Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal Belgeseli Tamamlandı

29 Mart 2011

SESSİZLERİN SESİ: ORHAN KEMAL

Edebiyatımızda “Aydınlık Gerçekçilik” olarak adlandırılan akımın önemli temsilcisi Orhan Kemal’in ekonomik sıkıntılar ve hapislerle geçen hayatını konu alan Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal belgeseli tamamlandı.

Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal Belgeseli Tamamlandı 1 – orhan kemal

Yönetmen Mehmet Güleryüz imzasını taşıyan belgeselin senaryo yazarı Feza Sınar.

Belgeselde Orhan Kemal’in kendi eliyle kaleme aldığı biyografisinden ve tanıklıklardan faydalanılmış. Drama bölümlerinde ünlü yazarımızı Mehmet Önder’in canlandırdığı belgeselde, Fikret Otyam, Müjdat Gezen, Doğan Hızlan, Halit Kıvanç, , Erden Kıral, İbrahim Balaban, Erol Şadi Erdinç, oğulları Işık ve Nazım Öğütçü ile kızkardeşi Uğur Öğütçü’nün anlatımları yer alıyor.

Yönetmen Mehmet Güleryüz “Feza Sınar’la birlikte Sinema Tarihimize yönelik belgeseller hazırlayarak ülkemiz sinemasının gelecek kuşaklara aktarılmasını hedeflemiştik. Şimdi bunu sanat dünyamızın başka üretim alanlarına taşımak istiyoruz. Orhan Kemal hem bir edebiyatçı hem de bir senarist olarak önemli bir aydınımız. Genellikle sesleri pek duyulmayan yoksul insanların hayatlarını kaleme alarak bir anlamda SESSİZLERİN SESİ olmayı seçmiş bir yazar. Seçmiş diyorum çünkü Orhan Kemal Adana – Ceyhan’daki aile mirası toprakları geride bırakarak İstanbul’a gelmiş, ekonomik sıkıntılarla polis takibatlarıyla boğuşarak inandığı değerler doğrultusunda yazmış bir aydın. Edebiyata şiir yazarak başlayan Orhan Kemal için Bursa hapishanesi adeta bir akademi işlevi görmüş çünkü burada Nazım Hikmet’le tanışmıştı. Nazım Hikmet Orhan Kemal’le yakından ilgilenmiş, hikayeciliğini keşfetmiş ve onu düzyazı yazmaya teşvik etmişti. Orhan kemal’in yaşamında Nazım Hikmetin belirleyiciliği, Yaşar Kemal’le dostlukları arkadaşlarının ve çocuklarının tanıklığıyla bir aydının bir insan olarak etkileyici portresi belgeselimizde yer alıyor.” dedi.

İSTANBUL FESTİVALİNDE SEYİRCİYLE BULUŞACAK

Sessizlerin Sesi Orhan Kemal belgeselinin ilk gösterimi 12 Nisan saat 11.00 Pera Müzesinde Uluslararası İstanbul film festivalinde kapsamında gerçekleşecek.

MEHMET GÜLERYÜZ’ÜN BİYOGRAFİSİ

Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal Belgeseli Tamamlandı 2 – 5568563625 b292f177d0 oMehmet Güleryüz 1966 yılında Kastamonu’da doğdu. Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi Bölümünde öğrenim gördü.

1987-1991 Yılları arasında Yavuz Özkan’ın yönetmen asistanlığını yaptı. Feza Sınar’la birlikte hazırladığı Türk Sinema Tarihi belgeselleriyle dikkat çekti.

1993’de Genç Sinemacılar Platformu’nun başkanlığını yaptı. 1996 – 1998 yılları arasında reklam filmleri ve müzik klipleri çekti. 1999 ve 2000 de TRT için çekilen “Su Sinekleri” ve “Mualla” adlı dizilerde yapımcılık yaptı.

2000-2002 yılları arasında Film Yönetmenleri Derneğinin Genel Sekreteriğini yaptı. 2003 de SETEM (Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği) nin kurucusu oldu. 1 Haziran 2006’dan beri CISAC üyesi olan SETEM in halen Genel Başkanlığını yapıyor. Son Filmi “Havar” İngiltere, Almanya, İtalya, Avusturya, İsveç, İrlanda, Mısır da birçok festivalde gösterildi.

FİLMOGRAFİ

2010 Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal (Belgesel)
2008 “Havar” (uzun metraj)
2008 Üçyüzyıllık Ezgi (Belgesel – Yapımcı)
2006 Kameranın Ardındaki Kadın BİLGE OLGAÇ (Belgesel – Yapımcı)
2003 “Altın Çağın Senaristi – BÜLENT ORAN” (Belgesel)
2002 “Bir Antalya Sevdalısı – Behlül Dal” (Belgesel)
2001 “Hayal Kahramanlar” (Belgesel)
2000 “Kemal Sunal” (Belgesel)
1995 “Türk Sinema Tarihi” (Belgesel)
1993 “Bekleyiş” (TV filmi)
1992 “Neyzen Tevfik” (kısa film)

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Oscar'ın Güçlü Adayı 1917 Filmi 7 Şubat'ta Sinemalarda 3 – 1917 filmi 4

Oscar’ın Güçlü Adayı 1917 Filmi 7 Şubat’ta Sinemalarda

Yönetmen Sam Mendes, 1. Dünya Savaşı destanı 1917’yi beyazperdeye taşıyor.
David Engineer’a Ne Dedi? 4 – Prometheus David Engineer

David Engineer’a Ne Dedi?

2.000 yıldır uyumakta olan Engineer’ı uyandırdıktan sonra android David, anlaşılmaz