Ezgi Aksoy'un 2. Kitabı Popüler KÜLT Çıkıyor! 1 – Ezgi Aksoy Populer Kult Kapak

Ezgi Aksoy’un 2. Kitabı Popüler KÜLT Çıkıyor!

26 Aralık 2016


Ezgi Aksoy'un 2. Kitabı Popüler KÜLT Çıkıyor! 2 – populer Kult

Öteki Sinema yazarlarından Ezgi Aksoy’un ikinci kitabı yarın çıkıyor. Latin Amerika’nın alt-kültürüne dair yaptığı 13 derinlikli araştırma dosyasının yer aldığı ilk kitabı “Kan Kırmızı” Destek Yayınları’ndan 2012 yılında yayınlanmıştı. Popüler sinemanın ve korku sinemasının kendine konu edindiği 12 külte dair 12 dosya içeren ikinci kitabı Popüler Kült ise, Kara Karga Yayınları’ndan çıkıyor. Kapak görselini Kutlukhan Perker‘in çizdiği kitabın önsözünü ise Kutlukhan Kutlu kaleme aldı.

Kutlukhan Kutlu’nun önsözde dediği gibi;

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Ezgi Aksoy'un 2. Kitabı Popüler KÜLT Çıkıyor! 3 – kutlukhan kutlu marksizm“’Biz buyuz’ öyleyse: Kendi kendini korkutmak için hayaller kuran bir tür. Üstelik korkularımıza sıkı sıkı da tutunuyor, onlara tapınaklar dikiyoruz! İşte bu tapınaklar, kült anlatılarımız.

Aslında Ezgi Aksoy’un şu anda elinizde tuttuğunuz kitabı, sadece korku sineması üzerine yazılar içermiyor… Distopya gibi bilimkurgunun alanına giren türleri de; dikizcilik, delilik, anti-kahramanlar ve sinemada hayvan kültü gibi farklı farklı türlerin sahasında gezinebilen konuları da ele alıyor. Fakat hikâye anlatma geleneğimizin içine diktiğimiz ve adına şairane bir isabetle “kült” demeye başladığımız bu küçük ama son derece meşgul tapınakları o kadar iyi temsil ediyor ki korku sineması, adeta oranın ‘poster çocuğu’!”[/box]

Ezgi Aksoy’un bu kitabı sinemanın “poster çocuğu” üzerine bir inceleme. Çünkü korku sineması, sinema makinesinin icadından beri popüler kültürün en büyük dişlilerinden biri oldu. İlk korku filminin çekildiği 1896’dan beri, etrafımızı bir atmosfer gibi saran güncel kültürümüzü etkiliyor. Popüler sinemanın bilimkurgu, aksiyon ve macera gibi diğer türleri ile etkileşime giriyor, büyük Hollywood stüdyolarından b-filmlerin yazıldığı köşe başı filmcilerine kadar envai çeşit kültür üreticisinin ilgisini çekiyor. Zira korku sineması kaynağını korkudan alıyor; göçebeler halinde tekinsiz bir dünyada yaşadığımız zamanlardan beri peşimizi bırakmayan o büyük duygudan. Korkudan ve bin yıllar boyunca korkunun tunç baltalarıyla şekillendirdiğimiz mitlerden, o kadim kültlerden… Bu uzun serüven boyunca popüler kültürün ilham aldığı, kendine klavuz bellediği belli başlı kültler var.

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, söz konusu kültlerin en önemli 12 tanesini derinlemesine inceliyor, on yıllardır büyük bir keyifle izlediğimiz popüler sinemaya ve popüler sinemanın gerçek hayata izdüşümlerine bir bakış atıyor. Ezgi Aksoy’un 2012-2016 yılları arasında yeniHarman, Bayan Yanı ve Öteki Sinema’da yayınlanan Popüler Kült dosyalarından derlenen bu kitap, “popüler kült”e bakarken açı değiştirmeniz için bir klavuzdur.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sinema Dizisinin Beşinci Kitabı: Şiddetin Mitolojisi 4 – Şiddetin Mitolojisi banner

Sinema Dizisinin Beşinci Kitabı: Şiddetin Mitolojisi

İthaki Sinema dizisinin 5. kitabı Şiddetin Mitolojisi, şiddetin sinemasını ve
Erol Çelik - Ağlatan Çıktı 5 – ağlatan

Erol Çelik – Ağlatan Çıktı

Erol Çelik, yeni romanında, kendi zalim dünyasıyla karşılaşan bir gazeteciyi