Pera Film’de Çin Sinemasından Ödüllü Yapımlar! 1 – 1555406528 A Dog Barking at the Moon 1

Pera Film’de Çin Sinemasından Ödüllü Yapımlar!

18 Nisan 2019

Pera Müzesi Film Programları

19 Nisan – 25 Mayıs 2019

Pera Film, Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisi kapsamında Çin sinemasından önemli yapımları perdeye taşıyor. Çin Sineması Zamanı programı ile 2018 South by Southwest Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan Halkın Arzu Cumhuriyeti, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Ay’a Havlayan Köpek, Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor.

Pera Film’de Çin Sinemasından Ödüllü Yapımlar! 2 – 1555406642 People s Republic of Desire 3

Pera Film, sinemaseverleri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor. Çin Sineması Zamanı başlığı taşıyan program, Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor. Programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında; Wang Bing’in Acı Para; Yi Cui’nin GölgelerinHao Wu’nun Halkın Arzu Cumhuriyeti ve Xiang Zi’nin Ay’a Havlayan Köpek’i gösteriliyor. Film programı kapsamında ayrıca Mürekkeptensergisi sanatçılarından Xu Bing’in çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri izlenime sunuluyor.

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!

Çin Sineması Zamanı film programı kapsamında gösterime giren ilk film Dağlar Uzaklaştığında, yönetmen Zhang-Ke Jia’nın bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkarak, Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor. Yönetmen Wang Bing’in Çin’in doğusunda, hızlı gelişen sanayi şehri Huzhou’da geçen filmi Acı Para, buraya göç etmiş işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunuyor. Gölgelerin, gölge oyunu sanatının köylerdeki minik doğaçlama tiyatrolarda hala canlı tutulduğu Çin’in kuzeybatısında, gezici bir tiyatro kumpanyasının öyküsüne odaklanıyor.

Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinde Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağlarıbaşlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Xu Bing, Çin Sineması Zamanıprogramına Yusufçuk Gözleri ile dahil oluyor. Locarno Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü yanısıra özel mansiyon ödülleri sahibi bu filmde Xu Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor.Yönetmenliğini Hao Wu’nun yaptığı Halkın Arzu Cumhuriyeti, şöhret ve servet arayışı ekseninde, insanların internet ortamındaki ilişkileri üzerine gerçek hayattan bir kesit sunuyor. 2018 South by Southwest Film Festivali’nde belgesel kategorisinden Büyük Jüri Ödülü’nü alan film, “sanal ilişkiler gerçek hayattaki insan bağlantılarının yerini alabilir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan yönetmen Xiang Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpek ise,bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

Pera Film’in Çin Sineması Zamanı film programı, 25 Mayıs’a kadar izlenebilir. Biletler Biletix’den temin edilebilir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Gösterim Programı

Çin Sineması Zamanı

19 Nisan – 25 Mayıs 2019


19 Nisan Cuma

19.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

People’s Republic of Desire


21.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

A Dog Barking at the Moon


21 Nisan
 Pazar

16.00 Acı Para (152’)

Bitter Money


3 Mayıs
 Cuma 

21.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

People’s Republic of Desire


4 Mayıs Cumartesi

16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart


5 Mayıs Pazar

15.00 Gölgelerin (80’)

Of Shadows


7 Mayıs Salı

19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes


9 Mayıs Perşembe

19.00 Acı Para (152’)

Bitter Money


12 Mayıs Pazar

16.00 Gölgelerin (80’)

Of Shadows


16 Mayıs
 Perşembe


19.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

A Dog Barking at the Moon<


17 Mayıs Cuma

19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes


25 Mayıs Cumartesi

16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Nice Mutlu Yıllara Giovanni! 3 – 2131988816 e4746e5eb5

Nice Mutlu Yıllara Giovanni!

Daniel için Miyagi, Anakin için Obi-Wan ne anlama geliyorsa "fantastik
The Neon Demon 5 Ağustos'ta Sinemalarda! 4 – The Neon Demon 01

The Neon Demon 5 Ağustos’ta Sinemalarda!

Drive filmiyle büyük bir hayran kitlesi yaratan sansasyonel yönetmen Nicolas