Sallanmaya Vakit Yok: DASK Kısa Film Yarışması 1 – Derviş Zaim

Sallanmaya Vakit Yok: DASK Kısa Film Yarışması

28 Mart 2012

Sallanmaya Vakit Yok: DASK Kısa Film Yarışması 2 – Sallanmaya Vakit YokDoğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), üniversitelerin lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik kısa film yarışmasını başlattı. “Sallanmaya vakit yok!” temasıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmada öğrenciler, zorunlu deprem sigortasının önemini ve bu kapsamda son dönemde Türkiye’de yaşanan depremlerden edinilen deneyim ve dersleri en iyi anlatan kısa filmi yapmak için yarışacaklar. Dereceye giren öğrencileri belirleyecek jüride yönetmen Derviş Zaim, oyuncu Emre Karayel ve sinema yazarı Mehmet Açar da var.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), genç nesillerde deprem bilincini geliştirmek, üniversitelileri üretime teşvik etmek amacıyla düzenlediği dördüncü kısa film yarışmasına başvurular 1 Haziran’da sona erecek. Üniversitelerde lisans ve lisansüstü eğitim gören öğrencilere yönelik, “Sallanmaya vakit yok!” temalı yarışmada gençler, zorunlu deprem sigortasının önemini ve son dönemde Türkiye’de yaşanan depremlerden edinilen deneyim ve dersleri 3 dakikalık filmleriyle anlatmaya çalışacaklar.

Son üç yıldır DASK kısa film yarışmasının üniversite öğrencileri tarafından yoğun ilgiyle karşılanmasının memnuniyet verici olduğunu belirten DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şöyle konuştu:

“Deprem konusundaki duyarlılığı artırmak için gençlere önemli görevler düşüyor. Bu amaçla 2009’dan bu yana güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinde okuyan üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz kısa film yarışmasını bu yıl tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerine açtık. Böylece gençlerin yarışmamıza katılımını artırarak onları ülkemizde en çok hasar meydana getiren afetlerden biri olan deprem üzerine düşünmeye ve yaratıcı çalışmalarıyla DASK’ın toplumu bilinçlendirme çalışmalarına destek olmaya davet ediyoruz.”

Derviş Zaim, Emre Karayel, Mehmet Açar jüride

DASK 4. Kısa Film Yarışması’nın jürisi ödüllü yönetmenler Derviş Zaim ve Üstün Barışta, oyuncu Emre Karayel, sinema yazarı Mehmet Açar’la dikkat çekiyor. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Vural, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Cankaya, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, DASK Genel Sekreteri Serpil Yakut da jüride yer alıyor.

Hem filmler hem filmleri oylayanlar kazanacak

DASK 4. Kısa Film Yarışması’nın birincisi MacBook Pro ve Sony HXR – MC2000E kameranın sahibi olurken ikinci MacBook Pro, üçüncü iMac’le ödüllendirilecek. Yarışma kapsamında DASK’ın Facebook sayfasından (www.facebook.com/dask) yapılacak oylamayla iki katılımcıya da İzleyici Özel Ödülü verilecek. İzleyici Özel Ödülü almaya hak kazananlar sırasıyla Canon SLR ve Canon Compact dijital fotoğraf makinesi sahibi olacak.

İzleyici Özel Ödülü alacak filmleri belirlemek için oylamaya katılanlar ise Apple iPad, Sualtı Digital Fotoğraf Makinesi, Apple iPod Shuffle ve DASK deprem çantası kazanma şansı elde edecek. DASK’ın Facebook sayfasından (www.facebook.com/dask) yapılacak oylama 9 Temmuz’da başlayacak.

Üniversite öğrencileri, başvuruları 1 Haziran’da sona erecek DASK 4. Kısa Film Yarışması’yla ilgili bilgiye www.dask.gov.tr ve www.facebook.com/dask adreslerinden ulaşabiliyor.

DASK ve zorunlu deprem sigortası nedir?

Zorunlu deprem sigortası uygulaması, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından hayata geçirildi. Zorunlu deprem sigortası, depremlerin meskenlerde yarattığı maddi zararları teminat altına alıyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ise 2000 yılında zorunlu deprem sigortası teminatı vermek üzere kuruldu. Kamu ve özel sektör işbirliği ile oluşturulan DASK, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Zorunlu deprem sigortası, Türkiye’deki 30 sigorta şirketine bağlı yaklaşık 16.000 yetkili acente ve sigorta acentesi banka şubeleri tarafından yapılıyor. Sigorta şirketleri zorunlu deprem sigortası yaparken aracılık görevini üstleniyor. Konutlar DASK tarafından teminat altına alınıp herhangi bir hasar durumunda tazminat DASK tarafından karşılanıyor.

 Ayrıntılı bilgi için www.dask.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pera Film 8 Mart’ı Birlikte Güçlü Programı ile Kutluyor 3 – Never Rarely Sometimes Always 2020

Pera Film 8 Mart’ı Birlikte Güçlü Programı ile Kutluyor

Pera Film, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü #SusmaBitsin iş birliğiyle

Gazeteye Çıktık :)