Sabotage 1 – Sabotage 5

Sabotage 5

“Biz, kolluk kuvvetlerine bağlı DENİZ KOMANDOLARI Takım 6’yız. Polislerin gidemediği yerlere gideriz. Milyarlarca dolar kaynağı olan, ülkeleri avucunun içine almış en azılı suç örgütlerinin peşine düşeriz. Uyuşturucu çetelerinin içine sızarız. Gizli kimlikle içlerine girer, işimizi yaparız. Ve sürpriz, bir SWAT ekibi ensende.” ~Sabotaj filminin senaryosundan~

Gösterim Tarihi: 02 Mayıs 2014
Yönetmen: David Ayer
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sam Worthington, Olivia Williams, Terrence Howard, Joe Manganiello, Josh Holloway, Mireille Enos
Süre: 109’

Sabotage posterEnd of Watch / Tehlikeli Takip filminde polislerin hayatını gerçekçi ve cesurca perdeye aktarmasıyla ünlenen yönetmen David Ayer, 10 Narkotik Büro ajanından oluşan dünyanın en iyi saldırı timlerinden birinin macerasını aktardığı Sabotaj filminde, beyazperde efsanesi Arnold Schwarzenegger’ı yeni baştan yaratıyor.

Özel tim, bir kartelin hücre evine baskın düzenler, ama bu baskın aslında, bizzat Narkotik Büro çalışanları tarafından hazırlanmış çok ince bir soygun operasyonudur. Çaldıkları 10 milyon doları saklayan sahtekar ajanlar sırlarının güvende olduğunu düşünürken, birisi ekipteki herkesi teker teker öldürmeye başlar. Ceset sayısı giderek artarken, timdekiler de dahil olmak üzere herkes şüpheli durumuna düşer.

David Ayer, orijinal senaryosunu Skip Woods’un yazdığı Sabotaj filmini bizzat yazdı ve yönetti. Finansörlüğünü ve yapımını QED Internartional’ın üstlendiği filmin yapımcıları Bill Block ve Paul Hanson. Bu aksiyon macera filmi Arnold Schwarzenegger, Olivia Williams, Mireille Enos, Sam Worthington, Harold Perrineau, Terrence Howard, Joe Manganiello, Max Martini, Josh Holloway, ve Kevin Vance gibi yıldızları bir araya topluyor.

AKSİYON AÇILIŞ

John Breacher (Arnold Schwarzenegger) kimliği gizli Narkotik özel ajanlarından oluşan seçkin bir timin lideridir. Ayer’in “aile gibi” diye tanımladığı tim, “Uyuşturucuya karşı verilen savaşta büyük avların peşindedir. İster Paris’te konuşlanmış Faslı bir uyuşturucu kaçakçısı olsun, ister bir Kolombiya şehrindeki ya da Juarez – Meksika’daki bir uyuşturucu baronu olsun; timde, o örgütün içine sızabilecek biri mutlaka vardır.”

Sabotage 1

Breacher, Atlanta’da bir uyuşturucu karteline ait bir hücre evine düzenlenen son derece tehlikeli bir baskını yönetmektedir. Kartelin saklandığı yere vardıkları zaman, Breacher’ın idaresindeki Canavar (Sam Worthington), Şeker (Terrence Howard), Ense (Josh Holloway), Kundakçı (Max Martini), Tripod (Kevin Vance), Öğütücü (Joe Manganiello) ve Duman (Mark Schlegel) binaya hücum eder.

David Ayer, “Beni bu filme çeken özelliklerinden biri de, açılıştaki detaylı ve karışık baskın sahnesi oldu. Senaryo yazımında, açılışı bir patlamayla yapmak gerektiği söylenegelir. Ben de buradan yola çıkarak, Narkotik ajanlarının düzenlediği bu soygunu, çok cesur bir baskın şeklinde vermeye karar verdim. Soygunu amirlerinin gözü önünde yapıyor olmaları hoşuma gitti.” diyor.

“Ben bu adamları DENİZ KOMANDOLARI Takım 6 olarak görüyorum. Felluce’de baskın düzenleyen 101. Hava Birliği gibi bir şey. Perdede böyle bir görüntü vermek istedim. Hemen görüyorsunuz: eğitim, silahlar, teçhizat ve genel görünüm. Her şey çok gerçekçi ve birer sanat eseri.”

Ayer, “Breacher’ın timinin ahlaki değerlere öncelik vermediği söylenebilir.” diye anlatıyor. “Karmaşık bir hikaye. İyiler var, kötüler var, kahramanlar var, hainler var; ama kimin kim olduğu çok belli değil.”

Ayer, “Her karakter çok güçlü ve hepsinin kendine has bir özelliği var.” diye devam ediyor. “Örneğin Canavar (Sam Worthington), Ari Irk savunucusu dazlakların arasına girip, o tip adamları haklayabilir. Breacher’ın timindeki herkes bir polis birliğinin yıldızı olabilecek kapasitede. Zaten kolluk kuvvetlerinin ve gizli polislerin yıldızlarını seçip bir araya getirmişler. Bu aile gibi timin başında da Arnold olunca, gidiyorlar, dalıyorlar ve en tehlikeli tipleri bile deliğinden çekip çıkarıyorlar. Ancak tabii, siz ne kadar kötü olursanız olun, sizden kötüsü illa ki vardır.”

Bina çok iyi korunuyor. Kartelin çok önemli bir şeyi korumaya çalıştığı belli oluyor. Lizzy (Mireille Enos), ağır ateş altındaki timi, içinde 200 milyon dolar nakit olan bir odaya götürüyor. Timden biri ölürken, diğerleri 10 milyon doları gizlice evin altındaki kanalizasyon sistemine saklıyor; ve paranın kalanını da yakıyor. Sakladıkları zulayı emniyete alınca, görevleri şimdilik bitmiş oluyor.

Altı ay sonra, İçişleri Bakanlığı timi sorgulamaya başlıyor. Müfettişler herhangi bir suistimal olduğunu ispat edemeyince, Breacher’a ekibini yeniden toplaması için izin veriyorlar. Bu arada sırlarının hâlâ güvende olduğunu düşünen tim üyeleri, ödeme gününü bekliyor. Ancak, biri tim üyelerini teker teker öldürmeye başlayınca şaşırıyorlar ve korkuyorlar.

Korku ve paranoya devreye girince, tim üyeleri arasındaki dostluk bağları kopmaya başlıyor. Schwarzenegger, “Hikaye içindeki ihanetlerin büyüklüğü çok boyutluluk kazandırıyor.” diye anlatıyor. “Son derece çapraşık, ilginç ve bazı açılardan korkutucu.”

SEÇKİN TİMİN KURULMASI

Yönetmen David Ayer, kastı kafasındaki belirli bir fikirle yapmış. Ayer, “Seyircilerin, bu insanların gerçekten var olduğuna inanmasını istedim.” diyor. “Daha da önemlisi, Arnold’un etrafında çok güçlü ve yetenekli bir oyuncu kadrosu olmasını istedim. Arnold inanılmaz derecede karizmatik biri. Ayrıca çok da sıcak kanlı. Olivia’yla hem kamera önünde hem de kamera arkasında çok güzel bir ilişki kurdu. Müthiş bir ortak paydada buluştular. İki oyuncuyu aynı odaya koyana kadar nasıl anlaşacaklarından emin olamazsınız. Arnold uçaktan indi, saçını kestik, takım elbise giydirdik, Olivia’yla aynı arabaya koyduk ve ‘Başlayın.’ dedik. Daha ilk andan itibaren sihir yarattılar.” diye devam ediyor.

Sabotage 2

Worthington, “David’in çok serbest bir tarzı var.” diyor. “Kafasında sahnenin nasıl olacağına dair müthiş bir fikir oluyor. Sahnenin çok uçlarda oynanmasın istiyor. Bir uçtan öteki uca geçiş yaptırıyor. Ama size, onu şaşırtacak ve özel bir şey gösterecek fırsatı da veriyor. Yaptığınız araştırmaya güvenin, eğitiminizi tamamlayın, yarattığınız karaktere güvenin ve ortaya Ayer’i şaşırtacak bir şey koyun.”

Enos, “Sam’le odanın içinde hareket halinde üç steadicam kullanmayı çok konuştuk.” diye örnek veriyor. “Nerede olacaklarını önceden bilmiyorduk. Sonuçta milyon tane farklı yerde çekim yaptık. Hepimiz, filmin beyaz perdede nasıl görüneceğini çok merak ediyoruz. Her sahne 600 farklı şekilde çekildi. Çok hızlı bir film. Kameraları fazla düşünmedik. Siz bir odada olayı canlandırıyorsunuz, onlar da çekebildikleri her şeyi çekiyor.”

Ayer, “Ben bir filmin en büyük sırrının kasting olduğuna inanırım.” diye açıklıyor. “Kafanızda bir karakter var. Bu karakteri canlandırabilecek bir karakter bulmaya çalışıyorsunuz. İnsanları okuyorsunuz. Doğru insanı doğru deliğe koyunca simya oluveriyor.”

Sabotage fragman. Tıkla, izle!

Sabotage 4

Sabotage 3

Not: Basın bülteninden derlenmiştir.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Cadılar Bayramı Sona Eriyor Son Fragman 2 – Halloween Ends Cadilar Bayrami Sona Eriyor 02

Cadılar Bayramı Sona Eriyor Son Fragman

Halloween Ends / Cadılar Bayramı Sona Eriyor filminin yeni (ve
Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık Filminden İlk Fragman Yayınlandı 3 – Kingdom of the Planet of the Apes 2024 8

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık Filminden İlk Fragman Yayınlandı

Maymunlar Cehennemi serisi, yeni filmi Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık ile