Sinema Bileti Ödüllü Anket: 2015’in En Korkunç Filmini Seçiyoruz!

cats1

Yıl sonu yaklaşmışken ve 2015 yılında korku -gerilim türüne ait rekor sayıda film gösterime girmişken, “en iyisi hangisi” diye Öteki Sinema okurlarına soralım istedik!

Olay çok basit, altta anketin oylama şıkları var, sevdiğiniz 3 filme oy verebilirsiniz. Filmleri gişe hasılatlarına göre sıraya dizdik. Anketimizi cevaplayan ve yazı altına mail adresini de (mail kutucuğunu sadece biz görebiliyoruz merak etmeyin) ekleyerek yorum bırakanlardan 10 okurumuza Cinemaximum sinemalarında, her seans ve her filmde geçerli olan sinema bileti hediye edeceğiz. Mail adresinizi eklemekle yetinmeyin iki satır da kelam ekleyin korku filmlerimiz hakkında…

Bu arada Türk korku sineması üzerine anketten yola çıkarak bazı notlar ekleyelim; geçtiğimiz yıl 10 film vizyona girmişti, bu yıl 22 film ile iddialı bir sayıya ulaşıldı. Favori tema yine cinler alemi…

Gişede kapışan yönetmenler ise değişmedi, Hasan Karacadağ, Alper Mestçi ve Özgür Bakar korku filmleriyle en çok hasılat yapan sinemacılar oldular.

Bu yıl en çok korku filmi çeken yönetmen ise 3 filmle Murat Toktamışoğlu… Ayrıca kadın sinemacılar da korku filmlerine el attılar. Vesvese Cin Tuzağı ve Azap filmlerinde onların emeği var.

Ankette Yerli korku filmi olduğundan emin olamadığımız bir de UFO film var; Katran… Yönetmen, Türk, oyuncular Türk ama film ABD yapımı ve karakterler İngilizce konuşuyorlar. Biz yine de ankete ekledik.

Haydi bakalım, etkileşim iyidir, umarım kazanan siz olursunuz. Kazananları 2 Ocak 2016 sabahı açıklayacağız! Yeni yılda Cinemaximum’dan sinema bileti kazanın ve sinemayla kalın!

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.

ANKETTE YARIŞAN FİLMLER HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE FRAGMANLARINI İZLEMEK İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİN

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

71 Yorumlar

 1. blank

  Anket güzel de sanki hepsi tek filmmiş gibi, hiçbir fark göze çarpmıyor. Türk korku filmleri maalesef cinlerden ekmek yiyor.

 2. blank

  Vallaha birinci derece sinema rehberim Öteki Sinema ve Korku Sitesi’dir. Katkılarınızdan dolayı minnettarım.

 3. blank

  Bu konuda uzun süredir düşüncem; daha farklı konulu filmlerin yapılması. Biraz daha alaturkalıktan uzak, daha çok merak uyandıran yapımlar daha keyif veriyor. Bahsi geçen filmlerin genel olarak ortak konusu olan öğe beni pek çekmiyor. Bu yüzden yabancı filmleri tercih ediyorum. Örneğin yıllar önce yayınlanan ”Sır Dosyası” dizisinin korku öğesi bol kulanılarak beyaz perdeye uyarlanmış şekli veyahut ”gothic” temalı ve korkutucu bir yaratağı barındıran bir film ilgimi çekebilirdi. Ama sanırım birçok kişi benim gibi düşünmediğinden birbirine benzer filmler vizyona girmeye devam edecek.

 4. blank

  Çoğu konu olarak aynı yola çıksa dahi Hannas bir adım, hatta büyük bir adım daha önde, kesinlikle..

 5. blank

  Özgür Bakar “Deccal” filmiyle adeta Türk korku sinemasına yeni bir soluk getirdi. Gerek yönetim, gerek kamera açısı ile kesinlikle senenin en iyi korku filmi olmayı hak ediyor.

 6. blank

  tartışmasız dabbe 6 ama birinci seçtirmezler bu sitede

 7. blank

  Dabbe 6 iyi filmdi ama süresi iki katı uzun olduğu için çok iyi olmayı kaçırmış bir film mihrez cin padişahının kurgusu efektleri iyiydi fena film değildi hannas ve cin kuyusuda fena değildi.

 8. blank

  Siccin açık ara 1 numara.

 9. blank

  Tabiki de geçen sene olduğu gibi bu yılda bence En Korkunç Türk filmi Siccin 2 idi Tebrikler Alper Mestçi’ye

 10. blank

  dabbe serisi 4.filmden sonra iyileşti.hasan karacadağ’dan sonra alper mestçi geliyor.dabbe 6 uzundu yine de iyiydi bence.

 11. blank

  Ben bu tür cin temalı filmlerde hasan karacadağ filmleri üzerine tanımam hep korkutuyor.

 12. blank

  bu listeden izlemediğim çok film var ama çok yeni şeyler sunmasa da dabbe 6 kalite olarak diğerlerinden çok önde.fragmanlara bile bakmak yetiyor.ama artık konular değişmeli.çok sığı filmler üretmeye başladılar.birbirinin kopyası hepsi.

 13. blank

  HASAN ABİ YAPMIŞ YİNE YAPACAĞINI NE DİYEYİM.BU İŞTE GİDEREK PROFESYONEL OLMASI DENEYİMDEN KAYNAKLANIYOR OLSA GEREK.

 14. blank

  Özgür Bakar farkıyla Deccal tabii ki.:)

 15. blank

  Hasan Karacadağ olmasaydı Korku nedir bilemezdik gerçekten Türk korku sinemasını çok çok farklı bir boyuta taşıdı o yüzden herşeyi hak ediyor adam korkudan çok iyi anlıyor Dabbe 6 tartışmasız 2015’in en büyük korku filmidir.

 16. blank

  Hic kuşkusuz hasan karacadağ filmlerinin rakibi yoktur ozellikle dabbe 6(ey ölümlü bu sana 6.uyarı)

 17. blank

  Dabbe 6 benim için yılın en iyi korku deneyimiydi. vampir, zombi, yamyamlık, istismar sineması mitlerini doğaüstü fenomeniyle buluşturan korku filmi. 160 dakika sürüyor ve ben bu dakikaların nasıl geçtiğini anlamadım. her açıdan gelmiş geçmiş en iddialı türk korku filmi olabilir. dabbe cin çarpmasının gerisinde ama korku sahnelerinin içerdiği yenilikçi yorum olarak olarak bırakın türk korku sinemasını evrensel açıdan klişeleşmiş mitlere bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşıp onları cin olgusuna uyumlu hale getirmiş karacadağ.

  özellikle birbirine bağlanan üç rüya sahnesiyle deccal filminde ki garabet kabus sekanslarında ki kolaycılığa kaçmamış olması bile takdire değer. yaptığı her şeyin altını doldurmaya çalışmış yönetmen. oyunculuklar genel anlamıyla sıkıntısız olmakla birlikte artık delirmiş bir cin mağduru uçuk karakter görmesek iyi olur gibi. bu karakter iyi yorumlansa dahi ciddi sahnelerde parodi hissi oluşmasına neden oluyor her seferinde. jump scare sahneler ise genelde etkili kullanılmışlar ve genel yorumların aksine bence gayet yerinde tutulmuşlar. filmin senaryosunun ise uzun süresine rağmen gayet derli toplu olduğunu düşünüyorum. tahmin edilmesi gayet güç bir final sahnesiyle izlediğimiz bütün curcunayı birbirine bağlanıp sıkıntısızca sonuçlanan film türün meraklıları tarafından kaçırılmaması gereken bir deneyim. 10/7

  edit: mumya miti olayını unutmuşum. filmde yok yoksa demek ki *

 18. blank

  Özgür Bakar farklı…

 19. blank

  Siccin tartışmasız en korkuncu.

 20. blank

  Siccin 2’nin sırf dolap sahnesi bence diğer filmlerin toplamından daha korkunç.

 21. blank

  bütün bunların sebebi karacadağ :)

  dabbe 6’da ne arasan vardı.

 22. blank

  Dabbe 6 çok korkunç bir filmdi bence.

 23. blank

  dabbe 6.

 24. blank

  Sinematografi, senaryo ve korku dozu en yüksek film Siccin 2. Tebrikler Alper Mestci.

 25. blank

  En iyisi Siccin 2 idi. Hatta tek iyisi diyelim.

 26. blank

  9’unu izlemişim en iyiden en kötüye sıralamam:

  1- SİCCİN 2
  2- DECCAL
  3- DABBE 6
  4- MÜNAFIK
  5- HÜDDAM
  6- MİHREZ: CİN PADİŞAHI
  7- HARFLİLER 2: HABLİS
  8- HANNAS: KARANLIKTA SAKLANAN
  9 -CİN KUYUSU

 27. blank

  SİCCİN 2 uzak ara diyorum

 28. blank

  siccin2 ve münafık en iyileri.

 29. blank
  Furkan Türkoğlu

  ”Dabbe 6, etkileyici sunuşu ve Hasan Karacadağ farkıyla açık ara en iyisi..”

 30. blank

  Türk korkusunda çığır açan Hasan Karacadağ her zaman ilk sıradadır benim için ,ama özellikle Siccin filmleriyle Alper Mestçi ona önemli bir rakip olduğunu gösterdi ve yarışta bende varım dedi. Biraz daha gayret ederse Murat Toktamışoğlunun da kaliteli birşeyler ortaya koyacağını düşünüyorum. Sonuç olarak ülkemizde gelişen bir film türü biz fanatiklerine de desteklemek düşer ,tüm yönetmenlerimize başarılar. . .

 31. blank

  tabi ki dabbe en iyisi.diğerlerine bakın bi isimler afişler sloganlar hepsi dabbe kopyası değil mi?

 32. blank

  dabbe’nin yeri bende başkadır.

 33. blank

  Korku sinemamız da su an için alper mestçi açık ara önde siccin 2 de gayet güzel filmdi özgür bakar ise gelecek vaad ediyor ve filmi başarılıydı umarım artık cin konusundan uzaklasilir ve farklı korku öğelerine geçiş yapılır.

 34. blank

  Deccal kesinlikle en iyisiydi.

 35. blank

  dabbe 3 ile yükselişe geçti.4 çok iyiydi , 6 da fena değildi.

 36. blank
  Semanur Osmanoğlu

  Siccin

 37. blank

  Siccin’i sonuna kadar izleyemeyip kacanlar coktu bence açık ara 1.

 38. blank

  Siccin ile çıta çok yükseldi artık yabancı korkular bile komedi gibi geliyor.

 39. blank

  Dabbe 6 bana gore en iyisi ama artık tekrarlamaya başladı bu yüzden insanlar artık sıkılmaya başladı siccin çıkınca biraz olsun farklılık kattı bu yüzden siccin daha cazip gelmeye başladı insanlara

 40. blank

  Siccin 2 sadece korku değil, dram olarak da yılın en iyi filmiydi.

 41. blank

  Siccin 2 çok beğendiğim bir flim , drama ve korku çok iyi harmanlanmış. ağlama sınırında gezdim hep filmde. öyküsü de iyi- filmi izlediğimde bir ay boyunca ev arkadaşımla uyumak zorunda kalmıştım, aklımdan günlerce atamadığım beni gerim gerim geren çok sahne vardı . tebrikler mestçi, emeğine sağlık.

 42. blank
  Ökkeş günenç

  Dabbe serisinin hayranı olsam da Alper Mestçi’nin dini korku filmleri (musallat 1-2 ve siccin 1-2) giderek artan düzeyde konu bakımından daha oturaklı geliyor bana. Hasan Karacadağ ve Alper Mestçi türk korku türünün 2 temel taşıdır

 43. blank

  Siccin 2 ve Dabbe 6 çok iyiydi. Dabbe 6’nın büyü seansında Siccin 1’e gönderme vardı.

 44. blank

  çoğunu izlemedim ama izlediklerim arasında en iyisi dabbe 6 diyebilirim.

 45. blank

  Siccin 2’yi tek geçerim.

 46. blank

  Çok sayıda film olması iyi mi kötü mü bilinmez. 2025te dönüp eleştirebiliriz ancak bu seneki korku filmi furyasını sinemamıza ne tür katkıları – zararları olduğu yönünde

 47. blank

  Filmlerin bir çoğunu izledim.Dabbe 6 maalesef serinin 5. ve 4. hatta 3. filmin altında kalmış,kendini çok tekrar etmiş.Özgür Bakar ve Murat Toktamışoğlu çok film çekmelerine rağmen beklediğim seviyede değiller.Gişede dibe vuran filmleri var.Hannas konu olarak diğerlerinden farklı,cinselliği de işin içine katmış.Siccin 2 Sinematografi olarak en iyisi.Diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri oyuncu kalitesi,ters köşe senaryosu,görüntü kalitesi ve daha önce kullanılmamış sahnelerinin olması.Siccin 2 yi tek geçerim.

 48. blank

  Benim içnin de 2015 gerçekten korku filmi adına gelişme yılıyd…2016 için de böyle güzel filmlerinde olacağının da müjdeleyicicis gibiı

 49. blank

  Siccin diyorum başka bişey demiyorum.

 50. blank

  Alper mestçi ve hasan karacadağ iyi yönetmenler artık kendilerni kanıtladılar ama bence türk korku sinemasını kurtaracak yönetmenler özgür bakar ve can evrenoldur arkadaşlar. Baskın sanırım 1 ocakta gireceği için yok bu yüzden özgür bakara ben oyladım. Diğerleri bu türde kanal açmış bu isimlerin taklitlerinden başka bir şey değil. Saydığım iki yönetmen çok başarılı ama hep aynı çizgide dönüp duruyorlar. Özgür bakar filmleri başka bir sıçrayış peşinde. O da ticari kaygılar yüzünden aerpiştirdiği dini öğwlerden kurtulursa (roportajlarından çıkardığım bişey bu böyle baskılar plduğunu aöylüyor) daha özgür vurucu işler yapabilir. Yine de filmleri hikayesiyle ön planda olup atmosferi çok başarılı kuruyor. En beğendiğim filmi tartışmasız helak. Salonda son 10 dakka kala panik atak geçiren birisi oldu. Dışarda konuştuğumuzda ölüm korkusu varmış filmin kabir azabı ilgili olduğunu bilmiyormuş. Kabir altı sahnelerinde fenalaştı. Özetle her filminde değişik bir atmosfere zorlamasından dolayı bu sene favorim özgür bakar.

 51. blank

  Obaaa çok iyi Siccin 2 bi harika gerçekten onu beğendim

 52. blank

  dabbe 6.
  türk korku filmleri artık sıkıyor.tak formül üzerinden ilerliyor.sinemaya sadece karacadağ filmlerini izlemeye gidiyorum.dabbe 6.cısı , 4 kadar iyi olmasa da yukardaki listenin en iyisi.

  ama karacadağ da artık başka şeyler çekmeli diye düşünüyorum.

 53. blank

  HELAK: KAYIP KÖY filmine oy verdim. Gerçekten sıkı bir korku filmiydi… Aklımda en çok yer eden film de o oldu…2016 yılında da Türk Sinema’sının bol bol nitelikli korku filmleri üretmesi dileğiyle…

 54. blank

  Siccin 2 ve dabbe 6 en iyileri. üçünü azap.

 55. blank

  Kesinlikle Deccalle Özgür Bakır yılın en iyi filmi korku filmini çekmiş..

 56. blank

  Açıkçası ben yerli yapım korku filmlerini çok başarısız buluyorum. çünkü hepsi sadece dini öğeler üzerinden işliyorlar konularını. ama yinede seçmek gerekirse SİCCİN 2: (Yön: Alper Mestçi)
  DABBE 6 (Yön: Hasan Karacadağ)
  DECCAL (Yön: Özgür Bakar) iyi kategorisine alınabilir

 57. blank

  siccin 2 çok başaılı buldum.Alper Mestçi’nin tüm korku filmleri çok başarılı.Olayı abartıya kaçmadan gerçeklerden uzaklaşmadan anlatıyor.efekleri yerinde.mantık hataları yok.korkuyu iliklerine kadar hissetttiriyor.

 58. blank

  hadii dabbe

 59. blank

  Hasan Karacadağ gerçek bir hikayeyi sinema tadında tutup gerçekligini iliklere kadar hissettirmistir.
  Alper Mestci kendine has yorumuyla one çıkmaktadır

 60. blank

  bu filmleri vizyona sokarken biraz daha seçici davranmalılar bazıları televizyon film kalitesinde dahi değil. deccal ve azap gerçekten epey farklı filmlerdi, en çok onları beğendim. her ne kadar islami temalar demode görülse de her ülkenin kendi kültürü vardır, filmlerin de buna uygun olması gerekir. cinli ifritli filmlerden daha çok ekmek yerler yeter ki azem, üç harfliler ya da şeytanı racim gibi filmler olmasın…

 61. blank

  Siccin 2 ilk filmin bile üstündeydi korku olarak. Atmosfer ve mekanlar da harika.

 62. blank

  Siccin 2 sadece fragmanı yetiyo

 63. blank

  kesinlikle dabbe6 en iyisiydi sadece süresi çok uzun geldi.

 64. blank
  Harun Can Akengin

  Aslında Baskın çok sağlam bir yapım, fakat yönetmenin diğer filmlerini bekleyeceğim. Sinemasının tam oturması gerekiyor.

 65. blank

  Benim için dabbe 6

 66. blank

  Siccin 2’deki dolaptan çıkan anne ve çocukları sahnesini unutamıyorum. İzlediğim en korkunç film.

 67. blank

  sıralamam

  -dabbe 6

  -siccin 2

  -münafık

 68. blank

  Siccin 2 beni en çok etkileyen film oldu. Dabbe 6, Azap ve Münafık da emek verilmiş filmler.

 69. blank

  siccin 2 cok etkileyiciydi.helak kayıp koy filmi bana ilginc geldi.dabbe 6da ilk dabbelere gore daha iyi.

 70. blank
  Akın Mehmet Aktaş

  Siccin 2 konusu, çekimleri, oyunculukları tartışmasız en iyisi. Münafık da fena değildi.

 71. blank

  Bence
  1. siccin 2
  2. Dabbe 6
  3. Cin kuyusu