Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu'nda 1 – Perşembe Sineması Made in Dagenham

Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu’nda

10 Nisan 2018

SALT’ın hazırladığı Perşembe Sineması “yenilenme” odaklı programı ile 3 Mayıs’ta Açık Sinema’da başlıyor.

SALT tarafından sürdürülen Perşembe Sineması’nın bu yılki programı, şehir hayatının zemin hazırladığı, dayattığı, aşina bir geçmiş ya da daha iyi bir gelecek için özlem uyandıran, zaman zaman da dirence yol açan “yenilenme” olgusunu işliyor.

Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu'nda 2 – Perşembe Sineması Venice Syndrome

Bugünün kentsel yapıları ağırlıklı olarak 20. yüzyılda iki büyük savaş, ardından kurulan çift kutuplu dünya ve bu sistemin nihai feshiyle şekillendi. Profesyonelleşme eğiliminin katkısıyla artan, dönemsel ihtiyaç ve tahayyüllere dayalı düzenlemeler yenilenme refleksinin belirgin ifadeleriydi. Yakın çevresiyle alışverişte olan merkezlerden uzak mesafedekiyle etkileşime geçen yaşama alanlarına dönüşen şehirler, planlamanın önünü alamadığı nüfus akımlarıyla büyümeye devam etti. Kültürel eğilimler, yerel yönetim stratejileri ve ekonomik imkânların biçimlediği; coğrafyaya göre değişen dönemlerde gündeme gelen yenilenme atılımları 1980’lerden itibaren küreselleşmeden etkilendi. Dünyanın dört bir yanında şehirler yeni yüzyıla benzeşerek girdi. Yeniden yapılanma süreci kent mekânında gitgide görünür olmaya başlıyor; kapasitesi artırılan havaalanları, işlek meydanlarda açılan müzeler, şehir merkezlerine dizi dizi yerleşen otellerle uluslararası deneyim tüketimi yaygınlaştırılıyordu. Şehirlilerin gönüllü veya zorunlu yer değiştirmeleriyle pekişen bu pratikler, toplumsal bağlamda zamanla ortaya çıkan açmazlar ile bunlara dair talepleri beraberinde getirdi. Tüm bunların yanı sıra şehir, bireylerin yerleşik düzen sorgulamaları ve değişim arayışlarına da sahne teşkil etti.

Perşembe Sineması’nın 2018 seçkisi, söz konusu koşulları oluşturan yenilenme arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünme amacını taşıyor. Çeşitli ülkelerden kurmaca ve belgesel filmler, etki alanının genişlemesiyle sınırları bulanıklaşan şehirlerin anlatılarını birey hikâyeleriyle bir araya getiriyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

PROGRAM

  • 3 Mayıs Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu], Andreas Pichler, 2012
  • 10 Mayıs Durak [Enayi], Yuriy Bykov, 2014
  • 17 Mayıs Free Lunch Society [Bedava Öğle Yemeği Topluluğu], Christian Tod, 2017
  • 24 Mayıs Made in Dagenham [Kadının Fendi], Nigel Cole, 2010
  • 31 Mayıs Survival of a Small City [Hayata Tutunan Küçük Şehir], Pablo Frasconi ve Nancy Salzer, 1986 [/box]

saltonline.org

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Oscar'ın Yabancıları Ocakta İstanbul Modern Sinema'da 3 – The Square

Oscar’ın Yabancıları Ocakta İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema, 90. Akademi Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi
Pera Film Doğumunun 100. Yılında Bergman'ı Anıyor 4 – Lanetli Kadınların Dansı

Pera Film Doğumunun 100. Yılında Bergman’ı Anıyor

Pera Film, İsveçli oyun yazarı ve film yönetmeni Ingmar Bergman’ı