American Psycho'nun Yönetmeninden: The Moth Diaries 1 – mothdiaries arc

American Psycho’nun Yönetmeninden: The Moth Diaries

25 Şubat 2012

American Psycho'nun Yönetmeninden: The Moth Diaries 2 – the moth diaries posterThe Moth Diaries, Mary Harron tarafından yönetilmiş olan Kanada / İrlanda ortak yapımı bir film.

“Ergenlik, hele bir de kapalı bir çevrede yetişiyorsanız, en hassas duygusal karmaşaların zamanıdır ve her zaman öyle olacaktır. Rebecca’nın durumu bu tanıma cuk oturmaktadır. Babasının intiharıyla sarsılan genç kız, yatılı kız lisesinde öğrencidir. Düzenli olarak içini günlüğüne döken Rebecca’nın en yakın arkadaşı, aynı zamanda oda arkadaşı olan Lucie’dir. Gizemli yeni öğrenci Ernessa’nın okula gelmesiyle beraber Lucie ile olan ilişkisi bozulur. Lucie yeni kızla yakınlaştıkça Rebecca kıskançlık ve şüphe denizi içinde boğulur. Ernessa’nın tehlikeli ve şeytani bir vampir olduğuna inanır. Bu şüphelerinde gerçek payı var mıdır, yoksa her şey Rebecca’nın hayal ürünü müdür?”

The Moth Diaries, Rachel Klein’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış. Başrollerde Sarah Bolger (Rebecca), Sarah Gadon (Lucie) ve Lily Cole (Ernessa) var.

1953 doğumlu Kanadalı yönetmen Mary Harron’ı daha önce yönettiği I Shot Andy Warhol (1996), The Notorious Bettie Page (2005) ve American Psycho (2000) gibi filmlerden hatırlıyoruz. Bret Easton Ellis’in fazla sevdiğim kült romanı American Psycho’nun uyarlamasını sevenlerdenim. Evet, Harron roman kadar sert bir iş ortaya çıkarmadı ama Christian Bale’in ekstra katkısıyla Patrick Bateman karakterinin psikolojik çözümlemesinde fazlasıyla başarılı oldu. (Ah, bir de o cinayet öncesi ‘moonwalk’u yapmayaydı, iyiydi.) Sözün özü yine bir roman uyarlaması ile karşı karşıyayız ve eldeki malzemeden iyi bir film çıkmaması için hiçbir sebep yok. Açıkçası ben bu filmden oldukça umutluyum. Sonucu hep birlikte bekleyip göreceğiz.

The Moth Diaries 68. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde ‘yarışma dışı’ olarak gösterildi.

Film 20 Nisan 2012’de vizyona girecek.

American Psycho'nun Yönetmeninden: The Moth Diaries 3 – the moth diaries 01

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Scribbler 4 – unnamed3

The Scribbler

The Scribbler bir çizgi roman uyarlaması… Genç bir bilim kadını,

Deddo sushi

Noboru Iguchi, son filmi Deddo sushi (Dead Sushi) ile çılgın