Pera'dan Çevrimiçi Program: Gerçek Evimiz Hayatımızdır 1 – Etel Adnan Words in

Pera’dan Çevrimiçi Program: Gerçek Evimiz Hayatımızdır

5 Ağustos 2021

Pera Film, Pera Müzesi’nin “Etel Adnan: İmkansız Eve Dönüş” sergisi kapsamında çevrimiçi bir seçki hazırladı. Adnan’ın “Nihayetinde gerçek evimiz hayatımızdır” sözüne atıfta bulunan program, sanatçıyla yapılan söyleşiler aracılığıyla, ev dediğimiz yerin arayışını ekrana taşıyor. Program, 6-20 Ağustos tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesinden ücretsiz izlenebilir.

Pera Müzesi Film ve Video Programları, İmkansız Eve Dönüş sergisi kapsamında Gerçek Evimiz Hayatımızdır adlı seçkiyi çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor. Sergi, 1925 yılında Beyrut’ta çok dilli, çok dinli, çok kültürlü bir ailede ve coğrafyada doğan sanatçı Etel Adnan’ın eserlerini sanatseverlere sunarken; film programı, sanatçının eserlerinde anlattıklarının peşine düşen belgesellere, eserlerinden yola çıkan denemelere ve kendisiyle yapılan konuşmalara yer veriyor. Adını, Etel Adnan’ın “Nihayetinde gerçek evimiz hayatımızdır” sözünden alan programda dört yapım bulunuyor.

Sıra dışı bir sanatçıya dair benzersiz belgeseller

Tarih profesörü Fawwaz Traboulsi ile yapılan yazışmaları ve video sanatçısı, yönetmen Vouvoula Skoura ile gerçekleştirilen söyleşileri temel alan Etel Adnan: Sürgündeki Kelimeler, şair ve ressam Etel Adnan’ın benzersiz bir portresini çiziyor. Yirminci yüzyılda Avrupa ve Orta Doğu’daki zorlukları bizzat yaşayan sanatçı, Arapça yazdığı hikâye ve şiirler aracılığıyla anılarını insan sevgisiyle dolu bir bakış açısıyla anlatıyor.

Gavin Bryars ile Etel Adnan: Bir Ölüm için Beş Duyu adlı yapım, sanatsal uğraşla bilimsel araştırmanın kesiştiği yerler üzerinden hatıra, arkeolojik kazı ve tarihyazımı konularını tartışmaya açıyor. Herzog & de Meuron ve Ai Weiwei tarafından tasarlanan Serpentine Pavyonu 2012, bu iki günlük buluşmaya hem ev sahipliği yapıyor hem de ona ilham oluyor.

Pera'dan Çevrimiçi Program: Gerçek Evimiz Hayatımızdır 2 – I See Infinite Distance Between Any Point And Another

Etel Adnan’ın Deniz (2011) eseriyle açılıp yine şiire dönen Bir Nokta ve Diğeri Arasında Sonsuz Bir Mesafe Görüyorum, düşüncenin ve okyanusun hareketine odaklanan, jestler üzerine bir çalışma. Bağımsız sanatçı topluluğu Otolith Group’un su politikaları ve su estetiği alanında yaptığı üçlemenin ikinci bölümü olarak görülen film, 2010 yapımı Hydra Decapita’nın devamı niteliğinde.

Etel Adnan’la Söyleşi başlıklı yapım ise İrlanda Modern Sanat Müzesi (IMMA) küratörlerinden Rachael Thomas’ın, Etel Adnan’la Paris’teki evinde 2015 yılında gerçekleştirdiği söyleşiyi ekrana taşıyor.

İmkansız Eve Dönüş’ü yerinde görmek için son günler

Ressam, yazar ve şair Etel Adnan’ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsayan İmkansız Eve Dönüş sergisi 8 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Retrospektif niteliğindeki sergi, sanatçının yağlı boya, desen, baskı, seramik, halı, leporello (akordeon şeklinde katlanmış defter) ve film gibi çok farklı alanlarda üretilmiş eserleri bir araya getiriyor. Mevsimleri, manzaraları, işaretleri, hayali gezegenleri, uyduları etkileyici enerjisi ve yalın üslubuyla yansıtan Adnan, eserleriyle ilk kez tanışacak ziyaretçilere yepyeni bir keşif ve yorumlama alanı vadediyor. Sergiyi yerinde görme fırsatı bulamayan ve eserleri yeniden incelemek isteyen sanatseverler, müzenin internet sitesinde yer alan 3 boyutlu sanal sergiyi gezebilir.

Gerçek Evimiz Hayatımızdır film programı, 6-20 Ağustos tarihleri arasında film.peramuzesi.org.tr adresinde çevrimiçi olarak yayınlanacak ve sadece Türkiye’deki izleyiciler tarafından izlenebilecek. Yasal düzenlemeler gereği film gösterimleri, aksi belirtilmediği sürece, 18+ uygulamasına tabidir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Gerçek Evimiz Hayatımızdır Gösterim Programı

  • Etel Adnan: Words in Exile / Etel Adnan: Sürgündeki Kelimeler (52’)
  • Gavin Bryars and Etel Adnan: Five Senses for One Death / Gavin Bryars ile Etel Adnan: Bir Ölüm için Beş Duyu (17’)
  • I See Infinite Distance Between Any Point And Another / Bir Nokta ve Diğeri Arasında Sonsuz Bir Mesafe Görüyorum (33’)
  • In Conversation with Artist Etel Adnan / Etel Adnan’la Söyleşi (15’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Film Eleştirisi Sansürlenirse?

Geçtiğimiz günlerde başımıza kötü bir şey geldi. TİB (Telekominikasyon İletişim
Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’nın Jüri Üyeleri 3 – Najwa Najjar

Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’nın Jüri Üyeleri

Dijital Yalnızlık temasıyla gerçekleştirilen Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’nda