Pera Film’den Etgar Keret Seçkisi: Çarpıcı Gündelik Yaşamlar 1 – Outside

Pera Film’den Etgar Keret Seçkisi: Çarpıcı Gündelik Yaşamlar

12 Mayıs 2022

Pera Film, yaratıcı kısa hikâyeleriyle tanınan İsrailli yazar Etgar Keret’in filmlerini Çarpıcı Gündelik Yaşamlar başlıklı seçkiyle Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor.

Keret öykülerinden uyarlanmış dizi ve filmlerle, ünlü yazarın bizzat yönetmen koltuğuna oturduğu yapımları bir araya getiren retrospektif niteliğindeki program, 11-31 Mayıs tarihleri arasında hem Pera Müzesi oditoryumunda, hem de müzenin web sitesinden ücretsiz izlenebilecek. 17 Mayıs’ta müzedeki gösterimin ardından gerçekleştirilecek söyleşide okurlar ve izleyiciler Keret ile bir araya gelme fırsatı bulacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları sinamaseverleri ünlü yazar Etgar Keret’in dünyasında keyifli bir seyre davet ediyor. Gerçek ve fantastik unsurları bir araya getirmesiyle tanınan öykücü, sinemacı ve senarist Keret’in filmlerinden oluşan Çarpıcı Gündelik Yaşamlar başlıklı program, Mayıs ayı boyunca hem fiziksel hem çevrimiçi ortamda gösterime sunulacak. Programda yer alan yapımlardan üçü yazarın hayatından ve öykülerinden izler taşırken, dördünün yönetmen koltuğunda Etgar Keret oturuyor.

Sarsıcı öyküleriyle tanınan Keret’e ve üretim süreçlerine dair pek çok keşif alanı sunan Çarpıcı Gündelik Yaşamlar programı, yakın bir arkadaşının intiharıyla yazarlığa itilen Keret’in, kendi hayatında yaşanan gerçek olayları nasıl kurguya dönüştürdüğüne tanıklık etme fırsatı sunuyor.

Gerçek ile kurgu arasında, absürt ve sürprizli yolculuklar

Programdaki filmlerden Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır filmcilik, animasyon, gerçekler, uydurma, yalan ve sanata olan sevgiyi bir araya getiriyor. Keret’in benzersiz hikâye anlatımına odaklanan bu belgeselde ünlü yazarın Tel Aviv’deki yakın çevresiyle ilişkisinden New York’a uzanan kitap turnesine farklı anlar yer alıyor. Yönetmen eşi Shira Geffen, çocukluk ve çalışma arkadaşları, en sevdikleri Keret hikâyesini paylaşıyor. İzleyicilere hikâye anlatımının neden önemli olduğunu hatırlatan belgeselde, tıpkı Keret’in öykü ve anekdotlarında olduğu gibi, herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor.

Pera Film’den Etgar Keret Seçkisi: Çarpıcı Gündelik Yaşamlar 2 – Etgar Keret Based on A True Story 2017

Ünlü yazarın eğlenceli ve samimi bir portresini çizen Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? belgeseli, Keret’in New York’a uzanan kitap turnesini ve bu süreçteki sorgulamalarını ele alıyor. Keret’in hayat, aile ve kariyer gibi konulara bakışını sunan belgeselde yazarı, hayatı ve babasının yakın zamandaki ölümü üzerine düşünürken görüyoruz. Dünya edebiyatının ünlü isimlerinin de yer aldığı yapım, sunduğu dokunaklı, absürt ve komik seyir deneyiminin yanında izleyicileri Keret’in kişisel ve eğlenceli yolculuğuna ortak ediyor.

Absürt bir mizaha sahip Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi kız arkadaşından ayrılıp, ailesi tarafından yanlış anlaşıldıktan sonra intihar eden Zia’nın öbür dünyadaki yaşamına odaklanıyor. Bayağı işler, köhne barlar, eski sevgililer ve kötü toplu taşımanın olduğu bu dünyada edindiği iki arkadaşla birlikte Zia, külüstür bir station wagon araçla yola düşüyor. Beklenmedik mucizeler ve absürt bir mizahla dolu film, hayatın ne kadar kıymetli ve sürprizlerle dolu olduğunu gözler önüne seriyor.

Etgar Keret yönetmen koltuğunda

Keret’in Ran Tal ile birlikte yönetmenliğini üstlendiği Üstünkörü iflah olmaz bir romantiğin trajikomik hikâyesini anlatıyor. Kaderin hatalı olduğunu kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazır ve kaybeden olmaya mahkûm bir adam, sevgilisinin adını koluna dövme yaptırarak ona sürpriz yapmak ister. Bu sırada başka bir sevgili bulan ana karakter, sonsuz aşka olan inancından vazgeçmek ya da aynı isme sahip başka bir kadın bulmak zorundadır.

Pera Film’den Etgar Keret Seçkisi: Çarpıcı Gündelik Yaşamlar 3 – Skin Deep

Denizanası kendi düğününde kilitli bir tuvalet kabininden çıkmaya çalışırken bacağını kıran gelin Keren, bu düğünde garsonluk yapan Batya ve yanında çalıştığı kişiyle birlikte düğüne katılan ev hizmetlisi Joy’un hikâyesini anlatıyor. Keret ve yönetmen eşi Shira Geffen, İsrail’in en kozmopolit şehrinde iletişim, sevgi ve kader meseleleriyle boğuşan bu kadınların kendi yollarını çizme çabasını dokunaklı, nükteli ve güçlü bir sinema diliyle izleyicilere sunuyor.

Denizanası ile büyük bir başarı yakalayan Etgar Keret ve Shira Geffen 4 bölümlük mini dizi Aracı ile yönetmenlik koltuğunu tekrar paylaşıyor. Kendi Japon balığından hukuk danışmanlığı hizmeti alan evsiz bir emlakçının, zamanda yolculuk edebildiğini keşfetmesi üzerine yaşadıklarını aktaran Aracı, bilinçaltının en karanlık köşelerine esprili bir şekilde sızmaya çalışan benzersiz bir öykü.

Programın tek kısa filmi Dışarıda’da Keret, yönetmen koltuğunu Inbal Pinto ile paylaşıyor. 2020 yılında yayımlanan bu film, Covid-19 karantinasının kaldırılmasından üç gün sonra bile kimsenin evden çıkmayacağının bilindiği bir gelecekte geçiyor.

Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret programı, 11-31 Mayıs tarihleri arasında hem Pera Müzesi Oditoryumu’nda hem de film.peramuzesi.org.tr adresinde çevrimiçi olarak izlenebilir.

Bu program kapsamındaki film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimler 18+ uygulamasına tabidir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Çarpıcı Gündelik Yaşamlar: Etgar Keret Gösterim Programı

 • 11 Mayıs Çarşamba
  19.00 Etgar Keret: Based on A True Story / Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır (66′)
 • 13 Mayıs Cuma
  20.00 Wristcutters: A Love Story / Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (91′)
 • 14 Mayıs Cumartesi
  15.00 The Middleman / Aracı (180′)
 • 17 Mayıs Salı
  19.00 Jellyfish / Denizanası (78′)
  20.30 Konuşma: Etgar Keret
 • 18 Mayıs Çarşamba
  19.00 Skin Deep / Üstünkörü (40′) + Outside / Dışarıda (8’)
 • 20 Mayıs Cuma
  20.00 Wristcutters: A Love Story / Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (91′)
 • 21 Mayıs Cumartesi
  15.00 The Middleman / Aracı (180′)
 • 22 Mayıs Pazar
  15.00 Etgar Keret: What Animal Are You? / Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? (58′)
 • 25 Mayıs Çarşamba
  19.00 Etgar Keret: What Animal Are You? / Etgar Keret: Hangi Hayvansınız? (58′)
 • 27 Mayıs Cuma
  19.00 Etgar Keret: Based on A True Story / Etgar Keret: Gerçek Bir Hikâyeden Uyarlanmıştır (66′)
 • 28 Mayıs Cumartesi
  15.00 Jellyfish / Denizanası (78′)
 • 31 Mayıs Salı
  19.00 Skin Deep / Üstünkörü (40′) + Outside / Dışarıda (8’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

6. İstanbul Sessiz Sinema Günleri Akbank Sanat'ta 7 – Aya Yolculuk

6. İstanbul Sessiz Sinema Günleri Akbank Sanat’ta

Ana teması ‘Bilinmeyen’ olan 6. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri

Instagram’da Korku Dizisi İzlemek İster misiniz?

Genç bir ekip tarafından kotarılan ‘Eşik’ isimli dizi dünyada instagram