Altın Portakal Film Festivali’nde 50. Yıl Coşkusu

Altın Portakal 1Altın Portakal’da 50. Yıl Coşkusu

50 yıllık kesintisiz deneyimiyle Türkiye’nin en köklü film festivali olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin basın toplantısı 9 Eylül Pazartesi günü yapıldı.

AKM Aspendos Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın, 50. Festivalin ulusal jürisi, yarışma filmleri ve program detayları konusunda açıklamalarda bulundu.

Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Dağıstanlı, Başkan Vekili Yılmaz Erel, İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Şanlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, İsmet Yıldız, Şebnem Bahar, Recep Yüksel ve Cengiz Haydar Barut’un da hazır bulunduğu toplantıya medyanın büyük ilgi gösterdiği gözlendi.

50. yıl heyecanının şimdiden Antalya’nın dört bir yanında yaşanmaya başlandığını belirten Mustafa Akaydın, “4-11 Ekim tarihleri arasında 50’nci yıla yakışır bir sinema şölenine imza atacağız,” dedi.

Altın Portakal’a bu yıl 68 filmle rekor sayıda başvurunun gerçekleştiğini vurgulayan Mustafa Akaydın; “50. festivale gösterilen bu ilgi, sinemamızın her geçen yıl daha da güçlendiğini, daha üretken hale geldiğini ve özellikle de gençleştiğini gözler önüne seriyor. Biz de bu gençleşmeye duyarsız kalamazdık. Genç sinemacıları özendirmek amacıyla 55 bin TL olan ‘ilk film” ödülünü 100 bin TL’ye çıkardık.” dedi.

“Altın Portakal izleyicisi özeldir”

Başkan Akaydın, “yurtiçinde yapılan ulusal ya da uluslararası herhangi bir yarışmada yarışma filmi olarak yer almamış filmlerin kabul edildiği” ulusal uzun metraj film yarışmasını Altın Portakal izleyicisinin büyük bir heyecanla takip ettiğinin altını çizdi. “İlk kez Altın Portakal’da yarışacak” bu filmleri izleme ayrıcalığına sahip olan Altın Portakal izleyicisinin çok özel ve şanslı olduğunu söyleyen Mustafa Akaydın, “Altın Portakal’ın yarışma koşullarına uymayan pek çok yeni filmi de film ekiplerinin katılımıyla özel gösterimler kapsamında izleyici ile buluşturuyoruz” dedi.

“Önümüzdeki yıl yüzüncü yılını kutlayacak Türk sinemasının son elli yılına tanık olan Altın Portakal, Türk sinemasındaki her türlü değişime, gelişime ve yeniliğe ayna tutmuştur. Altın Portakal’ın gücü bundan gelmektedir” diyen Başkan Akaydın, “Altın Portakal 50 yıllık deneyimin ve birikimin bilinciyle her zaman genç ve yeni bir festival olmuştur. Altın Portakal her zaman heyecandır, keşiftir” şeklinde konuştu.

Altın Portakal 2

“2000’li yılların değişim umudu”

46. Festivalde 60’lı yıllar, 47. Festivalde 70’li yıllar, 48. Festivalde 80’li yıllar, 49. Festivalde 90’lı yıllar sinemasına odaklanan Altın Portakal’ın, 50’nci yılında 2000’li yıllar sinemasına odaklanacağını belirten Prof. Dr. Mustafa Akaydın sözlerini şöyle sürdürdü: “2000’li yıllara, değişim ve yeni bir başlangıç umuduyla girildi. Değişimin ve umudun simgesi olan gençlik, deneysel girişimin, yeniliğin, bireysel gelişimin, hakikat ve adalet arayışının, toplumsal dönüşümün aktif öznesi, öncüsü olmaya devam ediyor. Baskı rejimlerine, haksızlık ve tahakküme karşı enerjik karşı duruşun; dostluğun, dayanışmanın, düş gücünün, sorumluluk almanın çıkar gütmeyen, önyargısız temsilcisi gençliktir. Gençlik umudun temsilcisidir. 2000’li yıllar, Türk sinemasında da gençleşme ve değişim yıllarıdır. Genç yönetmenlerin dünya ölçeğindeki başarıları bu yıllara damgasını vurdu. 2000’li yıllara bu duygularla girdik; 50. Festivalin film programını bu düşünceyle oluşturduk, 50. Altın Portakalı bu birikimle düzenliyoruz.”

Altın Portakal’da yarışacak filmler açıklandı

“Yurtiçinde bir başka festivalde yarışmama” koşulunun, Altın Portakal için en temel karakteristik çerçeve olduğunu belirten Akaydın, “Bu ilkenin getirdiği saygınlık, 50 yıllık Altın Portakal’ın en önemli kaldıracı oldu. Bu ilke çerçevesinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 50. Festivalde de ilk kez izleyici ile buluşan ve yeni sinema akımlarının, genç yeteneklerin gün yüzüne çıkacağı filmlerin heyecanlı yarışına tanıklık edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Altın Portakal’ın 50. yılında Handan İpekçi (Yönetmen), Özgür Doğan (Yapımcı / Yönetmen), Önder Çakar (Senarist / Yapımcı), Defne Halman (Oyuncu), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Akademisyen / Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı), Natali Yeres (Sanat Yönetmeni) ve Tunca Arslan’dan (Sinema Yazarı / SİYAD Başkanı) oluşan ön jüri değerlendirmesi sonunda 10 filmin yarışmasına karar verildi.

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj dalında yarışacak filmler şu şekilde:

Cennetten Kovulmak – Ferit Karahan

Kısa Film – Ali Kemal Çınar

Kusursuzlar – Ramin Matin

Kutsal Bir Gün – Serdar Temizkan

Mavi Dalga – Zeynep Dadak, Merve Kayan

Mavi Ring – Ömer Leventoğlu

Meryem – Atalay Taşdiken

Sev Beni – Mehmet Bahadır Er, Maryna Er Gorbach

Uvertür – Alpgiray M. Uğurlu

Uzun Yol – Nihat Seven

Jüri başkanı Türkan Sultan

50. Festivalin ödüllerini, Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray başkanlığındaki jüri belirleyecek. 50. Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj film yarışması jürisinde yer alacak isimler şunlar: Sinemamızın usta yönetmenlerinden Reis Çelik ve Ümit Ünal, sinema dünyasındaki en etkileyici müzisyenlerden biri olarak kabul edilen, Teo Angelopulos’un filmlerine yaptığı müziklerle dünya çapında tanınan Yunan müzisyen Eleni Karaindrou, Türk sinema ve televizyon dünyasına çok sayıda nitelikli yapım kazandıran yapımcı Şükrü Avşar, usta oyuncu Mahir Günşiray, senaryosunu yazdığı “Uçurtmayı Vurmasınlar” ile Altın Portakal alan, halen Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölüm Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu, genç ve başarılı görüntü yönetmenlerimizden Mehmet Aksın, sinema yazarı Burçak Evren ve CNNTurk Programlar Koordinatörü ve gazeteci Aslı Öymen.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir