Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’nın Jüri Üyeleri 1 – Najwa Najjar

Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’nın Jüri Üyeleri

6 Ocak 2020

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla gerçekleştirdiği Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’nda kazanan filmleri belirleyecek jüri üyeleri belli oldu. Bu yıl “Dijital Yalnızlık” temasıyla gerçekleştirilen 4. Kısa Film Yarışması’nın jürisinde Türkiye’den yönetmen-senarist Mahmut Fazıl Coşkun ve oyuncu Hazar Ergüçlü, yurt dışından da Filistinli yönetmen Najwa Najjar, Makedonya’dan yapımcı ve oyuncu Labina Mitevska ve İtalya’dan Venedik Film Festivali programcısı Teresa Cavina yer alıyor.

Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması’nın Jüri Üyeleri 2 – Sabancı Vakfı 4 Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri

Najwa Najjar’ın açılışını Sundance Film Festivali’nde yaptığı ilk uzun metraj filmi Pomegranates ve Myrrh (Nar Ağaçları, 2008) ile 80’in üzerinde festivalde gösterim yaptı. İkinci uzun metraj filmi The Eyes of the Thief (Hırsızın Gözleri, 2014) En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu gibi kategorilerde ödüle layık görüldü. Between Heaven and Earth (Cennet ile Dünya Arasında, 2019) adlı üçüncü uzun metraj filmi de Kahire Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Makedonyalı yapımcı ve oyuncu Labina Mitevska, henüz 18 yaşındayken rol aldığı ilk filmi Before the Rain (Yağmurdan Önce, 1994) ile ün kazandı. İlk filminde gösterdiği performansla ünlü İngiliz yönetmen Michael Winterbottom’ın dikkatini çekti ve yönetmenin Welcome to Sarajevo (Saraybosna’ya Hoşgeldiniz, 1997) ve I Want You (Seni İstiyorum, 1998) filmlerinde rol aldı. Labina Mitevska, Berlin Film Festivali’nin de aralarında bulunduğu 30’a yakın festivalde ödül alan God Exists, Her Name Is Petrunya (Onun Adı Petrunya, 2019) isimli filmin de oyuncu ve yapımcılığını üstlendi.

İtalyan festival programcısı Teresa Cavina, uluslararası birçok festivalde görev aldı. 1989’dan 1997’ye kadar Venedik Film Festivali’nin programını yapan ekipte yer alan Cavina, 2001-2005 yılları arasında da Locarno Film Festivali’nin direktörlüğünü yaptı. 2006 yılında Roma Uluslararası Film Festivali’ni başlatan Cavina, 2008’e dek bu festivalde ortak-artistik direktörlük görevini üstlendi. 2009-2012 yılları arasında FIPA’nın artistik direktörü, 2009-2014 yılları arasında da Abu Dabi Film Festivali’nin programlama direktörü olarak görev yaptı. Mısır’da düzenlenen Uluslararası El Gouna Film Festivali’nde de programcı olarak görev yapan Cavina; halen Venedik Film Festivali’ne paralel ve bununla birlikte düzenlenen bağımsız bir film festivali bölümü olan Giornate deglia Autori ve Uluslararası Busan Film Festivali’ne uluslararası danışmanlık görevlerini sürdürüyor.

2000 yılından bu yana belgesel ve reklam filmi yönetmenliği yapan Mahmut Fazıl Coşkun, ilk uzun metraj filmi Uzak İhtimal (2009) ve ikinci filmi Yozgat Blues (2013) ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı. Üçüncü ve son filmi Anons (2018), dünya prömiyerini yaptığı 75. Venedik Uluslararası Film Festivali Orrizonti Bölümü’nde Jüri Özel Ödülü’nün de aralarında bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası ödül kazandı.

Son dönemin başarılı oyuncularından Hazar Ergüçlü, Derviş Zaim’in yönettiği Gölgeler ve Suretler (2010) adlı filmle sinemaya adım attı. Ergüçlü, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini üstlendiği Ahlat Ağacı (2018) filmindeki performansıyla beğeni topladı.

Ödül töreni 15 Ocak’ta

Jüri, finale kalan 13 kısa film arasında yapacağı değerlendirme ile dereceye girmeye hak kazanan filmleri belirleyecek. Ödüller 15 Ocak’ta düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Bu yıl 490 filmle rekor başvurunun geldiği yarışmaya katılan genç yönetmenler, en fazla 5 dakika uzunluğundaki kısa filmleri ile dijitalleşmenin dünyadaki yansımalarını sinema aracılığıyla en yaratıcı şekilde aktardılar. Yarışmada finale kalan filmler, Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması sonrasında da dünyanın seçkin festivallerinde seyirciyle buluşmaya devam edecek.

Kısa Film Yarışması hakkında detaylı bilgiye www.kisafilmuzunetki.org adresinden ulaşılabilir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yönetmenin Seçimi: Emre Erdoğdu 3 – The Piano Teacher 2001

Yönetmenin Seçimi: Emre Erdoğdu

“Yönetmenin Seçimi: Emre Erdoğdu”, 20-30 Nisan arasında müzenin web sitesi

Filmi Geçtik Eleştirisine Bile Sansür!

Filmi geçtik eleştirisine bile sansür! Konumuz bu film ya da