man / Ay'da İlk İnsan İkinci Fragman 5 – First Man Ayda İlk İnsan 3

First Man / Ay’da İlk İnsan İkinci Fragman

Yönetmen Damien Chazelle ve oyuncu Ryan Gosling, La La Land’den
Guardians of the Galaxy Vol. 3 Fragman 6 – Guardians of the Galaxy Galaksinin Koruyuculari 3 6

Guardians of the Galaxy Vol. 3 Fragman

Marvel’ın Guardians of the Galaxy 3 (Galaksinin Koruyucuları 3) filminde;