Pera Müzesi’nde “Çin Sineması Zamanı” Devam Ediyor 1 – Mountains May Depart 2015

Pera Müzesi’nde “Çin Sineması Zamanı” Devam Ediyor

15 Mayıs 2019

Pera Müzesi’nin güncel sergisi Mürekkepten kapsamında, Pera Film tarafından gösterime sunulan Çin Sineması Zamanı programında, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri, Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen Ay’a Havlayan Köpek ve Çin’in hızlı modernleşme sürecini gözler önüne seren Dağlar Uzaklaştığında gibi iddialı yapımlar Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Filmler, 25 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir.

Pera Müzesi’nde “Çin Sineması Zamanı” Devam Ediyor 2 – Mountains May Depart 05

Pera Film’in, Çin Sineması Zamanı başlıklı programı, Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen yapımları sinemaseverlerle buluşturuyor. Son iki haftasına giren programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında ve Xiang Zi’nin Ay’a Havlayan Köpek filmleri ile Mürekkepten sergisi sanatçılarından Xu Bing’in çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri adlı çalışması izleyiciyle buluşacak.

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!

Bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkan Dağlar Uzaklaştığında, yönetmen Zhang-Ke Jia’nın Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor.

Mürekkepten sergisinde Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağları başlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Xu Bing ise programa Yusufçuk Gözleri ile dahil oluyor. Locarno Film Festivali FIPRESCI ödülünün yanı sıra özel mansiyon ödüllerine de değer görülen filmde Xu Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor.

Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Xiang Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpek ise, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

Pera Film’in Çin Sineması Zamanı film programı 25 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir. Biletler Biletix’ten temin edilebilir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Çin Sineması Zamanı Gösterim Programı

 • 16 Mayıs Perşembe
  19.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)
  A Dog Barking at the Moon
 • 17 Mayıs Cuma
  19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)
  Dragonfly Eyes
 • 25 Mayıs Cumartesi
  16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)
  Mountains May Depart

[/box]

A Dog Barking at the Moon / Ay’a Havlayan Köpek

Yönetmen: Xiang Zi
Oyuncular: Nan Ji, Naren Hua, Zhang Xinyue, Wu Renyuan, Thomas Fiquet
Çin, İspanya, 2019, 107’, renkli
Mandarin; Türkçe altyazılı

Pera Müzesi’nde “Çin Sineması Zamanı” Devam Ediyor 3 – A Dog Barking at the Moon 2019

Yönetmen Xiang Zi, aynı anda farklı dönemlerde yaşanan hikayelerin yer aldığı bu karmaşık aile destanını ustalıkla dokuyor. Öngörmesi zor boyutlarda bir suskunluk güncesi, özenle bir araya getirilmiş, yer yer gerçeküstü görüntüler eşliğinde gözler önüne seriliyor. Bu film, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

Dragonfly Eyes / Yusufçuk Gözleri

Yönetmen: Xu Bing
Çin, ABD, 2017, 81’, renkli
Çince; Türkçe altyazılı

Pera Müzesi’nde “Çin Sineması Zamanı” Devam Ediyor 4 – Dragonfly Eyes 2017

Her birimiz günde ortalama 300 defa güvenlik kameraları tarafından kayda alınıyoruz. Her şeyi gören bu “gözler”, rahibe olmak için bir süredir eğitim aldığı Budist tapınağından ayrılan genç kadın Qing Ting’i de izler. Genç kadın seküler dünyaya döner ve mekanik sistemlerle donatılmış bir mandırada işe başlar. Oradaki teknisyen Ke Fan, genç kadına aşık olur; onu mutlu etmek için yasaları çiğner ve hapse girer. Serbest kaldıktan sonra Qing Ting’i bulamaz. Umutsuz arayışının sonunda ise genç kadının kendisini internet yıldızı Xiao Xiao olarak baştan yarattığını fark eder. Ke Fan da değişmeye karar verir. The Truman Show filminin kurgusal olmayan bu versiyonunda, herkes farkında olmadan oyunculuk yapıyor. Xu Bing bu filmde görünürlüğü, takıntılı medya kültürümüzü ve çağdaş Çin’i yorumluyor.

Mountains May Depart / Dağlar Uzaklaştığında

Yönetmen: Zhang-Ke Jia
Oyuncular: Zhao Tao, Zhang Yi, Liang Jindong, Dong Zijian, Sylvia Chang
Çin, Japonya, Fransa, 2015, 126′, renkli
Mandarin, İngilizce; Türkçe altyazılı

Pera Müzesi’nde “Çin Sineması Zamanı” Devam Ediyor 5 – Mountains May Depart 2015

Çin, 1999. Çocukluk arkadaşları Liangzi ile Zhang, şehrin güzel kızı Tao’ya aşıktır. Tao ise daha varlıklı olan Zhang ile evlenmeyi tercih eder. Dollar adını verdikleri bir çocukları olur… Film, baş döndürücü bir hızla değişen bir toplumda, Çin’den Avustralya’ya uzanan bir coğrafyada bir ailenin iki neslinin yaşamları, aşkları, umutları ve düş kırıklıklarına odaklanıyor. Yönetmen Jia Zhang Ke bu samimi masalda, bir ailenin 26 yıllık hikayesinden Çin’in hızlı modernleşme sürecine bir pencere açıyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sanat Galerisinde Dans Ediyorlar! 6 – dadasalonartgallery2 scaled

Sanat Galerisinde Dans Ediyorlar!

Sanat Galerisinde Dans Ediyorlar! 30 Mart Cuma gecesi canlı resim
Pera Film’den Onur Haftası’na Özel Seçki: Aldırış Etme 7 – Happy Birthday Marsha 2017

Pera Film’den Onur Haftası’na Özel Seçki: Aldırış Etme

Pera Film, Onur Haftası’nda “Aldırış Etme” film programını sinemaseverlerle buluşturuyor.