Perşembe Sineması SALT Galata'da Devam Ediyor! 1 – unnamed

Perşembe Sineması SALT Galata’da Devam Ediyor!

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması programı bu yıl, dünya fuarları ve kupaları ile olimpiyatların, düzenlendikleri şehirlere geçici ve kalıcı etkilerine odaklanıyor. Haziran gösterimlerinin ardından, Eylül-Aralık aylarında programın ikinci bölümü gerçekleştirilecek.

Perşembe Sineması Haziran Programı

2 Haziran Scott Huegerich ve Bob Miano, The World’s Greatest Fair [Dünyanın En Harika Fuarı], 2004

9 Haziran Debs Gardner-Paterson, Africa United [Birleşik Afrika], 2010

16 Haziran Miao Wang, Beijing Taxi [Pekin Taksi], 2010

23 Haziran Suçlular Aramızda, 1964

The World’s Greatest Fair [Dünyanın En Harika Fuarı] (2004)

2 Haziran, 19.00

SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Scott Huegerich ve Bob Miano

116 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

Theodore Roosevelt’in “Amerikan yüzyılı” olarak nitelendirdiği dönemin başlangıcıdır. 1904 St. Louis Dünya Fuarı’nın o zamana kadarki en iyi ve kapsamlı fuar olması amaçlanır; öyle de olur… Bir dizi ilgi çekici, samimi ve eğlenceli hikâye üzerinden ilerleyen bu belgesel film, Amerika tarihinin önemli bir kesitine odaklanıyor.

Resmî olarak “Louisiana Satınalma Fuarı” adıyla bilinen fuar, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1803’te Louisiana topraklarını Fransa’dan satın alışının 100. yıl dönümü kutlaması olarak planlandı. Hem bölgedeki ticari fuarların devamı olan hem de tüketim malları ile popüler kültürü ilk kez bir arada halkın ilgisine sunan sergi, pek çok dünya fuarı gibi ardında mimari izler bıraktı. Fuardaki yapıların birçoğu geçici bir süre için inşa edilmiş olmakla birlikte, Palace of Fine Arts yapısı hâlen Saint Louise Art Museum olarak faaliyet göstermektedir.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir