Reha Erdem’in Neandria Adlı Yeni Filminin Çekimleri Başladı 1 – Reha Erdem

Reha Erdem’in Neandria Adlı Yeni Filminin Çekimleri Başladı

11 Mart 2022

Sinemamızın auteur yönetmenlerinden Reha Erdem’in yeni filmi Neandria’nın çekimleri başladı. Yapımcılığını Ömer Atay’ın üstlendiği film, Türkiye’nin ekolojik anlamda ilk sürdürülebilir film yapım girişimi de olacak.

Neandria antik kentinin yakınlarında, yoksul ve küçük bir köyde yaşayan ve atletizm müsabakalarına hazırlanan Suna adlı genç bir kadının hikâyesini anlatacak filmin çekimleri Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde gerçekleşecek.

Usta oyuncuları ve yeni keşifleri bir araya getirecek filmde Deniz İlhan ve rap müzisyeni İzzy İsmail ilk oyunculuk deneyimleri ile perdede olacak. Oyuncu kadrosunda ayrıca Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer ve Ayşegül Kopartan yer alıyor.

1989’da çektiği A Ay’dan başlayarak Kaç Para Kaç (1999), Korkuyorum Anne (2004), Beş Vakit (2006), Hayat Var (2008), Kosmos (2009), Jin (2013), Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013), Koca Dünya (2016) ve geçen yıl izlediğimiz Seni Buldum Ya!’ya uzanan ödüllerle dolu filmografisi ile sinemamızın usta yönetmenleri arasında yerini almış Reha Erdem’in 11. filmi Neandria’nın çekimleri başladı.

Türkiye’nin ilk “yeşil film”i olacak

Yapımcılığını Ömer Atay’ın, yürütücü yapımcılığını Serra Ciliv’in üstlendiği film, Türkiye’nin ekolojik anlamda ilk sürdürülebilir film yapım girişimi de olacak. Sette kullanılacak bütün malzemelerden başlayarak ulaşım, konaklama, kostüm gibi her başlıkta çevre sorunlarına proaktif bir yaklaşımı öngören çözümlerin geliştirileceği film için yerel ve çevreye duyarlı üretim yapan kişi ve birimlerle çalışılacak.

Filmin yapım süreci ayrıca bir belgesel filme dönüşecek. Selin Bonfil’in yöneteceği belgesel, Neandria için yaratılan “yeşil film” set ortamını belgeleyecek.

Neandria’nın keşfi Deniz İlhan

Çekimleri Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde gerçekleşecek film, atletizm müsabakalarına hazırlanan Suna adlı genç bir kadının hikâyesini anlatacak ve usta oyuncular ile yeni keşifleri buluşturacak. Sinemamıza Elit İşcan (Beş Vakit, Hayat Var), Türkü Turan (Kosmos), Ecem Uzun (Koca Dünya, Seni Buldum Ya!) gibi yeni yetenekler kazandırmış Reha Erdem’in Neandria keşfi ise Deniz İlhan olacak. Suna rolünde izleyeceğimiz Deniz İlhan’ın yanı sıra rap müzisyeni İzzy İsmail de ilk oyunculuk deneyimini bu film ile yaşayacak. Filmde ayrıca Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer ve Ayşegül Kopartan da rol alacak.

Reha Erdem’in yazıp yönettiği filmin görüntü yönetmenliğini Kaç Para Kaç, Korkuyorum Anne, Beş Vakit, Kosmos, Jin, Şarkı Söyleyen Kadınlar ve Koca Dünya filmlerini de çekmiş Florent Herry üstleniyor.

Reha Erdem’in Neandria Adlı Yeni Filminin Çekimleri Başladı 2 – Neandria

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

NEANDRİA / NEANDREIA

2022, Türkiye

Yazan ve Yöneten: Reha Erdem
Yapım: Atlantik Film
Yapımcı: Ömer Atay
Yürütücü Yapımcı: Serra Ciliv
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Tarihi Majik Sinemasının Yıkımı Onaylandı! 3 – asscc

Tarihi Majik Sinemasının Yıkımı Onaylandı!

1914 yılında, kentte sinema salonu olarak inşa edilen ilk bina
Teksas Katliamı'nın Yıldızı Ölü Bulundu! 4 – texas chainsaw massacre 1 lc 01

Teksas Katliamı’nın Yıldızı Ölü Bulundu!

Kült filmler arasında gösterilen The Texas Chainsaw Massacre'daki (Teksas Katliamı)