Sinema Bileti Ödüllü Anket: 2015’in En Korkunç Filmini Seçiyoruz!

cats1

Yıl sonu yaklaşmışken ve 2015 yılında korku -gerilim türüne ait rekor sayıda film gösterime girmişken, “en iyisi hangisi” diye Öteki Sinema okurlarına soralım istedik!

Olay çok basit, altta anketin oylama şıkları var, sevdiğiniz 3 filme oy verebilirsiniz. Filmleri gişe hasılatlarına göre sıraya dizdik. Anketimizi cevaplayan ve yazı altına mail adresini de (mail kutucuğunu sadece biz görebiliyoruz merak etmeyin) ekleyerek yorum bırakanlardan 10 okurumuza Cinemaximum sinemalarında, her seans ve her filmde geçerli olan sinema bileti hediye edeceğiz. Mail adresinizi eklemekle yetinmeyin iki satır da kelam ekleyin korku filmlerimiz hakkında…

Bu arada Türk korku sineması üzerine anketten yola çıkarak bazı notlar ekleyelim; geçtiğimiz yıl 10 film vizyona girmişti, bu yıl 22 film ile iddialı bir sayıya ulaşıldı. Favori tema yine cinler alemi…

Gişede kapışan yönetmenler ise değişmedi, Hasan Karacadağ, Alper Mestçi ve Özgür Bakar korku filmleriyle en çok hasılat yapan sinemacılar oldular.

Bu yıl en çok korku filmi çeken yönetmen ise 3 filmle Murat Toktamışoğlu… Ayrıca kadın sinemacılar da korku filmlerine el attılar. Vesvese Cin Tuzağı ve Azap filmlerinde onların emeği var.

Ankette Yerli korku filmi olduğundan emin olamadığımız bir de UFO film var; Katran… Yönetmen, Türk, oyuncular Türk ama film ABD yapımı ve karakterler İngilizce konuşuyorlar. Biz yine de ankete ekledik.

Haydi bakalım, etkileşim iyidir, umarım kazanan siz olursunuz. Kazananları 2 Ocak 2016 sabahı açıklayacağız! Yeni yılda Cinemaximum’dan sinema bileti kazanın ve sinemayla kalın!

2015 Yılının En İyi Korku Filmi Hangisi?

 • SİCCİN 2: (Yön: Alper Mestçi) (27%, 2.126 oyla)
 • DABBE 6 (Yön: Hasan Karacadağ) (24%, 1.818 oyla)
 • DECCAL (Yön: Özgür Bakar) (21%, 1.596 oyla)
 • HELAK: KAYIP KÖY (Yön: Özgür Bakar) (10%, 783 oyla)
 • HÜDDAM (Yön: Utku Uçar) (10%, 755 oyla)
 • HANNAS: KARANLIKTA SAKLANAN (Yön: Kamil Aydın) (2%, 157 oyla)
 • AZAP (Yön: Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil) (1%, 104 oyla)
 • MÜNAFIK (Yön: Özkan Aksular) (1%, 80 oyla)
 • -CİN TUZAĞI (Yön- Sümeya Kökten) (1%, 62 oyla)
 • MİHREZ: CİN PADİŞAHI (Yön: Doğa Can Anafarta) (1%, 40 oyla)
 • ŞEYTAN-I RACİM 2: İFRİT (Yön: Murat Toktamışoğlu) (0%, 26 oyla)
 • 3 HARFLİLER 2: HABLİS (Yön: Murat Toktamışoğlu) (0%, 24 oyla)
 • AZEM 2: CİN GAREZİ (Yön: Erdinç Kazımoğlu) (0%, 20 oyla)
 • KENDİNOL (Yön: Serkan Özarslan) (0%, 20 oyla)
 • KIRMIZI (Yön: Yücel Müştekin) (0%, 18 oyla)
 • EZAN (Yön: Fuat Yılmaz) (0%, 18 oyla)
 • CİN KUYUSU (Yön: Murat Toktamışoğlu) (0%, 18 oyla)
 • ASİMETRİK (Yön: Alper Giray Urhanoğlu) (0%, 17 oyla)
 • KATRAN (Yön: Ersen Denk) (0%, 16 oyla)
 • ALKARISI: CİNNET (Yön: Muzaffer Gülçek) (0%, 15 oyla)
 • GASSAL (Yön: Alper Kıvılcım) (0%, 15 oyla)
 • KÜ'FA: CİN KAPANI (Yön: Aykut Karagöl) (0%, 6 oyla)

Toplam Oy Sayısı: 5.401

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

ANKETTE YARIŞAN FİLMLER HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE FRAGMANLARINI İZLEMEK İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİN

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bak bunu da seversin...

3 From Hell’den Beklenen Fragman Yayınlandı!

Rob Zombie'nin yönetmenliğini üstlendiği serinin yeni devam filminde bir kez daha sadist ruhlu seri katil Firefly ailesi geri dönüyor.

71 Yorumlar

 1. Anket güzel de sanki hepsi tek filmmiş gibi, hiçbir fark göze çarpmıyor. Türk korku filmleri maalesef cinlerden ekmek yiyor.

 2. Vallaha birinci derece sinema rehberim Öteki Sinema ve Korku Sitesi’dir. Katkılarınızdan dolayı minnettarım.

 3. Bu konuda uzun süredir düşüncem; daha farklı konulu filmlerin yapılması. Biraz daha alaturkalıktan uzak, daha çok merak uyandıran yapımlar daha keyif veriyor. Bahsi geçen filmlerin genel olarak ortak konusu olan öğe beni pek çekmiyor. Bu yüzden yabancı filmleri tercih ediyorum. Örneğin yıllar önce yayınlanan ”Sır Dosyası” dizisinin korku öğesi bol kulanılarak beyaz perdeye uyarlanmış şekli veyahut ”gothic” temalı ve korkutucu bir yaratağı barındıran bir film ilgimi çekebilirdi. Ama sanırım birçok kişi benim gibi düşünmediğinden birbirine benzer filmler vizyona girmeye devam edecek.

 4. Çoğu konu olarak aynı yola çıksa dahi Hannas bir adım, hatta büyük bir adım daha önde, kesinlikle..

 5. Özgür Bakar “Deccal” filmiyle adeta Türk korku sinemasına yeni bir soluk getirdi. Gerek yönetim, gerek kamera açısı ile kesinlikle senenin en iyi korku filmi olmayı hak ediyor.

 6. tartışmasız dabbe 6 ama birinci seçtirmezler bu sitede

 7. Dabbe 6 iyi filmdi ama süresi iki katı uzun olduğu için çok iyi olmayı kaçırmış bir film mihrez cin padişahının kurgusu efektleri iyiydi fena film değildi hannas ve cin kuyusuda fena değildi.

 8. Siccin açık ara 1 numara.

 9. Tabiki de geçen sene olduğu gibi bu yılda bence En Korkunç Türk filmi Siccin 2 idi Tebrikler Alper Mestçi’ye

 10. dabbe serisi 4.filmden sonra iyileşti.hasan karacadağ’dan sonra alper mestçi geliyor.dabbe 6 uzundu yine de iyiydi bence.

 11. Ben bu tür cin temalı filmlerde hasan karacadağ filmleri üzerine tanımam hep korkutuyor.

 12. bu listeden izlemediğim çok film var ama çok yeni şeyler sunmasa da dabbe 6 kalite olarak diğerlerinden çok önde.fragmanlara bile bakmak yetiyor.ama artık konular değişmeli.çok sığı filmler üretmeye başladılar.birbirinin kopyası hepsi.

 13. HASAN ABİ YAPMIŞ YİNE YAPACAĞINI NE DİYEYİM.BU İŞTE GİDEREK PROFESYONEL OLMASI DENEYİMDEN KAYNAKLANIYOR OLSA GEREK.

 14. Özgür Bakar farkıyla Deccal tabii ki.:)

 15. Hasan Karacadağ olmasaydı Korku nedir bilemezdik gerçekten Türk korku sinemasını çok çok farklı bir boyuta taşıdı o yüzden herşeyi hak ediyor adam korkudan çok iyi anlıyor Dabbe 6 tartışmasız 2015’in en büyük korku filmidir.

 16. Hic kuşkusuz hasan karacadağ filmlerinin rakibi yoktur ozellikle dabbe 6(ey ölümlü bu sana 6.uyarı)

 17. Dabbe 6 benim için yılın en iyi korku deneyimiydi. vampir, zombi, yamyamlık, istismar sineması mitlerini doğaüstü fenomeniyle buluşturan korku filmi. 160 dakika sürüyor ve ben bu dakikaların nasıl geçtiğini anlamadım. her açıdan gelmiş geçmiş en iddialı türk korku filmi olabilir. dabbe cin çarpmasının gerisinde ama korku sahnelerinin içerdiği yenilikçi yorum olarak olarak bırakın türk korku sinemasını evrensel açıdan klişeleşmiş mitlere bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşıp onları cin olgusuna uyumlu hale getirmiş karacadağ.

  özellikle birbirine bağlanan üç rüya sahnesiyle deccal filminde ki garabet kabus sekanslarında ki kolaycılığa kaçmamış olması bile takdire değer. yaptığı her şeyin altını doldurmaya çalışmış yönetmen. oyunculuklar genel anlamıyla sıkıntısız olmakla birlikte artık delirmiş bir cin mağduru uçuk karakter görmesek iyi olur gibi. bu karakter iyi yorumlansa dahi ciddi sahnelerde parodi hissi oluşmasına neden oluyor her seferinde. jump scare sahneler ise genelde etkili kullanılmışlar ve genel yorumların aksine bence gayet yerinde tutulmuşlar. filmin senaryosunun ise uzun süresine rağmen gayet derli toplu olduğunu düşünüyorum. tahmin edilmesi gayet güç bir final sahnesiyle izlediğimiz bütün curcunayı birbirine bağlanıp sıkıntısızca sonuçlanan film türün meraklıları tarafından kaçırılmaması gereken bir deneyim. 10/7

  edit: mumya miti olayını unutmuşum. filmde yok yoksa demek ki *

 18. Özgür Bakar farklı…

 19. Siccin tartışmasız en korkuncu.

 20. Siccin 2’nin sırf dolap sahnesi bence diğer filmlerin toplamından daha korkunç.

 21. bütün bunların sebebi karacadağ :)

  dabbe 6’da ne arasan vardı.

 22. Dabbe 6 çok korkunç bir filmdi bence.

 23. dabbe 6.

 24. Sinematografi, senaryo ve korku dozu en yüksek film Siccin 2. Tebrikler Alper Mestci.

 25. En iyisi Siccin 2 idi. Hatta tek iyisi diyelim.

 26. 9’unu izlemişim en iyiden en kötüye sıralamam:

  1- SİCCİN 2
  2- DECCAL
  3- DABBE 6
  4- MÜNAFIK
  5- HÜDDAM
  6- MİHREZ: CİN PADİŞAHI
  7- HARFLİLER 2: HABLİS
  8- HANNAS: KARANLIKTA SAKLANAN
  9 -CİN KUYUSU

 27. SİCCİN 2 uzak ara diyorum

 28. siccin2 ve münafık en iyileri.

 29. Furkan Türkoğlu

  ”Dabbe 6, etkileyici sunuşu ve Hasan Karacadağ farkıyla açık ara en iyisi..”

 30. Türk korkusunda çığır açan Hasan Karacadağ her zaman ilk sıradadır benim için ,ama özellikle Siccin filmleriyle Alper Mestçi ona önemli bir rakip olduğunu gösterdi ve yarışta bende varım dedi. Biraz daha gayret ederse Murat Toktamışoğlunun da kaliteli birşeyler ortaya koyacağını düşünüyorum. Sonuç olarak ülkemizde gelişen bir film türü biz fanatiklerine de desteklemek düşer ,tüm yönetmenlerimize başarılar. . .

 31. tabi ki dabbe en iyisi.diğerlerine bakın bi isimler afişler sloganlar hepsi dabbe kopyası değil mi?

 32. dabbe’nin yeri bende başkadır.

 33. Korku sinemamız da su an için alper mestçi açık ara önde siccin 2 de gayet güzel filmdi özgür bakar ise gelecek vaad ediyor ve filmi başarılıydı umarım artık cin konusundan uzaklasilir ve farklı korku öğelerine geçiş yapılır.

 34. Deccal kesinlikle en iyisiydi.

 35. dabbe 3 ile yükselişe geçti.4 çok iyiydi , 6 da fena değildi.

 36. Semanur Osmanoğlu

  Siccin

 37. Siccin’i sonuna kadar izleyemeyip kacanlar coktu bence açık ara 1.

 38. Siccin ile çıta çok yükseldi artık yabancı korkular bile komedi gibi geliyor.

 39. Dabbe 6 bana gore en iyisi ama artık tekrarlamaya başladı bu yüzden insanlar artık sıkılmaya başladı siccin çıkınca biraz olsun farklılık kattı bu yüzden siccin daha cazip gelmeye başladı insanlara

 40. Siccin 2 sadece korku değil, dram olarak da yılın en iyi filmiydi.

 41. Siccin 2 çok beğendiğim bir flim , drama ve korku çok iyi harmanlanmış. ağlama sınırında gezdim hep filmde. öyküsü de iyi- filmi izlediğimde bir ay boyunca ev arkadaşımla uyumak zorunda kalmıştım, aklımdan günlerce atamadığım beni gerim gerim geren çok sahne vardı . tebrikler mestçi, emeğine sağlık.

 42. Ökkeş günenç

  Dabbe serisinin hayranı olsam da Alper Mestçi’nin dini korku filmleri (musallat 1-2 ve siccin 1-2) giderek artan düzeyde konu bakımından daha oturaklı geliyor bana. Hasan Karacadağ ve Alper Mestçi türk korku türünün 2 temel taşıdır

 43. Siccin 2 ve Dabbe 6 çok iyiydi. Dabbe 6’nın büyü seansında Siccin 1’e gönderme vardı.

 44. çoğunu izlemedim ama izlediklerim arasında en iyisi dabbe 6 diyebilirim.

 45. Siccin 2’yi tek geçerim.

 46. Çok sayıda film olması iyi mi kötü mü bilinmez. 2025te dönüp eleştirebiliriz ancak bu seneki korku filmi furyasını sinemamıza ne tür katkıları – zararları olduğu yönünde

 47. Filmlerin bir çoğunu izledim.Dabbe 6 maalesef serinin 5. ve 4. hatta 3. filmin altında kalmış,kendini çok tekrar etmiş.Özgür Bakar ve Murat Toktamışoğlu çok film çekmelerine rağmen beklediğim seviyede değiller.Gişede dibe vuran filmleri var.Hannas konu olarak diğerlerinden farklı,cinselliği de işin içine katmış.Siccin 2 Sinematografi olarak en iyisi.Diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri oyuncu kalitesi,ters köşe senaryosu,görüntü kalitesi ve daha önce kullanılmamış sahnelerinin olması.Siccin 2 yi tek geçerim.

 48. Benim içnin de 2015 gerçekten korku filmi adına gelişme yılıyd…2016 için de böyle güzel filmlerinde olacağının da müjdeleyicicis gibiı

 49. Siccin diyorum başka bişey demiyorum.

 50. Alper mestçi ve hasan karacadağ iyi yönetmenler artık kendilerni kanıtladılar ama bence türk korku sinemasını kurtaracak yönetmenler özgür bakar ve can evrenoldur arkadaşlar. Baskın sanırım 1 ocakta gireceği için yok bu yüzden özgür bakara ben oyladım. Diğerleri bu türde kanal açmış bu isimlerin taklitlerinden başka bir şey değil. Saydığım iki yönetmen çok başarılı ama hep aynı çizgide dönüp duruyorlar. Özgür bakar filmleri başka bir sıçrayış peşinde. O da ticari kaygılar yüzünden aerpiştirdiği dini öğwlerden kurtulursa (roportajlarından çıkardığım bişey bu böyle baskılar plduğunu aöylüyor) daha özgür vurucu işler yapabilir. Yine de filmleri hikayesiyle ön planda olup atmosferi çok başarılı kuruyor. En beğendiğim filmi tartışmasız helak. Salonda son 10 dakka kala panik atak geçiren birisi oldu. Dışarda konuştuğumuzda ölüm korkusu varmış filmin kabir azabı ilgili olduğunu bilmiyormuş. Kabir altı sahnelerinde fenalaştı. Özetle her filminde değişik bir atmosfere zorlamasından dolayı bu sene favorim özgür bakar.

 51. Obaaa çok iyi Siccin 2 bi harika gerçekten onu beğendim

 52. dabbe 6.
  türk korku filmleri artık sıkıyor.tak formül üzerinden ilerliyor.sinemaya sadece karacadağ filmlerini izlemeye gidiyorum.dabbe 6.cısı , 4 kadar iyi olmasa da yukardaki listenin en iyisi.

  ama karacadağ da artık başka şeyler çekmeli diye düşünüyorum.

 53. HELAK: KAYIP KÖY filmine oy verdim. Gerçekten sıkı bir korku filmiydi… Aklımda en çok yer eden film de o oldu…2016 yılında da Türk Sinema’sının bol bol nitelikli korku filmleri üretmesi dileğiyle…

 54. Siccin 2 ve dabbe 6 en iyileri. üçünü azap.

 55. Kesinlikle Deccalle Özgür Bakır yılın en iyi filmi korku filmini çekmiş..

 56. Açıkçası ben yerli yapım korku filmlerini çok başarısız buluyorum. çünkü hepsi sadece dini öğeler üzerinden işliyorlar konularını. ama yinede seçmek gerekirse SİCCİN 2: (Yön: Alper Mestçi)
  DABBE 6 (Yön: Hasan Karacadağ)
  DECCAL (Yön: Özgür Bakar) iyi kategorisine alınabilir

 57. siccin 2 çok başaılı buldum.Alper Mestçi’nin tüm korku filmleri çok başarılı.Olayı abartıya kaçmadan gerçeklerden uzaklaşmadan anlatıyor.efekleri yerinde.mantık hataları yok.korkuyu iliklerine kadar hissetttiriyor.

 58. hadii dabbe

 59. Hasan Karacadağ gerçek bir hikayeyi sinema tadında tutup gerçekligini iliklere kadar hissettirmistir.
  Alper Mestci kendine has yorumuyla one çıkmaktadır

 60. bu filmleri vizyona sokarken biraz daha seçici davranmalılar bazıları televizyon film kalitesinde dahi değil. deccal ve azap gerçekten epey farklı filmlerdi, en çok onları beğendim. her ne kadar islami temalar demode görülse de her ülkenin kendi kültürü vardır, filmlerin de buna uygun olması gerekir. cinli ifritli filmlerden daha çok ekmek yerler yeter ki azem, üç harfliler ya da şeytanı racim gibi filmler olmasın…

 61. Siccin 2 ilk filmin bile üstündeydi korku olarak. Atmosfer ve mekanlar da harika.

 62. Siccin 2 sadece fragmanı yetiyo

 63. kesinlikle dabbe6 en iyisiydi sadece süresi çok uzun geldi.

 64. Harun Can Akengin

  Aslında Baskın çok sağlam bir yapım, fakat yönetmenin diğer filmlerini bekleyeceğim. Sinemasının tam oturması gerekiyor.

 65. Benim için dabbe 6

 66. Siccin 2’deki dolaptan çıkan anne ve çocukları sahnesini unutamıyorum. İzlediğim en korkunç film.

 67. sıralamam

  -dabbe 6

  -siccin 2

  -münafık

 68. Siccin 2 beni en çok etkileyen film oldu. Dabbe 6, Azap ve Münafık da emek verilmiş filmler.

 69. siccin 2 cok etkileyiciydi.helak kayıp koy filmi bana ilginc geldi.dabbe 6da ilk dabbelere gore daha iyi.

 70. Akın Mehmet Aktaş

  Siccin 2 konusu, çekimleri, oyunculukları tartışmasız en iyisi. Münafık da fena değildi.

 71. Bence
  1. siccin 2
  2. Dabbe 6
  3. Cin kuyusu