SALT Beyoğlu'nda Gösterim: Donna Haraway 1 – Donna Haraway Story Telling for Earthly Survival 2016

SALT Beyoğlu’nda Gösterim: Donna Haraway

30 Eylül 2019

Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival
[Donna Haraway: Hayatta Kalabilmek için Hikâye Anlatıcılığı]

4 Ekim Cuma, 19.00, Açık Sinema

“Siborg Manifestosu”nun yazarı feminist düşünür, bilim tarihçisi ve bilim kurgu meraklısı Donna Haraway’den hayatı, üretimleri ve fikirlerine dair nükteli ve samimi bir hikâye anlatıcılığı… Fabrizio Terranova’nın 2016 yapımı belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimi, Kolektif Çukurcuma tarafından SALT iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

SALT Beyoğlu'nda Gösterim: Donna Haraway 2 – Donna Haraway Story Telling for Earthly Survival

1980’lerde toplumsal cinsiyet, kimlik ve teknoloji üzerine sıra dışı çalışmalarıyla tanınan Haraway, felaketler çağı için asi ve umutlu bir evren tasvir ederek insanlar, hayvanlar ve makineler arasındaki sınırları yıkar. Cinsiyet özcülüğünü tartışmaya açarken insanlığın primatlara ilgisine dair temel varsayımları postkolonyal bir bakışla sorgular. Haraway ile California’daki evinde birkaç hafta geçiren yönetmen, düşünürün kapitalizm ve antroposenden felsefi metin olarak bilim kurgu yazınına, insan-köpek ilişkisinden kadın yazarların geri planda bırakılmasına çok çeşitli konularda hararetli tartışmalarını ilgi çekici görsel ve animasyonlar eşliğinde kurguluyor. Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival [Donna Haraway: Hayatta Kalabilmek için Hikâye Anlatıcılığı], son derece özgün bir düşünürün zihnini kendi üslubuyla resmetmesine imkân tanıyor. 81 dakikalık İngilizce filmin 4 Ekim’de SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da yapılacak Türkçe altyazılı gösterimi herkesin katılımına açık ve ücretsiz.

Gösterimin ön çalışması olarak 2 Ekim’de SALT Galata’da, sanatçı Merve Ünsal ve Kolektif Çukurcuma’dan Mine Kaplangı’nın moderatörlüğünde bir okuma buluşması düzenlenecek. Bu okuma buluşmasında Donna Haraway’in 2016 yılında yayınladığı “Staying with the Trouble, Making Kin in the Chthulucene” adlı kitabının giriş ve ilk bölümünden yola çıkılarak Haraway’in feminist posthümanist tartışmalara kattığı Chthulucene kavramı ile oluşan yeni tartışmalar ve kitabın insan merkezli Antroposen anlatısını eleştiren ve sınırlarını açmaya iten anlatımları Kolektif Çukurcuma’dan Mine Kaplangı ve Merve Ünsal’ın moderatörlüğünde tartışmaya açılacak. Kolektif Çukurcuma’nın 2015 yılından beri sürdürdüğü okuma grubu buluşmalarının bir devamı ve SALT Beyoğlu Açık Sinema’da gerçekleşecek olan Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival [Donna Haraway: Hayatta Kalabilmek için Hikâye Anlatıcılığı] gösteriminin bir ön çalışması olacak olan bu okuma buluşmasına katılım 12 kişiyle sınırlıdır. Kayıt için ad, soyadı ve iletişim bilgileri 1 Ekim’e kadar collectivecukurcuma@gmail.com adresine gönderilebilir. Okuma metni İngilizce olup, kayıt yaptıran katılımcılara mail olarak gönderilecektir. Program dili Türkçe’dir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Altın Fırçalı Adam Gösterimleri Devam Ediyor 3 – Altın Fırçalı Adam banner

Altın Fırçalı Adam Gösterimleri Devam Ediyor

Aslan Şükür belgeseli Altın Fırçalı Adam, 17 Mayıs Perşembe günü
Gölge e-Dergi Ocak 2013 Sayısı Yayında! 4 – golge

Gölge e-Dergi Ocak 2013 Sayısı Yayında!

Yıllardır her ayın ilk günü internetteki yerini alan Gölge e-Dergi