Randevu İstanbul’da Pazartesi Filmleri

19.Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde 19 Aralık Pazartesi…

Ünlü İspanyol oyuncu Raúl Arévalo’nun ilk kez kamera arkasına geçtiği “Sabırlı Adamın Öfkesi” (Tarde Para La Ira), hayli sert bir intikam hikayesi. Başarısız bir soygun girişiminde karısını kaybeden bir adam, intikam için ne kadar ileri gidebilir? Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Ufuklar bölümünde yapan film, İspanya’nın bu yılki en önemli sürprizlerinden biri. Film, saat 11:00’de Atlas Sineması’nda gösterilecek.

Dünyadaki açlık sorununa bambaşka bir bakış; bu sorunu böcek yiyerek aşabilir miyiz? Soruyu, “Böcekler” (Bugs) adlı filmi ile yönetmen Andreas Johnsen soruyor. Sadece o değil elbette; bilim insanları, yüzyıllardır birçok millet tarafından bir gıda maddesi olarak tüketilen böceklerin protein kaynağı olarak tüm dünyada tüketilebileceğini önermiş, Birleşmiş Milletler de bu fikri desteklemiş. Johansen de bundan hareketle Nordic Yiyecek Laboratuvarı’ndan bir ekiple dünyanın dört bir tarafını dolaşarak böceklerin, yemek kültürleri içindeki yerini inceliyor. Filmin, gösterimi saat 13:30’da Atlas Sineması’nda ve gösterim öncesindeki sunumu ise Gastro Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nilhan Aras tarafından gerçekleştirilecek.

“Gastronomi Randevusu” seçkisinin en göze çarpan filmi; “Türk Mutfağına Övgü” (The Turkish Way), dünyanın en iyi restoranlarından El Celler de Can Roca’nın sahibi, Roca kardeşlerin Türk mutfağını keşif hikâyesi. Türkiye’nin önde gelen şeflerinin ve gastronomi üzerine birikim sahibi isimlerin eşlik ettiği bu gezi, bizim için de kendi mutfağımızı, uzmanların gözünden yeniden tanıma ve anlama şansı sunuyor. Film, saat 16:30’da Mehmet Gürs’ün sunumuyla Atlas Sineması’nda özel bir gala ile seyirci karşısına çıkacak.

Festival takipçilerinin gözdelerinden Isaki Lacuesta’nın, senaryolarında genelde birlikte çalıştığı Isa Campo ile yönettiği son filmi “Yeni Bir Hayat” (La Propera Pell), Malaga Film Festivali’nde altı dalda ödül kazandı. Kaybolduktan sekiz yıl sonra ailesinin yanına dönen bir çocuğun hikâyesini anlatan film, aile draması ve gerilim öğelerini kullanarak tamamen yeni, kişisel ve benzersiz bir anlatım kurmayı başarmış. Filmin gösterimi saat 19:30’da Atlas Sineması’nda gerçekleşecek.

Günün son gösterimi, Locarno Film Festivali’nin keşfettiği genç ve yetenekli sinemacılardan Arjantinli yönetmen Milagros Mumenthaler’in, dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yaptığı “Göl” (La idea de un lago). Filmin gösterimi saat 21:30’da yine Atlas Sineması’ında gerçekleşecek. Aile bağları, geçmişle ilişkimiz ve kayıp üzerine, artistik yönü güçlü bir film olan “Göl”, 35 yaşındaki fotoğrafçı Ines’in çocukluğundan beri tuttuğu, fotoğraf, şiir ve notlardan oluşan defteri, onun hakkında çok şey anlatıyor. Onun ve 1977’de diktatörlük döneminde kaybolan babası hakkında…

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 1 – pazartesi

  • Beyoğlu Atlas Sineması Filmleri 
  • Fatih Cinemaximum Historia Filmleri 

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 2 – film stills

SABIRLI ADAMIN ÖFKESİ / TARDE PARA LA IRA

Yönetmen: Raúl Arévalo

Senarist: Raúl Arévalo, David Pulido

Oyuncular: Antonio de la Torre, Luis Callejo, Ruth Díaz, Raúl Jiménez, Manolo Solo

Madrid, Ağustos 2007. Bir mücevher mağazası soygunundan hapse giren tek kişi Curro’dur. 8 yıl geçer… Kız arkadaşı Ana ve oğlu, Curro’nun hapisten çıkmasını beklemektedir. Birsabah,hiçbir yere ait değilmiş gibi duran, kendi halinde, yalnız bir adam olan Jose, Ana ile erkek kardeşinin çalışmakta olduğu bara kahve içmeye gelir. O kış Jose,onu kendilerinden biri olarak aralarına alan bardaki diğer insanlarla yakın bağlar kurar, özellikle de yeni gelen bu adamı sıkıntılı hayatından bir çıkış yolu olarak gören Ana ile. Curro, Ana ile yeni bir hayata başlama umuduyla hapisten çıkar, ama kısacık zamanda her şey değişmiştir.

İntikamın asla huzur getirmeyeceğini bilmekten gelen sükunetle şiddet patlamalarını ustalıkla birleştiren, kirli, sürükleyici, öfke dolu bu film, İspanyol sinemasının gördüğü en güçlü ilk filmlerden biri.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 3 – afis

BÖCEKLER / BUGS

Yönetmen: Andreas Johnsen 

Böcek yemek bugünlerde çok gündemde olan bir konu. Özellikle son birkaç yıldır, Birleşmiş Milletler’in yenebilir böcekleri dünyadaki açlık sorunuyla mücadele için bir kaynak olarak önermesinden beri, aşçılar ve gastronomlar tarafından lezzetleriyle, çevreciler tarafından doğa üzerindeki düşük oranlı etkileriyle, toplumsal sağlık uzmanları tarafından ise besin içerikleriyle dikkat çekmeye başladılar. Öyle görünüyor ki, küresel gıda güvenliğimizle ilgili tüm sorunlarımızı çözecek yeni süpergıda böcekler olacak. Kopenhag merkezli Nordic Yiyecek Laboratuvarı’nda çalışan aşçı ve araştırmacılar Josh Evans, Ben Reade ve Roberto Flore’den oluşan bir ekip üç yıl boyunca dünyayı dolaşarak hâlihazırda böcek yiyen iki milyar insanın bu konudaki fikirlerini araştırdılar. Bu yıl dünyanın en fazla ilgi gören gastronomi filmlerinden birisi olan ‘’Böcekler’’ bu ufuk açıcı yolculuğun hikayesini anlatıyor.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 4 – film stills

TÜRK MUTFAĞINA ÖVGÜ/ THE TURKISH WAY

Yönetmen: Luis González

Senarist: Luis González, Andrea Gómez, Ángel Lafuente

Oyuncular: Joan Roca, Josep Roca, Jordi Roca, Mehmet Gürs, Sina Sucuka

2015’te dünyanın en iyi restoranı seçilen El Celler de Can Roca’nın üç şefi BBVA işbirliğiyle çıktıkları, Arjantin ve ABD ile başlayan dünya turunun sinemaya aktarılan ikinci halkasında, genç şefler, someliyeler ve yerli üreticilerin rehberliğinde Türkiye’nin gastronomik potansiyelini keşfediyor. Mutfak şefi Joan Roca İzmir ve Tire’ye, tatlı şefi Jordi Roca Gaziantep’e, someliye Josep Roca ise şarap araştırmaları için Trakya, Bozcaada ve Kapadokya’ya gidiyor. Sonra hep birlikte Türk mutfağını dünyaya duyuracak bir gastronomi devrimi hazırlığı içindeki bir grup genç şefle tanışıyorlar.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 5 – film still

YENİ BİR HAYAT / LA PROPERA PELL

Yönetmen: Isa Campo, Isaki Lacuesta

Senarist: Isa Campo, Isaki Lacuesta, Fran Araújo

Oyuncular / Cast: Emma Suárez, Sergi López, Àlex Monner, Greta Fernández, Bruno Todeschini, Igor Szpakowski, Mikel Iglesias

Sekiz yıl önce kaybolan ve öldüsanılan bir genç evine geri döner ve kayboluşunun ailesini derinden etkilediğini görür. Zaman içinde, onun gerçekten kaybolan çocuk mu yoksa bir taklitçi mi olduğu konusunda şüpheler doğar.

Hem aile dramı hem de gerilim öğelerini son derece kendilerinden emin biçimde, cesaretle kullanan Lacuesta and Campos, kahramanlarının her jestine ve her bakışına giderek yükselen bir gerilim yüklerken bizi sırlar ve şüphelerle dolu bir girdabın içine itiyorlar.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 6 – film still

GÖL / LA IDEA DE UN LAGO

Yönetmen: Milagros Mumenthaler

Senarist: Milagros Mumenthaler

Oyuncular: Juan Barberini, Rosario Bléfari, Carla Crespo, Juan Greppi, Malena Moiron, Joaquin Pok

35 yaşındaki Inès, fotoğraf sanatçısıdır. Duygusal olarak kırılgan olduğu bir dönemde kişisel şiirlerinden ve fotoğraflarından oluşan bir kitap derlemeye başlar. Kitabın ortaya çıkış süreci, zaman içinde Inès’in kendi geçmişini keşfettiği son derece kişisel ve benzersiz  bir yolculuğa dönüşür.

 

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 7 – film still 1 795x447 1 3

ASADO HAKKINDA HER ŞEY / ALL ABOUT ASADO / TODO SOBRE EL ASADO

Yönetmen: Mariano Cohn, Gastón Duprat

Senarist: Andrés Duprat 

Asado Hakkında Her Şey, Arjantin’in derinliklerine bir yolculuk. Asado, bir yemek ve bir ritüel, hem ilkel hem modern, hem vahşi hem sofistike, hem sanat hem de bilim. Ulusal kimliğin vazgeçilmez özelliklerinionun kadar orijinal ve isabetli biçimde tanımlayacak pek az fenomen vardır. Nerdeyse kutsal sayılan bu gelenek ilk kez bir filmde bu kadar keskin ve münasebetsiz br bakışla ele alınıyor.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 8 – film still 1 795x447 1 2

HAYAT TİYATROSU / THEATRE OF LIFE

Yönetmen: Peter Svatek

Senarist: Peter Svatek

“Hayat Sahnesi”, Milan 2015 Dünya Fuarı sırasında, ünlü şef Massimo Bottura’nın öncülüğünü yaptığı Refettorio Ambrosiano isimli sıra dışı bir aşevinin hikâyesi. Massimo, dünyanın en iyi 60 şefinikendisiyle birlikte Milan’daki evsizlere ve mültecilere yemek pişirmeye davet etti. Tüm yemekler, fuardan arta kalan ürünlerden yapıldı.

Bu sene San Sebastian Film Festivali’nin Culinary Zinema bölümünde gösterilen ve ödüle layık görülen film, yemek ve hayat üzerine son derece ilham verici bir belgesel.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 9 – film still 1 795x447 1 4

İLK AŞK / LA RECONQUISTA

Yönetmen: Jonás Trueba

Senarist: Jonás Trueba

Oyuncular: Francesco Carril, Itsaso Arana, Aura Garrido, Candela Recio, Pablo Hoyos

Manuela ve Olma, on beş yıl önce ilk aşklarını yaşayan birer yeniyetmeykensözleştikleri o uzak gelecekte tekrar bir araya gelirler. Bu romantik başlangıcı temel alan “İlk Aşk”, zaman kavramını ya da daha doğrusu zaman algısını inceleyen, kaybedilen ve yeniden hatırlanan zaman hakkında bir film. Kendimizle ilgili neleri hatırladığımız, neleri hatırlamadığımız hakkında… Bizi tanımladığı için ve hem bugün hem geçmişte hem de gelecekte bizi biz yaptığı için sadık kalmakta ısrar ettiğimiz kelimeler, hareketler ve duygular hakkında.

Trueba, yürüyüşler ve danslar, konuşmalar ve sessizlikler, jestler ve artık aynı dili konuşmayan bakışlardan oluşan tuhaf bir ritüeli üst düzey bir hassasiyetle perdeye yansıtıyor. Kayıp zaman ve geride bıraktığı yaralar üzerine mükemmel bir film.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 10 – film still 3 795x447 1

PERİLER AKADEMİSİ / LA ACADEMIA DE LAS MUSAS

Yönetmen: José Luis Guerín

Senarist: José Luis Guerín

Oyuncular: Raffaele Pinto, Rosa Delor Muns, Emanuela Forgetta, Patricia Gil, Mireia Iniesta, Carolina Llacher, Gavino Arca

Bir filoloji profesörü, dersten sonra eve döndüğünde ne eğitim anlayışına ne de klasiklerden referans alarak geliştirdiği bir proje olan ve dünyayı şiir vasıtasıyla değiştirmeyi amaçlayan Perileri Akademisi’ne inanmayan eşi tarafından sorguya çekilir. Bu tartışmalı proje, dil ve tutkunun hüküm sürdüğü bir dizi durumu tetikleyecektir.

Aşk ve arzu, öğretmek ve bilmek kavramlarını, aslında hayatın kendisini keşfetmek üzere belgesel, melodram, komedi ve gerilimi iç içe geçiren,gerçek anlamdailgi çekici bir sinema denemesi. Hakiki anlamda özgür, çılgınca yaratıcı, neşe ve tutku dolu bir film.

Randevu İstanbul'da Pazartesi Filmleri 11 – film still

FUKUSHİMA’DAN SEVGİLERLE / FUKUSHIMA MON AMOUR

Yönetmen: Doris Dörrie

Oyuncular: Rosalie Thomass, Kaori Momoi, Nami Kamata, Moshe Cohen, Aya Irizuki, Naomi Kamara, Thomas Lettow

Genç bir Alman kadın, Marie, yıkılan hayallerinden kaçmak için Japonya’ya gider. 2011 yılında Fukushima’da yaşanan üçlü felaketin kurbanlarının biraz olsun yüzünü güldürebilmeyi amaçlayan Clowns4Help isimli gruba katılır. Fukushima’da yaşayanların çoğu ya oradan ayrılamamış ya da ayrılmak istememiş yaşlı insanlardır. Marie, kısa sürede bu işin ona göre olmadığını anlar. Tam uçakla orayı da terk edecekken, yasaklanmış bölgede bulunan harap durumdaki evine taşınmaya karar veren, Fukushima’nın son geyşası, katır gibi inatçı Satomi’yle tanışır.

 

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole