Portekiz’den Yaratıcı Belgeseller Kundura Sinema’da 1 – Doclisboa Seckisi Savas

Portekiz’den Yaratıcı Belgeseller Kundura Sinema’da

26 Ekim 2022

Kundura Sinema’nın belgesel sinemanın yenilikçi ve yaratıcı örneklerini özel kürasyonlarla seyirciye sunan programı Belgesel Film Kuşağı, Portekiz sinemasından yakın dönem belgesellerin gösterileceği Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde ile devam ediyor.

Estetik ve biçimsel yaklaşımlar konusunda oldukça zengin olan Portekiz sinemasından 6 belgesel filmi bir araya getirecek seçki, 6-20 Kasım tarihleri arasında Pazar günleri Kundura Sinema’da ücretsiz izlenebilecek.

Bu yıl 20. yaşını kutlayan ve belgesel sinemanın kalelerinden sayılan Doclisboa Film Festivali’nin program direktörü Joana de Sousa’nın küratörlüğünde hazırlanan seçki; Portekiz’in sömürge geçmişini, diktatörlük dönemindeki siyasi mücadeleleri ve Portekiz’in kadim inançlarını bağlamsallaştıran ve bunları bir arada anlamaya çalışan filmlerden oluşuyor. 6, 13 ve 20 Kasım Pazar günleri saat 15:00’te Kundura Sinema’da gerçekleşecek Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde gösterimleri için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden alabilirsiniz.

Kundura Sinema’nın belgesel sinemanın yenilikçi ve yaratıcı örneklerini özel kürasyonlarla seyirciye ulaştıran programı Belgesel Film Kuşağı, Portekiz sinemasından yakın dönem belgesellerin gösterileceği Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde ile devam ediyor. Estetik ve biçimsel yaklaşımlar konusunda oldukça zengin Portekiz sinemasından 6 belgesel filmi bir araya getiren seçki, 6-20 Kasım tarihleri arasında Pazar günleri Kundura Sinema’da ücretsiz izlenebilecek.

Gerçeklik ve temsil arasındaki sınırda

2002’den beri Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen ve belgesel sinemanın kalelerinden sayılan Doclisboa Film Festivali’nin program direktörü Joana de Sousa’nın küratörlüğünde hazırlanan seçki; ülkenin sömürge geçmişini, diktatörlük dönemindeki siyasi mücadeleleri ve ülkenin kadim inançlarını bağlamsallaştıran ve bunları bir arada anlamaya çalışan filmlerden oluşuyor. Gerçeklik ve temsil arasındaki sınırda duran, kendi anlam biçimlerini inşa eden bu filmler, sinemanın farklı araçlarını kullanarak, aile ilişkilerinin ve bağının gücünü de araştırıyor.

Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde adlı seçkide; Nathalie Mansoux ve Miguel Moraes Cabral’in “Il sogno mio d’amore / Hayalim, aşk hakkında” (2018), Tiago Siopa’nın “Fantasmas: Caminho Longo para Casa / Hayaletler: Eve Giden Uzun Yol” (2019), Francisca Alarcao’nun “Para outra mare / Başka Bir Gelgit” (2020), Jose Oliveira ile Marta Ramos’un “Guerra / Savaş” (2020), Emily Wardill’in “Night for Day / Gündüz Gece” (2020) ve Mario Veloso’nun “Fora da Bouça / Bizim Çorak Ülkemiz” (2021) adlı filmler gösterilecek. 6, 13 ve 20 Kasım Pazar günleri saat 15:00’te başlayacak gösterimler için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden ücretsiz alabilirsiniz.

Etkinlik günü Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinlik günleri, biletinizi göstererek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Beykoz Kundura’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, etkinlik bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servislerden de ücretsiz yararlanabilirsiniz.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

DOCLISBOA SEÇKİSİ: DÜNDE VE BUGÜNDE

Yer: Kundura Sinema
Biletler: Ücretsiz
beykozkundura.com

6 Kasım 2022, Pazar / 15:00
 • Başka Bir Gelgit / Para outra mare
  Francisca Alarcao, Portekiz, 10’, 2020
 • Hayaletler: Eve Giden Uzun Yol / Fantasmas: Caminho Longo para Casa
  Tiago Siopa, Portekiz, 116’, 2019
13 Kasım 2022, Pazar / 15:00
 • Gündüz Gece / Night for Day
  Emily Wardill, Portekiz-Avusturya, 2020, 48’
13 Kasım 2022, Pazar / 16:30
 • Hayalim, Aşk Hakkında / Il sogno mio d’amore
  Nathalie Mansoux ve Miguel Moraes Cabral, 2018, Portekiz, 101′
20 Kasım 2022, Pazar / 15:00
 • Bizim Çorak Ülkemiz / Fora da Bouça
  Mario Veloso, Portekiz, 2021, 12’
 • Savaş / Guerra
  Jose Oliveira, Marta Ramos, Portekiz, 105’, 2020

[/box]

Doclisboa Uluslararası Film Festivali

2002 yılından beri Lizbon’da düzenlenen Doclisboa, dünyanın dört bir yanından belgesel filmleri buluşturan programında, yeni sinemasal algılar, karşılaşmalar ve eylem biçimlerini kullanarak gerçekliği hayal etmeye davet ederken, belgesel sinemanın bugününü sorgulamak için de film yapımcılığını tarihiyle diyaloğa sokmaya çalışıyor. Doclisboa, sinemanın sanatsal ve politik olanaklarını deneyen ve dünyanın karmaşıklığıyla ilgilenen filmlerle ilgileniyor.

Joana de Sousa: Lizbon’da yaşayan film yapımcısı ve küratör. İletişim Bilimleri okudu ve daha sonra Portekiz, Macaristan ve Belçika’daki üniversiteler arasında ortak bir yüksek lisans programı olan DocNomads’ta Belgesel Film Yapımı eğitimi almak için tam burs aldı. 2015’ten bu yana Doclisboa – Uluslararası Film Festivali’nin programlama departmanıyla ortaklaşa çalışıyor. 2019 ve 2022 yılları arasında Festival Yönetmenliği’nin bir parçası olan Sousa, Program Başkanı olarak görevine devam ediyor. Ayrıca, kolektif ve disiplinlerarası bir sanatsal yaratım, deneyim ve küratörlük platformu olan Rabbit Hole’un bir parçasıdır. Filmleri ulusal ve uluslararası film festivallerinde seçilmiş ve ödüller almış olup, ağırlıklı olarak kurgusal olmayan sinema ile ilgili programlara düzenli olarak konuk küratör, jüri veya konuşmacı olarak katılmaktadır.

Portekiz’den Yaratıcı Belgeseller Kundura Sinema’da 6 – Doclisboa Seckisi Bir Baska Gelgit

Başka Bir Gelgit / Para outra mare

Portekiz, 2020, Dijital, Renkli, 9’52’’
Portekizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı
Yönetmen: Francisca Alarcao

Moledo’nun bana en çok dokunan köşelerini fotoğraflıyorum. Yosunlarla kaplı kayalar, ormandaki patikaları işaret eden çam ağaçları ve denizin sesi, çoktan geride kalmış bir zamanı çağırıyor.” – Francisca Alarcao

Hayaletler: Eve Giden Uzun Yol / Fantasmas: Caminho Longo para Casa

Portekiz, 2019, Dijital, Renkli, 116’
Portekizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı
Yönetmen: Tiago Siopa
Ödüller: Cinemistica – En İyi Film (2021), Jihlava Belgesel FF – First Lights Ödülü (2020), Doc Alliance Ödülü – En İyi Belgesel (2020)

Portekiz kırsalı, doğaüstü yaratıklar, ruhlar ve cadılar hakkında oldukça zengindir. Bütün bu efsaneler yerel halkın günlük akışına yön verirken, modernitenin telaş ve hız beklentisine direnmelerinde de onlara yardımcı olur. Yönetmen Tiago Siopa, aile arşivi ve Portekiz mitolojisinden yola çıkarak yarattığı filminde, yakın zamanda kaybettiği büyükannesi Marie’nin hayaletiyle karşılaşıyor. Ona aile tarihini, kırsaldaki batıl inançları ve maneviyatla dolu gizemli hikayeleri anlatmış büyükannesinin hayaletiyle sohbete dalan Siopa’nın filmi, kişisel ile kolektif olanın, psişik olan ile gerçek sayılanın birbirine karıştığı fantastik bir evrene dönüşüyor.

Hayalim, aşk hakkında / Il sogno mio d’amore

Portekiz, 2018, Dijital, Renkli, 101’
Portekizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı
Yönetmenler: Nathalie Mansoux, Miguel Moraes Cabral

Lizbon’un bohem bölgesi Bairro Alto’da, 17. yüzyıldan kalma eski bir manastır olan Caetanos’tan, gün boyunca garip, kakofonik bir müzik yankılanıyor. Sokağa adını da veren ve bugün Lizbon Ulusal Konservatuarı’na evsahipliği yapan Caetanos’un içine girdiğimizde bizi, öğretmenler ve öğrenciler arasında yaratılmış, kelimeler yerine jestler ve seslerden oluşan benzersiz bir dilin konuşulduğu bir dünya karşılıyor.

Portekizli yönetmenler Nathalie Mansoux ve Miguel Moraes Cabral’in çekimleri iki yıl süren filmleri, restore çalışmaları süren bu çağdışı binanın yıkımından önceki halini belgelerken, müzisyenlerin aşkla ve şevkle çalışmalarına da duyarlığı yüksek müzikal bir bakış getiriyor.

Gündüz Gece / Night for Day

Portekiz-Avusturya, 2020, Dijital, Renkli, 48’
İngilizce, Portekizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı
Yönetmen: Emily Wardill

İngiliz sanatçı Emily Wardill’in spekülatif kurgu filmi, komünist bir devrimcinin tekno-ütopyacı çocuklar dünyaya getirmesi halinde neler olacağını merak ediyor ve çağdaş Lizbon’da yaşayan 3 gerçek insan arasında sahte bir aile hikayesi yaratıyor. ‘Anne’, Avrupa’daki en uzun faşist diktatörlüğün devrilmesine yardımcı olan Portekiz’deki Devrimci Tugaylar’ın eşbaşkanı olan Isabel do Carmo; ‘oğulları’ da, Lizbon’da bilgisayarları hareketli görüntüleri tanıyacak şekilde programlamaya çalışan iki genç astrofizikçi Alexander Bridi ve Djelal Osman. Hayali evleri ise mimar Antonio Teixeira Guerra’nın 1974’ten hemen önce tamamlanmış ve bir üçgen şeklinde tasarlanmış gerçek bir ‘aile evi’dir.

Bizim Çorak Ülkemiz / Fora da Bouça

Portekiz, 2021, Dijital, Renkli, 12’
Portekizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı
Yönetmen: Mario Veloso
Ödüller: DocLisboa – Green Years Mansiyon Ödülü

“Geceleri bir ses, bir şarkının kısacık anısını çağırır.”

Savaş / Guerra

Portekiz, 2020, Dijital, Renkli, 105’
Portekizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı
Yönetmenler: Jose Oliveira, Marta Ramos

Portekiz sinemasının yükselen genç sinemacıları Jose Oliveira ve Marta Ramos, uluslarası festivallerde büyük ilgi görmüş filmleri “Savaş”ta, günümüz Lizbon’unda bir savaş gazisi olan Manuel’in, ona eziyet veren hatıralarında bir yolculuğa çıkarıyor. Film, Manuel’in eğitim kışlalarından başlayıp gençliğinin göl ve bahçelerine, ve aşık olmasına kadar, peşini bırakmayan fiziksel alanların derinliklerinde bize rehberlik ederken, hafızasının derin uçurumlarına sürüklüyor. Bütün bu yolculuk, savaş ve tutkunun birleştiği, birbirine dolaştığı ve karıştığı, zamansız varoluşsal şüpheleri sorgulayan veya haykıran bir başka savaşa dönüşüyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Tim Burton’ın Batman’inde Robin Kostümü Böyle Olacaktı 7 – batman forever

Tim Burton’ın Batman’inde Robin Kostümü Böyle Olacaktı

Eğer üçüncü Batman filmini Tim Burton çekecek olsaydı Robin’in kostümü
Baskın DVD Yarın Satışta! 8 – Baskın banner

Baskın DVD Yarın Satışta!

Öteki Sinema ekibinden Can Evrenol’un ilk uzun metrajlı filmi Baskın