Sinema Biletleri Ucuzlayacak mı? 1 – 141750

Sinema Biletleri Ucuzlayacak mı?

24 Ekim 2019

Sinemalar ve dijital platformlarla ilgili yeni bir yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”e göre artık sinemalarda gösterime sunulan filmlerin dijital platformlarda yayınlanabilmesi için vizyon tarihlerinin üzerinden 5 ay geçmesi gerekecek.

Geçtiğimiz aylarda RTÜK, dijital platformlarla ilgili birçok düzenleme getirmişti. Şimdi ise yapılan kanun düzenlemesine göre, sinemalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı çok daha aktif hale getirilecek. “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”e göre, sinema salonları, filmler, biletlerle ilgili tüm bilgiler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirilecek. Böylece bilgi paylaşımında şeffaflık sağlanması amaçlanıyor. Bir diğer düzenlemeye göre, reklam süreleri 10 dakikaya düşürüldü. Biletler ise “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Engelli bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Halk günü bileti”, “İnternet bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “Öğrenci bileti” ve “Sabah seansı bileti” gibi çeşitlere ayrıldı ve bu yolla her bir bilet türüne farklı indirimler sağlanacak.

Sinemalara yeni yaş sınırlamaları getirildi. Öncelikli olarak çocukların sinemanın etkilerinden korunmasını hedefleyen maddeye göre “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” gibi yaş sınırlamaları sinemalarda yer alacak. Ayrıca sinemalarda gösterime giren filmlerin, vizyonda yer alırken aynı anda bir dijital platformda gösterilmesine engel konuldu. Filmler, vizyon tarihlerinden 5 ay sonra dijital platformlarda yayınlanabilecek. 5 ay sonra ücretli yayın platformlarında, 6 ay sonra ise ücretsiz yayın platformlarında gösterime girebilecekler. Bu madde şu şekilde geçiyor: “Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez.”

Geçtiğimiz yıl Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi, vizyona girmesinden kısa bir süre sonra Netflix’te yayınlanmaya başlanmıştı. Sinemalarla ilgili çıkan tartışmalar ve boykotların ardından çıkan karmaşa nedeniyle yaşanan olayın yeni yönetmelik ile birlikte önüne geçilmiş olacak. Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Korku Sokağı 1. Kısım: 1994 Resmi Fragman 2 – Fear Street Korku Sokagi 1

Korku Sokağı 1. Kısım: 1994 Resmi Fragman

Netflix, tüyler ürpertici Fear Street Part 1: 1994 / Korku
Agatha Christie Uyarlaması Why Didn't They Ask Evans? BluTV’de 3 – Why Didnt They Ask Evans 2022 2

Agatha Christie Uyarlaması Why Didn’t They Ask Evans? BluTV’de

Agatha Christie’nin 1934 tarihli ikonik romanından uyarlanan Why Didn’t They