Sekans Sinema Yazıları Seçkisi

Sekans sinema topluluğu, Sekans Sinema Yazıları Seçkisi adını taşıyan kitabıyla bir sinema kitapları serisinin ilk yapıtını çıkardı. Kitap çeşitli başlıklar altında ilgi çekici yazılara yer veriyor…

sekans

Kuram bölümünde Fotoğraf ve Sinema Etkileşimi, kısa film bölümünde Osman Sembene anısına bir Borom Sarret filminin ve belgesel bölümünde bir Mikhail Kalatozov klasiği olan Salt for Svanetia filminin çözümlemeleri yer almakta. Dosya bölümünde sinema mimari ilişkisinin incelendiği kitapta, eleştiri başlığı altında da Sonbahar, Pontypool, Üç Maymun ve Reconstruction filmleri üzerine farklı bakış açıları sunan yazılar bulunuyor.  Kitapta alanın önemli isimlerinden biri olan Amerikalı sinema yazarı James Monaco ile yapılan bir söyleşi de yer almakta.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Sinemazon’dan Biket İlhan’a Meral Okay Özel Ödülü

Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali kapsamında gerçekleştirilecek açılış gecesinde Biket İlhan’a Meral Okay Özel Ödülü verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir