Sinefiller İçin VPN Ne Demek?

Dizi ve film izlemeye bayılıyor fakat istediğiniz içeriklere coğrafi konumunuzdan dolayı ulaşamıyor musunuz? Coğrafi konumunuzdan dolayı internetteki sınırsız içeriğe ulaşamıyor musunuz? VPN ile sadece Wikipedia’ya değil, sınırsız film ve diziye ulaşabilirsiniz!

Netflix VPN kullanarak Netflix’in diğer ülkelerde sunduğu fakat Türkiye’de sunmadığı dizi ve filmlere ulaşabilirsiniz. VPN ile tam olarak bunu nasıl başarırsınız?

VPN Ne Demek?

VPN Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. 1996 yılından beri hayatımızda olan VPN teknolojisi öncelikle şirketler tarafından çoğunluklu kullanılsa da sanal gözetleme dolayısıyla bireyler tarafından da tercih edilmeye başlamıştır.

VPN, herkes tarafından kullanılan internete başka bir cihaz üzerinden şifreli bir şekilde bağlanmanızı sağladığı için internet protokol (IP) adresinizi değiştirir. Değişen IP adresiniz internette etkileşimde bulunduğunuz domain adreslerinin gerçek konumunuzu bilmesini engeller.

VPN ayrıca bağlantınızı şifrelediği için giriş yaptığınız web siteler artık ağ bağlantınız üzerinden görülemez, takip edilemez veya kaydedilemez. VPN ile fiziksel konumunuzu gizleyerek anonim olabilirsiniz.

Sinefiller İçin VPN Ne Demek?

Netflix Türkiye dizi ve filmlerini izlemiş ve her gün yeni bir tanesinin gelmesini bekliyor olabilirsiniz. Peki, diğer ülkelerin içeriklerini izleyebilseydiniz harika olmaz mıydı? VPN ile Netflix’in diğer ülkelerdeki içeriklerini sanki o ülkeye gitmiş gibi izleyebilirsiniz. VPN sanal olarak seyahat etmenize olanak sağlar!

Sadece Netflix’in içeriklerine değil, benzer diğer platformların içeriklerine de VPN ile konumunuzu değiştirerek ulaşabilirsiniz.

HBO Go mu izlemek istiyorsunuz? BBC iPlayer mı? Yoksa daha yeni yeni dizi ve film yayınlamaya başlayan Apple içeriklerine mi ulaşmak istiyorsunuz? Oscar ödüllerini veya Emmy ödüllerini canlı canlı izlemeye ne dersiniz? Hulu içeriklerine veya Showtime içeriklerine VPN ile ulaşabilirsiniz!

VPN ile sadece dizi ve filmleri izlemekle kalmaz aynı zamanda Wikipedia gibi erişime engelli web sitelere de ulaşabilirsiniz.

Seyahat Sırasında VPN

Seyahat sırasında gittiğiniz ülkede Netflix içerikleri değişecektir. Dilerseniz VPN ile kendi ülkeniz üzerinden internete bağlanarak kendi ülkenizdeki dizi ve filmleri izlemeye devam edebilirsiniz.

Gittiğiniz ülkede Youtube, Facebook veya Twitter gibi platformlar erişime engelli olabilir. VPN ile bu engelleri aşabilirsiniz.

Aşağıda Çin’de erişime engelli olan web site ve servislerden bazılarını bulabilirsiniz. Google’ın bile Çin’de bir arama motoru olarak erişime engelli olduğunu biliyor muydunuz?

Çin’de Erişime Engelli Web Site ve Servisler
Gmail Instagram
Dropbox Twitter
Google Uygulamaları (Drive, Belgeler, Takvim, Haritalar vb.) Snapchat
Microsoft OneDrive Pinterest
Slack Google+
Google Play Quora
Hootsuite Tumblr
DailyMotion Reddit
Vimeo YouTube
Twitch Periscope
Spotify Pandora
Soundcloud Facebook

Güvenlik İçin VPN

VPN programlarından seyahat sırasında akıllı telefonunuzu veya bilgisayarınızı siber saldırılara karşı korumak için de kullanabilirsiniz. Seyahat sırasında gittiğiniz bir kafede şifresiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızı varsayalım. Şifresiz Wi-Fi ağı üzerinden ortadaki adam (MiTm) saldırısına maruz kalabileceğinizi biliyor muydunuz? Şifresiz Wi-Fi ağı üzerinden ağı yöneten kişinin veri ve bilgilerinizi çalabileceğini biliyor muydunuz?

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, WPA2 korumasına sahip olan şifreli Wi-Fi ağlarının bile bu saldırılara maruz kalabileceğini belirtiyor.

VPN kullanarak hem bağlantınızı gizlersiniz hem de bağlantınızı şifrelersiniz. Şifrelenen bağlantınız fark edilse bile içeriklerinin okunması imkansız olacaktır.

Tarayıcınızda VPN kullanarak çevrimiçi etkileşimlerinizin güvenliğini arttırabilirsiniz. Tarayıcınızda VPN kullandığınızda web site ve uygulamaların gerçek konumunuzu öğrenmesini engellediğiniz gibi iletişiminizi de şifrelersiniz. Her web site ile olan iletişiminizin güvenli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. VPN eklentisi ile çevrimiçi iletişiminizi güvenli hale getirebilir ve bireysel olarak kendinizi siber saldırılara karşı koruyabilirsiniz.

Yazar hakkında: Misafir Koltuğu

blank
Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir