Saki Çimen “Headshot” ile Yönetmenliğe Adım Attı 1 – Headshot 3

Saki Çimen “Headshot” ile Yönetmenliğe Adım Attı

23 Ekim 2020

Film ve dizi müziklerinin vazgeçilmez ismi Saki Çimen, senaryosunu yazdığı ve yönettiği ilk kısa filmi Headshot ile yönetmenliğe ilk adımını attı.

Müzikle bütünleşmiş Çimen ailesinin üçüncü nesil temsilcisi olan, ödül almış pek çok filmin müziklerinin altında imzası bulunan ve şu sıralar Menajerimi Ara ve Kefaret gibi dizilerin müziklerini yapan Saki Çimen, senaryosunu yazıp yönettiği ilk kısa filmi Headshot ile yönetmenliğe adım attı. Yapımcılığını Tunahan Emre Bilgin ve Saki Çimen’in üstlendiği, başrollerinde Hakan Karahan, Biğkem Karavus ve Mazlum Çimen’in yer aldığı filmin özel gösterimi geçtiğimiz günlerde Who Knows…’ta gerçekleşti. Çimen’in yönetmenliğe attığı ilk adım olan Headshot, kendisine verilen bir yaşam suyu karşılığında insan öldüren bir katilin hikayesini anlatıyor.

Saki Çimen “Headshot” ile Yönetmenliğe Adım Attı 2 – Headshot 1

Filminin gündelik hayatın monotonluğunu ve insan duyguları üzerinde yarattığı tahribatı gerçeküstü bir öykülemeyle anlattığını açıklayan Saki Çimen, filmin başkarakterini ise insanları öldüren ve bunu fotoğraf makinesiyle gerçekleştiren gerçekdışı bir karakter olarak tanımlıyor. Yaratmış olduğu karakterin işine bağlılığının, profesyonelliğinin ve günlerinin ayniyetinin ruhu üzerinde yarattığı aşınma ile günümüz dünyasını sembolize ettiğini söyleyen Çimen, karakter ve nesneler ile metaforlar üzerine kurduğu kısa filmini sinemaseverlerin beğeniyle izleyeceğini belirtti.

Filmin Hikayesi

Saki Çimen “Headshot” ile Yönetmenliğe Adım Attı 3 – Headshot 2

Adam, kendisine verilen bir yaşam suyu karşılığında insan öldüren bir katildir. Söylenilen yer ve zamanda söylenilen insanların fotoğrafını çekmekte, fotoğrafını çektiği insanların ruhlarını fotoğraf filmine hapsederek hayatlarını çalmaktadır. Yaptığı işin insafsızlığı ve monotonluğu zaman içerisinde tüm insani niteliklerini yitirmiş, duygu yoksunu bir yaşam sürdürmektedir. Bir gün önüne sıradan, her zamankine benzer bir hedef olarak genç bir kadın konduğunda işini ağırdan almaya başlar. Genç kadının kendisini fark ederek gülümsemesi ile alışık olduğu profesyonel rutinini yerine getiremez olur. Etrafındaki insanları incelemeye, onların nefes alışlarını, jestlerini ve ifadelerini taklit etmeye başlar. İnsani duyguları yeniden keşfetmeye başladığında kadının yaşamı ile kendi yaşamı arasında bir tercih yapmak zorunda kalacaktır.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Headshot

Yönetmen: Saki Çimen
Senaryo: Saki Çimen
Yapımcılar: Tunahan Emre Bilgin, Saki Çimen
Müzik: Uğur Ateş
Görüntü Yönetmeni: Ahmet Bayer
Oyuncular: Hakan Karahan, Biğkem Karavus, Mazlum Çimen

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İzmir’de Güçlü Bir Sinema Sezonu 4 – Rüzgarda Salınan Nilüfer Hezarfen Film Galeri Sinema Sezonu

İzmir’de Güçlü Bir Sinema Sezonu

Üç yıldır İzmir’de Bağımsız Türkiye Sineması rüzgarı estiren Hezarfen Film
Burak Çevik Filmi Aidiyet New York’ta! 5 – Aidiyet 02

Burak Çevik Filmi Aidiyet New York’ta!

Burak Çevik’in yönettiği Aidiyet, sinemanın geleceğini biçimlendiren yönetmenlerin davet edildiği