Restore Edildikten Sonra Türkiye’de İlk Kez Gösterimde 1 – Last Year at Marienbad 2

Restore Edildikten Sonra Türkiye’de İlk Kez Gösterimde

28 Şubat 2019

Pera Film’in zaman kavramına çoklu bir bakış sunmayı amaçlayan Zaman Dilimleri film programı 17 Mart’a kadar devam ediyor. Program kapsamında yönetmenliğini Alain Resnais’nin üstlendiği, 1961 yapımı Geçen Yıl Marienbad’da filmi restore edildikten sonra Türkiye’de ilk kez Pera Film’de sinemaseverler ile buluşuyor.

Pera Film’in müzede devam eden Zaman Değişmeli sergisi kapsamında sunduğu Zaman Dilimleri başlığı taşıyan program, kült filmlerden belgesellere, bilim kurgu klasiklerinden yakın zamanda ses getirmiş yapımlara kadar geniş bir seçkiyi bir araya getiriyor. Seçkide yönetmenliğini Alain Resnais’nin üstlendiği Geçen Yıl Marienbad’da filmi öne çıkıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödüllü alan yapım, restore edildikten sonra Türkiye’de ilk kez Pera Film perdesine yansıyor.

Restore Edildikten Sonra Türkiye’de İlk Kez Gösterimde 2 – Last Year at Marienbad 1

Programda ayrıca Zaman Değişmeli sergisi sanatçılarından Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlaklığa odaklandığı i.Mirror sinemaseverler ile buluşuyor. 17 Mart’a kadar devam eden programda izlenebilecek diğer yapımlar arasında, Ulrike Ottinger’in Berlin Üçlemesi’nin ikinci filmini oluşturan Ucube Orlando; Andrzej Zuławski’nin yasaklanan ve yıllar sonra kayıp sahneleri yeni görüntüler ve dış ses anlatımıyla tamamladığı Gümüş Küre; Jim Jarmusch’un en sevilen filmlerinden biri olarak anılan Dünyada Bir Gece ile Benny ve Josh Safdie kardeşlerin yönetmen koltuğunu paylaştığı Soygun bulunuyor.

Kostümlerini Coco Chanel tasarladı!

Zaman Dilimleri film programı kapsamında gösterime giren ilk film Geçen Yıl Marienbad’da, Fransız Yeni Dalgası’nın öncülerinden Alain Resnais imzasını taşıyor. Fransız moda tasarımcısı Coco Chanel’in kostümlerini tasarladığı filmde, Delphine Seyrig tarafından giyilen siyah şifon elbise “Marienbad elbisesi” olarak biliniyor. Yönetmen Ulrike Ottinger’in, cinsiyet kalıplarını sorgulayan filmi Ucube Orlando, arzu, korku, delilik, zalimlik gibi duyguları öne çıkartan beş ayrı bölümden oluşuyor.

Restore Edildikten Sonra Türkiye’de İlk Kez Gösterimde 3 – Freak Orlando

Seçkide yer bulan Andrzej Zuławski’nin Gümüş Küre filmi, yönetmenin en önemli yapımlarından biri olarak öne çıkıyor. Film, yeni bir medeniyet kurmak için dünyayı terk eden bir grup astronotun hikayesine odaklanıyor. Dünyada Bir Gece, Gena Rowlands, Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl, Beatrice Dalle ve Roberto Benigni gibi uluslararası oyunculardan oluşan zengin bir kadroyu barındırıyor. Benny Safdie ve Josh Safdie’nin yönetmen koltuğunu paylaştığı yapım Soygun, gerçeklik ve coşku dolu sinematik bir deneyim sunarken, Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlak sınıra odaklandığı i.Mirror ile insanların kolektif bilincinin gündelik yaşamda nasıl ortaya çıktığını incelediği filmi Sis ve Pus, seçkinin son filmlerini oluşturuyor.

Pera Film’in Zaman Dilimleri film programı, 17 Mart’a kadar izlenebilir. Biletler Biletix’ten temin edilebilir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Gösterim Programı

6 Mart Çarşamba

19:00 Freak Orlando / Ucube Orlando (126’)

9 Mart Cumartesi

15:00 i.Mirror + Haze and Fog / i.Mirror + Sis ve Pus (74’)

10 Mart Pazar

15:00 Last Year at Marienbad / Geçen Yıl Marienbad’da (94’)

13 Mart Çarşamba

19:00 On the Silver Globe / Gümüş Küre (166’)

16 Mart Cumartesi

17:00 Good Time / Soygun (101’)

17 Mart Pazar

17:00 Night on Earth / Dünyada Bir Gece (128’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Men in Black Yeni Üçleme İle Dönüyor! 4 –

Men in Black Yeni Üçleme İle Dönüyor!

Uzun bir aradan sonra Men in Black’in yeni bir üçleme
Antalya Sinema Derneği “En İyi On Kısa Filmi” Arıyor! 5 – Antalya Sinema Derneği

Antalya Sinema Derneği “En İyi On Kısa Filmi” Arıyor!

Antalya Sinema Derneği son on yılda Türkiye'deki önemli festivallerden birincilik