Rutubet, 2024 Oscar Aday Adayı Listesinde 1 – Rutubet 02

Rutubet, 2024 Oscar Aday Adayı Listesinde

2 Mart 2023

Turan Haste’nin dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan kısa filmi Rutubet, Oscar aday adayı listesinde! İki hafta önce sona eren Santa Barbara Film Festivali’nde kurmaca dalında En İyi Kısa Film seçilen Rutubet, Oscar sertifikasına sahip bu ödül ile birlikte, 2024 Akademi Ödülleri’nde kısa film dalında aday adayı olma hakkını kazandı.

M. Furkan Daşbilek’in senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği Rutubet, Anadolu’nun ücra bir köyünde zorunlu görevini yapmakta olan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor. Geçen yıl 13. Bakü Kısa Film Festivali’nde Turan Haste’ye En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran film, başrol oyuncusu Mücahit Koçak’a da 23. İzmir Kısa Film Festivali’nde En İyi Oyuncu ödülünü getirmişti.

Rutubet, 2024 Oscar Aday Adayı Listesinde 2 – Rutubet 01

Turan Haste’nin yönettiği Rutubet, ABD’nin önde gelen festivallerinden Santa Barbara Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçildi. Oscar sertifikasına sahip bu ödül ile birlikte 2024 Akademi Ödülleri’nde En İyi Kısa Film dalında aday adayı olma şansını yakaladı.

Oscar yolu açıldı

Bağımsız sinemanın önemli etkinliklerinden olan ve bu yıl 8-18 Şubat tarihlerinde 35.si düzenlenen festivalin Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda ABD prömiyerini yapan film, Kurmaca dalında yarışan 29 film arasından en Rutubet, 2024 Oscar Aday Adayı Listesinde 3 – M. Furkan Dasbilek Turan Haste Santa Barbara oduliyi film seçilerek Bruce Corwin Ödülü’nün kazananı oldu. Oscar Qualification sertifikasına sahip bu ödülle birlikte Rutubet, gelecek yıl 96.’sı yapılacak Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinin değerlendirmesine sunulacak kısa filmler arasına girmeyi başardı.

M. Furkan Daşbilek’in senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği film; dünya prömiyerini geçen yıl 79. Venedik Film Festivali’nde yapmış, bu yıl da 13. Bakü Kısa Film Festivali’nin Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda En İyi Yönetmen ödülünü almıştı. Türkiye’de ilk kez 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilen film, İzmir Kısa Film Festivali’nden de En İyi Oyuncu ödülü ile dönmüştü.

Suçluluk, kötülük ve masumiyet

Kötülüğün bir sis gibi üstüne çöktüğü bir köyde zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alan Rutubet, kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

İshak rolünü, Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldığı Bozkır (2019) ve İki Şafak Arasında (2021) filmleriyle tanıdığımız başarılı oyuncu Mücahit Koçak’ın canlandırdığı filmde ayrıca, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya da rol alıyor.

Poster D’art Duvar’dan

Bir Cinemans, RemoFilms ve Creative Prodüksiyon yapımı olan Rutubet, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşti.

Engin Cebiroğlu ve Ramazan Kılıç’ın ortak yapımcısı olduğu filmin görüntü yönetmenliğini Mustafa Yeşilova üstlenirken; kurgusunu Taylan Tuncer ve Turan Haste, ses tasarımını Meriç Erseçgen, sanat yönetmenliğini Zafer Malkoç ve müziklerini Mehmet Ağbaba yaptı. Filmin posteri ise D’art Duvar adlı Instagram hesabında hayata geçirdiği Türkiye Sinemasını Canlandırma Projesi ile tanıdığımız tasarımcı Gökhan Yeter’in imzasını taşıyor.

Rutubet, 2024 Oscar Aday Adayı Listesinde 4 – Rutubet poster

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

RUTUBET / THE MOISTURE

2022, Türkiye, 20’

Yönetmen: Turan Haste
Senaryo: M. Furkan Daşbilek
Yapımcı: M. Furkan Daşbilek
Ortak Yapımcı: Engin Cebiroğlu, Ramazan Kılıç
Oyuncular: Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya, Yaşar Akman
Görüntü Yönetmeni: Mustafa Yeşilova
Kurgu: Taylan Tuncer, Turan Haste
Yönetmen Yardımcısı: Dudu Elif Konuk
Özgün Müzik: Mehmet Ağbaba
Ses Tasarımı: Meriç Erseçgen
Sanat Yönetmeni: Zafer Malkoç
Kostüm Tasarımı: Fatma Çeker
Makyaj ve Saç Tasarımı: Hülya Tüzün
Poster: Gökhan Yeter – D’art Duvar

[/box]

TURAN HASTE
Yönetmen
1989’da İstanbul’da dünyaya geldi. 2010 yılında Trakya Üniversitesi’nin Radyo TV Yayıncılığı Bölümü’nden mezun oldu ve çeşitli televizyon dizisi ve sinema filmlerinde kamera departmanında çalıştı. 2016’da yönetmenliğini yaptığı Hasat Zamanı ile ulusal festivallerde birçok ödül kazandı. 2016’da M. Furkan Daşbilek ile başlayan ortaklıklarında Naftalin (2018) ve Bir Nehir Kıyısında (2021) filmlerinin yapımcılığını üstlendi. İkinci ve şimdilik son filmi Rutubet (2022), Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünün kısa film yarışmasına seçildi.

M. FURKAN DAŞBİLEK
Senarist ve Yapımcı
1990’da Elazığ’da dünyaya geldi. 2014’te Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Okul süresince ve sonrasında birçok projede yer aldı. Yazıp yönettiği ilk kısa filmi Naftalin (2018), ulusal ve uluslararası festivallerden birçok ödül aldı. 2021 yılında yazıp yönettiği Bir Nehir Kıyısında adlı kısa filmi dünya prömiyerini 37. Busan Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yaptı. 2016’da Turan Haste ile başlayan sinema ortaklıklarında Hasat Zamanı (2016) filminin senaryosu ve görüntü yönetmenliğini, Rutubet (2022) adlı filmin de senaryosunu ve yapımcılığını üstlendi. Daşbilek ilk uzun film projesine hazırlanmaktadır.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Film Eleştirisi Sansürlenirse?

Geçtiğimiz günlerde başımıza kötü bir şey geldi. TİB (Telekominikasyon İletişim
‘Highlander’ Reboot’a Tom Cruise Takviyesi 5 – Tom Cruise wanted for Highlander

‘Highlander’ Reboot’a Tom Cruise Takviyesi

Gelen haberlere göre, yapımcılar Connor MacLeod’ın akıl hocası Connery’nin hayat