Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu'nda 1 – Perşembe Sineması Made in Dagenham

Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu’nda

10 Nisan 2018

SALT’ın hazırladığı Perşembe Sineması “yenilenme” odaklı programı ile 3 Mayıs’ta Açık Sinema’da başlıyor.

SALT tarafından sürdürülen Perşembe Sineması’nın bu yılki programı, şehir hayatının zemin hazırladığı, dayattığı, aşina bir geçmiş ya da daha iyi bir gelecek için özlem uyandıran, zaman zaman da dirence yol açan “yenilenme” olgusunu işliyor.

Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu'nda 2 – Perşembe Sineması Venice Syndrome

Bugünün kentsel yapıları ağırlıklı olarak 20. yüzyılda iki büyük savaş, ardından kurulan çift kutuplu dünya ve bu sistemin nihai feshiyle şekillendi. Profesyonelleşme eğiliminin katkısıyla artan, dönemsel ihtiyaç ve tahayyüllere dayalı düzenlemeler yenilenme refleksinin belirgin ifadeleriydi. Yakın çevresiyle alışverişte olan merkezlerden uzak mesafedekiyle etkileşime geçen yaşama alanlarına dönüşen şehirler, planlamanın önünü alamadığı nüfus akımlarıyla büyümeye devam etti. Kültürel eğilimler, yerel yönetim stratejileri ve ekonomik imkânların biçimlediği; coğrafyaya göre değişen dönemlerde gündeme gelen yenilenme atılımları 1980’lerden itibaren küreselleşmeden etkilendi. Dünyanın dört bir yanında şehirler yeni yüzyıla benzeşerek girdi. Yeniden yapılanma süreci kent mekânında gitgide görünür olmaya başlıyor; kapasitesi artırılan havaalanları, işlek meydanlarda açılan müzeler, şehir merkezlerine dizi dizi yerleşen otellerle uluslararası deneyim tüketimi yaygınlaştırılıyordu. Şehirlilerin gönüllü veya zorunlu yer değiştirmeleriyle pekişen bu pratikler, toplumsal bağlamda zamanla ortaya çıkan açmazlar ile bunlara dair talepleri beraberinde getirdi. Tüm bunların yanı sıra şehir, bireylerin yerleşik düzen sorgulamaları ve değişim arayışlarına da sahne teşkil etti.

Perşembe Sineması’nın 2018 seçkisi, söz konusu koşulları oluşturan yenilenme arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünme amacını taşıyor. Çeşitli ülkelerden kurmaca ve belgesel filmler, etki alanının genişlemesiyle sınırları bulanıklaşan şehirlerin anlatılarını birey hikâyeleriyle bir araya getiriyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

PROGRAM

  • 3 Mayıs Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu], Andreas Pichler, 2012
  • 10 Mayıs Durak [Enayi], Yuriy Bykov, 2014
  • 17 Mayıs Free Lunch Society [Bedava Öğle Yemeği Topluluğu], Christian Tod, 2017
  • 24 Mayıs Made in Dagenham [Kadının Fendi], Nigel Cole, 2010
  • 31 Mayıs Survival of a Small City [Hayata Tutunan Küçük Şehir], Pablo Frasconi ve Nancy Salzer, 1986 [/box]

saltonline.org

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Disney'den 10 Yeni Marvel ve 10 Yeni Star Wars Dizisi! 3 – 5e97159192f2763da9212657c4d34af43f60ec97

Disney’den 10 Yeni Marvel ve 10 Yeni Star Wars Dizisi!

Disney+, hayranları sevindirecek bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre platforma 10
Etkinlik Duyuruları Açıklaması 4 – abc.jpg.pagespeed.ce .XkxAQWUezD

Etkinlik Duyuruları Açıklaması

Sinema bloglarının bedava bir reklam panosu gibi algılanmasından ve etkinlik