Sessiz Sinemanın Edepsiz Kadınları Kundura Sinema’da 1 – La pile electrique de Leontine 1910

Sessiz Sinemanın Edepsiz Kadınları Kundura Sinema’da

22 Şubat 2021

Kundura Sinema’nın çevrimiçi programı “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı gösterim ve söyleşi programıyla devam ediyor. 2016’da Donald Trump’ın başkanlık seçimi konuşmasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın)* sözünden esinlenerek hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisinin konuşulacağı programda, 6 sessiz film gösterilecek. Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak ve Maggie Hennefeld’in kürasyonunda hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”, dönemin meşhur olan ama bugünün isimsiz kadın komedyenlerinin tabuları yıkan performanslarını hatırlarken, 20. yüzyılın başında sinemada etkin olan kadınların film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunacak. Küratörlerinin eşliğinde “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”nın konuşulacağı ve müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde 6 filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

2017’de birçok kült yapımın yanı sıra restore edilmiş, yenilenmiş ya da kayıp parçaları eklenmiş filmlerden oluşan Restore Film Günleri’ni düzenleyen ve geçen yıl “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” seçkisi büyük ilgi gören Kundura Sinema, sessiz filme ve sinema tarihine olan tutkusunun devamı olarak bu yıl da “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı program ile izleyici karşısına çıkıyor.

Sessiz Sinemanın Edepsiz Kadınları Kundura Sinema’da 2 – Rowdy Ann 1919

Kundura Sinema’nın sessiz sinemanın isimsiz kadın komedyenlerine selam gönderen “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” programı, küratörlüğünü EYE Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı aynı adlı seçkiden ilham alıyor ve seçkinin yaratıcılarının katılacağı bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor.

8 Mart’ta Kundura Sahne’de çevrimiçi yayınlanacak söyleşi kapsamında, “La grève des nourrices / Nurses’ Strike” (1907), “La pile électrique de Léontine” (1910), “La fureur de Mme Plumette” (1912), “Amour et science / Love and Science” (1912), “Zoé et la parapluie miraculeux” (1913) ve “Rowdy Ann” (1919) adlı kısa ve sessiz filmler de müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösterilecek.

Ölümcül vampirlerden çok daha fazlası kadınlar

Adını, Donald Trump’ın 2016 yılında Başkanlık Tartışması sırasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın)* sözünden alan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisi, Léontine, Rosalie, Cunégonde, Lea, Bridget ve Tilly gibi dönemin meşhur olan ama bugün isimleri unutulmuş kadın komedi oyuncularına saygı duruşunda bulunuyor. Oyuncuların bugünden bile sıra dışı bulunabilecek performanslarının yanı sıra, toplumsal cinsiyet normlarını deforme eden kadın hikâyelerine odaklanan seçki, 20. yüzyılın başında film yapım sürecinin her aşamasında var olmuş kadınların tarihsel süreçte film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunuyor.

Sessiz Sinemanın Edepsiz Kadınları Kundura Sinema’da 3 – La fureur de Mme Plumette 1912

“Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisini küratörleri Laura Horak, Maggie Hennefeld ve Elif Rongen-Kaynakçı’nın ağzından dinleyeceğimiz ve 6 kısa filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

Beykoz Kundura’nın sessiz sinema tutkusu

Kapılarını 2018 yılında açan ve Beykoz Kundura’nın fabrika geçmişinin yanı sıra endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde sinema tutkunlarına yeni izleme deneyimleri sunan Kundura Sinema, sessiz filme ve sinema tarihine olan tutkusunu ilk yılından itibaren düzenlediği tematik film programlarıyla ayakta tuttu. Aralarında “Pandora’s Box / Pandora’nın Kutusu” (1929), “Piccadilly” (1929) ve “Woman in the Moon / Aydaki Kadın”ın (1929) da olduğu sessiz film klasiklerini Donald Sosin, Ayşe Tütüncü, Gonca Feride Varol, Armağan Koçak, Yiğit Özatalay, Mustafa Kemal Emirel gibi müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde izleyiciyle buluşturan Kundura Sinema, geçen yıl da “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” seçkisiyle Alice Guy-Blaché, Olga Preobrazhenskaya gibi sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerini filmleriyle hatırlamıştı. Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerek devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]

* “Nasty Woman” ifadesi ilk kez, Ekim 2016’da ABD başkanlık adayları arasında televizyonda yayınlanan tartışma sırasında Donald Trump’ın Hillary Clinton’ın sözünü keserek sarf ettiği “Such a nasty woman” (Ne edepsiz bir kadın) sözünden çıkmış ve anında Twitter’da #IAmANastyWomanBecause hashtag’iyle virale dönüşmüştü. Cinsiyet ve cinsel farklılıklara özgü yargılara karşı susturulmayı reddeden yeni bir feminist siyasi hareketin doğuşunu sağlayan bu söz, popüler kültürden sanata ve sinemaya birçok alanda etkisini göstermişti.

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Gösterim ve Söyleşi

Tarih: 8 Mart 2021

Gösterim: La pile électrique de Léontine (1910), La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907), La fureur de Mme Plumette (1912), Zoé et la parapluie miraculeux (1913), Rowdy Ann (1919), Amour et science / Love and Science (1912).

Konuşmacılar: Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak, Maggie Hennefeld

Filmler

 • La pile électrique de Léontine (1910)
  Kısa, Fransa, S&B, 5’
  Yapım: Pathé Comica
 • La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907)
  Kısa, Fransa, S&B, 12’
  Yönetmen: André Heuzé
  Yapım: Pathé Comica
 • La fureur de Mme Plumette (1912)
  Kısa, Fransa, S&B, 6’
  Yapım: Pathé Comica
 • Zoé et la parapluie miraculeux (1913)
  Kısa, Fransa, S&B, 4’
  Oyuncu: Little Chrysia
  Yapım: Pathé Comica
 • Rowdy Ann (1919)
  Kısa, ABD, S&B, 15’
  Yönetmen: Al Christie
  Oyuncular: Fay Tincher, Eddie Barry, Katherine Lewis
 • Amour et science / Love and Science (1912)
  Kısa, Fransa, S&B, 14’
  Senaryo: M.J. Roche
  Oyuncular: Émile Dehelly, Renée Sylvaire
  Yapım: Société Française des Films Éclair

[/box]

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları

Ortak Küratörler: Laura Horak, Maggie Hennefeld, Elif Rongen-Kaynakçı

Yapımcı: Bret Wood (Kino Lorber)
Müzik Süpervizörü: Dana Reason (Oregon State Üniversitesi)
Proje Koordinatörü: Kate Higginson (Carleton Üniversitesi)
Anlaşmalar Yetkilisi: Aslı Eran (Carleton Üniversitesi)

Araştırma Görevlileri ve Çevirmenler: Daniel Aufmann (Minnesota Üniversitesi), Aurore Spiers (Chicago Üniversitesi), Vanessa Cambier (Minnesota Üniversitesi)

Katılımcı Arşivler: Eye Filmmuseum (Eye Film Müzesi), Kongre Kütüphanesi, Jérome Seydoux Pathé Vakfı, Britanya Film Enstitüsü, Blackhawk Films, George Eastman Müzesi, Kanada Kütüphanesi ve Arşivleri, Norveç Ulusal Kütüphanesi, İsveç Film Enstitüsü, San Francisco Sessiz Film Festivali, Modern Sanat Müzesi

Proje Ortakları: Jay Weissberg (Giornate del Cinema Muto – Sessiz Sinema Günü), Kate Saccone ve Jane Gaines (Women Film Pioneers Project – Kadın Film Öncüleri Projesi), Carleton Üniversitesi (Ottawa)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Tom Hardy “Suicide Squad”a İmza Atmaya Hazırlanıyor! 4 – GalleryComics 1900x900 20140416 SSQUAD Cv30 531fb5046ad570.75373752

Tom Hardy “Suicide Squad”a İmza Atmaya Hazırlanıyor!

Son dönemin aranılan oyuncusu karizmatik aktör Tom Hardy de DC’nin
Eleştirmenler Pek Yakında'yı Sevdi! 5 – 15153052505 cc4bcaf068 k

Eleştirmenler Pek Yakında’yı Sevdi!

Cem Yılmaz sonunda sinemacı olarak kabul edildi, herkes Pek Yakında'yı