Şehir Üniversitesi'nden Sessiz Sinema Günleri'ne Özel Program 1 – Sessiz Sinema Günleri 01

Şehir Üniversitesi’nden Sessiz Sinema Günleri’ne Özel Program

İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye’de ilk kez düzenlenen İstanbul Sessiz Sinema Günleri’ne özel bir programla katılıyor. “Osmanlı’dan Sinema Manzaraları” programı kapsamında, 20. Yüzyıl başından Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı topraklarında çekilmiş çok özel filmler Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

İstanbul Sessiz Sinema Günleri bu yıl ilk kez “Sessiz Sedasız Geldiler” başlığı altında 9-12 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. İstanbul Modern Sinema’nın ana ev sahipliğindeki etkinlik, Türkiye’de sinemanın 100. yılını kutladığı 2014’te, sinemanın erken döneminden çeşitli örnekleri sunuyor. Panellerle zenginleşen programda Osmanlı döneminden gösterilecek filmlere canlı müzik performansı ile eşlik edilecek. Piyanonun yanı sıra geleneksel müzik enstrümanlarının kullanılacağı canlı performanslarla izleyiciler farklı bir deneyim yaşatılacak.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin girişimiyle hazırlanan ve sinemaseverlere sunulan “Osmanlı’dan Sinema Manzaraları” programı kapsamında, 20. Yüzyıl başından Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı topraklarında batılı sinemacılar tarafından çekilen haber, belge ve seyahat filmlerinden çok özel bir seçki katılımcılarla buluşacak. Film gösteriminden sonra bir tartışma bölümü de yer alacak.

Sinema tarihimizin en eski ve özel kareleri bu gösterimde yer alacak

Gösterimde yer alacak filmler 20. yüzyılın başında İstanbul başta olmak üzere Kars ve İzmir gibi Anadolu şehirlerinden, Balkan şehirlerinden, Ortadoğu ve Afrika şehirlerinden görüntüler içerecek. Görüntüler dönemin mimarisi, sosyal ve dini hayatı, meslekleri ve gündelik hayatı yansıtması nedeniyle büyük önem taşıyor. Gösterimde yer alan filmler arasında tarihi açıdan ilginç hikâyeler barındıran film kareleri de yar alacak. Bunlar arasında Charlie Chaplin’in İstanbul ile ilgili hayallerini canlandıran animasyon da bulunuyor. Ayrıca, 1902 senesinde çekilen bir filmde oryantal dans eden figür günün teknolojik şartları kullanılarak el ile renkli hale getirilmiş filmi gösterilecek.

Sessiz sinema döneminde olduğu gibi ‘Sessiz Sinema Günleri’nde de filmlere canlı müzik performansları eşlik edecek. Ancak gösterimi yapılacak filmler Anadolu’ya özgü olduğu için Osmanlı teması çerçevesinde piyano ile beraber kanun ve tef’ten oluşan bir saz heyeti filmlere ses verecek.

Program kapsamında akademisyenlerin de katılımıyla filmlerin gösteriminin yapılması ve filmlerin değişik açılardan tartışılacağı bir panel de düzenlenecek.

Sessiz Sinema Günleri poster

Etkinlik detayları için: http://www.sessizsinemagunleri.com/

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir