Robert Mazur Kara Karga Dergi'de 1 – ti poster

Robert Mazur Kara Karga Dergi’de

The Infiltrator’ın yazarı Robert Mazur Kara Karga Dergi’de

Kural basittir; parayı takip edersen, para seni sahibine götürür.”

513oJgrsssLThe Infiltrator’ın yazarı ve Pablo Escobar’ın para aklama operasyonunu çökerten gizli ajan Robert Mazur, Kara Karga Dergi’nin sorularını yanıtladı.  

Uzun yıllar gizli ajan olarak çalışmış olan Robert Mazur, bugün kara-para aklama teknikleri konusunda uluslararası düzeyde bir uzman. Gizli ajan olarak Escobar’ın para aklayıcısı rolünü üstlendiği 5 yılı anlattığı The Infiltrator adlı kitabı kısa sürede çok satanlar listesine girdi ve uzun süre de listede kaldı. Şimdilerdeyse aynı adla ve Brad Furman imzasıyla sinema izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Üstelik Bob Musella olarak, Breaking Bad’in Walter White’ı Bryan Cranston’ı izleyeceğiz.

Robert Mazur, Pablo Escobar operasyonundan sonra pek çok başka operasyonda gizli ajan olarak çalıştı ve Pakistan’dan Kolombiya’ya, pek çok ülkede kara para aklama üzerine görev yaptı. Öteki Sinema ve Kara Karga Dergi yazarı Ezgi Aksoy‘un sorularını yanıtlayan Robert Mazur röportajından bazı satır başları ise şöyle…

Kolombiya kartelinde bir İtalyan-Amerikan mafya mensubu “Bob Musella”…

1 buçuk yıldan fazla bir süre, kendi köklerimden Bob Musella karakterini oluşturdum. Kartelin gözünde Bob Musella, kara-para aklayan, bir takım kirli işler yapan İtalyan kökenli bir New Yorkluydu. Ben de İtalyan kökenli bir New Yorkluyum. Bankacılık ve komisyonculuk alanlarında çalıştım ve muhasebe kökenliyim. Organize suçu gayet iyi tanıyan İtalyan – Amerikan bir semtte büyüdüm. Yeraltı dünyasına bulaşmış bazı insanları tanıdım, ama kendim bu işlerde hiç yer almadım.

Mafya liderleri ve biat

Mafya liderlerinin kendilerini yoksul halka sevdirmesi çok da ender görülen bir hadise değildir. Toplumun o kesimi genellikle hükümetler tarafından görmezden gelindiğinden, bu son derece de kolay bir şey. Bir kartel lideri için bu, sadakat satın almaktan başka bir şey değildir. Mafya liderleri, toplumda etraflarını saranlar arasında kendilerine karşı biat ve sadakat geliştirmeye çalışırlar.

Kolombiya uyuşturucu kartellerinin Ortadoğu’daki Hizbullah, Hamas ve El Kaide ile iş ilişkileri var.

Kolombiya’daki uyuşturucu kartelleri maalesef hala canlı ve gayet iyiler. Hatta bir yönüyle bazı eylemleri hiç olmadığı kadar tehlikeli, çünkü kendilerini dünyanın çeşitli yerlerindeki terörist gruplarla ilişkilendirdiler. Sadece Kolombiya kökenli FARC’la değil, Ortadoğu’daki Hizbullah, Hamas ve El Kaide ile de iş ilişkileri geliştirdiler.

Toplum iradesi, yolsuzlukları gündemde tutamıyor.

Dünya kamuoyu, yozlaşmış avukatların, bankacıların ve finans servis sağlayıcılarının, devasa suç örgütlerinin kirli parasını rüşvet dağıtan çok uluslu şirketlere dönüştürdüğünü anlamalıdır. O şirketler ki, hükümetlerin dürüstlüğünü ve ahlakını zayıflatırlar. Bu yozlaşma, yasadışı servetlere dayandığı için kar etmek zorunda olmayan şirketlerle rekabet etmeye çalışan dürüst iş adamları için, aşılmaz engeller yaratan düzensiz bir oyun alanı oluşturur. Ne yazık ki toplum, genelde büyük resmi görmekte başarısız olur. İlgilenmek için çok üzgün ve kırgındır. Ve bu nedenle bu meseleler konusunda hükümetlere baskı yapma fırsatları, genelde kaçırılır.

Rıza Zarrab davası, uyuşturu ticaretindeki altın alışverişine benziyor.

Rıza Zarrab davası, İran ambargosunun delindiğini gizlemek ve üstünü örtmek için, geleneksel bankacılık işlemleri yerine, değerli metallerin işlem görmesi ile sermaye taşımayı içeriyor. Bu; on yıllardır uyuşturucu ticaretinde olan altın alışverişlerinden hiç de farklı değil. Ben, Londra’daki emtia borsacısı CAPCOM adlı bir şirket aracılığıyla eş zamanlı altın alın-satımıyla kartel için para transfer ettim. On yıllardır külçe altın ticareti, gayrimeşru fonlar için bir paravan olarak sömürüldü. Eğer rakamlara daha yakından bakarsanız, altın işlemlerinin suç örgütlerine bir yeraltı bankacılık sistemi sunduğu açıktır.

Röportajın devamı Kara Karga Dergi’nin Ağustos sayısında…1d08ff06-124b-478e-b5a8-4b7ae1b5bcff

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir