Altın Portakal’ın Makyajı Bay Corci’den

Ünlülerin makyörü Bay Corci’den 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne özel workshop çalışmaları festivale renk katacak. Asıl adı Yavuz Birsel olan makyör Corci, “Corci ile Sinema Makyajında Fx Profesyonel Makyaj Gösterisi” adı altında yapacağı çalışmalarda festivalin ana temasına uygun performanslara imza atacak.

Altın Portakal'ın Makyajı Bay Corci'den 1 – Corci 1

Plastik makyaj dalında çeşitli temalarda sergilemeler yapacak olan Corci, mankenler üzerinde gerçekleştireceği canlı performanslarda festivalin ana teması bağlamında “kadına yönelik şiddet” konusunu da işleyecek.

8–9–10 Ekim tarihlerinde Özdilek Park AVM, Migros AVM ve Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Workshoplarda Corci, yarışma filmlerinde rol almış bir oyuncunun kalıba alınmış yüzü üzerinde çalışacak. Makyaj uygulamasına katılmak isteyenleri “porselen makyaj”la “yeniden yaratacak” olan Corci’nin gösterileri söyleşilerle zenginleşecek.

1971 yılında tiyatro eğitimi için gittiği İngiltere’de 9 yıl boyunca anatomi, kozmetik kimyası, plastik makyaj, sahne makyajı, televizyon makyajı, ışık ve kamera tekniği, dekor, kostüm gibi dallarda eğitim gören Corci, “make-up artistliğin” kuaförlük mesleğiyl sınırlı olmadığını; sinema ve tiyatro sanatlarının da olmazsa olmazı olduğunu gördü.

“Make-up artistlik” sanatını 1974 yılından bu yana yurtdışı ve yurtiçinde sürdürmekte olan Corci, Türkiye’de “makyajın bir numarası” olarak ünlendi. 2000 yılından itibaren eğitim vermeye de başlayan Corci, binlerce kadına makyaj sanatının sırlarını öğretti. Bülent Ersoy, Tarık Akan, Muazzez Abacı, Emel Sayın gibi ünlü isimlerin uzun yıllar makyörlüğünü yapan Corci, Kemal Tahir’in “Esir Şehrin İnsanları” adli eserinin sinemaya uyarlanmasında 1.500 oyuncuyu 1920’li yıllara götürmesiyle de tanınmakta. Corci’nin, makyaj üzerine yayınlanmış dört adet kitabı bulunuyor.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir