Ridley Scott, Alien Evrenini İnşa Ediyor!

Ridley Scott, Alien Evrenini inşa ediyor! Scott’ın Alien projesine geri döndüğünü ve seriyi tekrar dirilteceğini, hatta bu yeni projenin Alien’ı köklerine taşıyıp seriye bambaşka bir hava katacağı epeydir konuşuluyordu. Görünen o ki, Alien projesi daha orijinal ve farklı bir yolda ilerledi ve yeni bir isim altında birleşti: Prometheus! Durun daha bitmedi, filmin başrolündeki bilim kadını Elizabeth Shaw’ı kimin oynayacağı da belli oldu: Noomi Rapace!

Alien efsanesini farklı bir noktadan ele alacak olan proje hakkında ilk resmi açıklama yapım stüdyosu 20th Century Fox’tan geldi. Fox, Ridley Scott’ın yöneteceği ‘Prometheus’ isimli bilim-kurgu projesinin tüm dünyada 9 Mart 2012’de vizyona gireceğini açıkladı. Senaryonun ilk taslağı Jon Spaihts tarafından Scott’ın fikrinden yola çıkılarak yazıldı… Lost’un yaratıcılarından Damon Lindelof ve Scott senaryonun gittikçe yeni yönlere doğru gelişen şu anki hali üzerinde beraber çalışmaya devam ediyorlar.

Filmin içeriğine dair sürprizlerin korunması adına detaylar sır gibi saklanırken, Scott proje hakkında şöyle konuştu: “Bu projenin başlangıç noktası Alien olsa da yaratım süreci yepyeni, geniş bir mitolojiye ve evrene dayanıyor, orijinal hikâye de burada geçiyor. Alien-severler filmde Alien’ın DNA’sının izlerini bulacak olsalar da, filmin ana fikri oldukça özgün, geniş ve kışkırtıcı. Aradığım hikayeyi bulduğum ve sonunda çok sevdiğim bu türe geri döndüğüm için daha mutlu olamazdım

Filmin senaryosunda katkısı olan Lindelof ise, “Öncesini-sonrasını anlatan filmler ve yeniden çevrimlerle dolup taşan bir dünyada Ridley’in vizyonunun bu film için bu kadar özgün olmasından fazlasıyla etkilenmiştim. Cesur, duygu yüklü ve umuyoruz ki herkesin beklentisinden çok farklı. Çocukken onun filmlerine gittiğimde alttan birşey ayaklarımı yakalayacakmış gibi hissederdim, korkudan ayaklarım yerden yükselirdi; bir gün bu korkulardan sorumlu kişiyle işbirliği yapacağım, en çılgın rüyalarımda bile aklıma gelmezdi. Onunla çalışmak rüyaların gerçekleşmesinden de öte birşey oldu.” şeklinde konuşuyor…

Beş ana rol içerisinde Noomi Rapace imza atılan ve kesinleşen ilk yıldız oldu. Rapace’in Time dergisi tarafından 2010’un En İyi Performansı seçilen “Ejderha Dövmeli Kız” filmindeki etkileyici oyunculuğu, Scott’u da derinden etkilemiş ve bilim kadını Elizabeth Shaw rolünü kapmış.

Kaynak: http://www.beyazperde.com/haber/16461/Ridley-Scott-in-Alien-i-Oldu-Prometheus-

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir yorum var

  1. ridley amcanın paraya ihtiyacı var anlaşılan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir