Livid: Bustillo ve Maury Yine Beraber 1 – Livide 2011 a

Livid: Bustillo ve Maury Yine Beraber

À l’intérieur (Inside, 2009) ile kariyerlerine görkemli bir başlangıç yapan Alexandre Bustillo ve Julien Maury bir sonraki filmlerini de beraber yönetme kararı aldı. Livide (Livid) ismini taşıyan yeni filmlerinin konusu kısaca şöyle: 

“Genç Lucy’nin stajyer hasta bakıcı olarak ilk iş günüdür. Serebral (beyinsel) komadaki yaşlı bir kadın olan Mrs. Jessel’i büyük ve ıssız evinde ziyaret eder. Mrs. Jessel eskiden meşhur bir dans öğretmenidir. Lucy tesadüfen yaşlı kadının evinde bir yerlerde değerli bir hazine sakladığını öğrenir. Arkadaşları William ve Ben ile evi araştırmaya karar verirler. Gece olduğunda gizlice kendine özgü gariplikleri olan eve girerler. Mrs. Jessel’in hazinesinin peşindeki gençler birtakım doğa üstü korkunç olaylarla karşılaşırlar. Bu olaylar Lucy üzerinde sonsuza kadar devam edecek değişikliklere sebep olur.”

Livid: Bustillo ve Maury Yine Beraber 2 – livide

Filmlerini bir ‘peri masalı’ olarak isimlendirmeyi seçen yönetmenler, verdikleri röportajda Livide’in eski Hammer ve diğer klasik janra filmlerine saygı duruşu olduğunu söylediler. Ayrıca seyirciden bir önceki filmlerinde olduğu gibi ağır bir kan banyosu beklememeleri gerektiğini üstüne basarak vurguladılar.

Festivallerdeki gösterimlerden sonra yapılan yorumlara bakılırsa Livide hakkında genelde olumlu eleştiriler yapılmış. Film için yapılan “Dario Argento’nun Suspiria’sının yoğun etkisinde kalmış canlı bir kabus” tanımı sanırım film hakkında yeterli ipuçlarını barındırıyor.

Filmin 2 Kasım’da vizyona girmesi bekleniyor.

Livid: Bustillo ve Maury Yine Beraber 3 – livide poster1

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yorum var

  1. blank

    Filmin kritiğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

    https://www.otekisinema.com/livide-2011/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir