Pera Film Özel Gösterimi: “Censor / Sansür” 1 – Censor Sansur 2021 1

Pera Film Özel Gösterimi: “Censor / Sansür”

3 Ağustos 2022

Pera Film, iletişim araçları ve sanat arasındaki diyaloğa odaklanan Ve Şimdi İyi Haberler sergisi kapsamında, geçen yılın çok konuşulan filmlerinden Censor / Sansür’ü izleyicilerle buluşturuyor. Medyanın, şiddet içerikli videoların toplum üzerindeki etkisi hakkındaki tartışmaları zirveye taşıdığı 1980’lerde geçen Censor / Sansür, kurgu ile gerçeklik arasındaki çizgiyi çözmeye çalışan Enid’in hikayesini konu alıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları kapsamında gösterime sunulan Censor / Sansür, travma sonrası sorunları 1980’ler video estetiğinden ödün vermeden ekrana yansıtıyor ve türünün en iyi filmlerden biri olarak nitelendiriliyor. Heavyhorror.com’da “gerçeküstü ve çarpıcı olduğu kadar tuhaf şekilde rahatsız edici” sözleriyle övülen ve yenilikçi diliyle dikkat çeken film, David Lynch, Harmony Korine, Quentin Tarantino ve Douglas Sirk hayranı Prano Bailey-Bond’un imzasını taşıyor. Özel gösterimler, 6 ve 7 Ağustos’ta saat 17.00’de Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek.

Kurgu ile gerçeklik arasında

Pera Film Özel Gösterimi: “Censor / Sansür” 2 – Censor Sansur 2021 2

Bailey-Bond’un ilk uzun metrajlı filmi olan Censor / Sansür, 1980’lerde slasher filmlerinden aşırı şiddet içeren sahneleri kesmekle sorumlu sansür kurulunda çalışan kurgucu Enid’i konu alıyor. Enid, onay verdiği filmlerden birindeki yöntemle korkunç bir dizi cinayetin işlenmesiyle sarsılırken, asıl şoku onay için gelen filmlerde kendi geçmişiyle ilintilendirdiği feci sahneler gördüğünde yaşıyor.

164 sanatçı, 300’e yakın eser

Özel gösterimin esinlenildiği Ve Şimdi İyi Haberler sergisi 7 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Basın ve sanat arasındaki etkileşimin izini süren Ve Şimdi İyi Haberler, Annette ve Peter Nobel’in Basın Sanatı (Press Art) adını verdikleri koleksiyondan Christoph Doswald küratörlüğünde hazırlandı. Ondokuzuncu yüzyıldan günümüze, medya tarihinde son 150 yılın bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini gözler önüne seren sergi, geçtiğimiz 20 yılda yaşanan büyük değişimlere ve bu değişimlerin medya sanatındaki etkilerine ilişkin de önemli ipuçları veriyor.

Sergide Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Leger, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski gibi Türkiye’den ve dünyadan önemli isimlerin aralarında bulunduğu 164 sanatçının resim, fotoğraf, kolaj, yerleştirme, video gibi farklı araçlarla ürettiği 300’e yakın eser yer alıyor.

Film gösterimi ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimler 18+ uygulamasına tabidir.

Pera Film Özel Gösterimi: “Censor / Sansür” 3 – Censor Sansur poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

3. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması 4 – 042.at f.4

3. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması

Forum Mersin'in, Mersin Üniversitesi katkılarıyla Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf
Öteki Sinema, Disko Kralı'nda! 5 – disco

Öteki Sinema, Disko Kralı’nda!

Öteki Sinema editörü ve yazarı Murat Tolga Şen, 21 Şubat