Sinema Kitabı Ödüllü Anket: Yılın En Korkunç Filmini Seçiyoruz! 1 – typorama

Sinema Kitabı Ödüllü Anket: Yılın En Korkunç Filmini Seçiyoruz!

KANLI GİRDAP

Başrollerinde Selma Ergeç, Selim Bayraktar, Natalie Burn ve Gianni Capaldi’nin yer aldığı Kanlı Girdap’ın yönetmenliği ise Patricio Valladares’e ait.

BANA NORMAL AKTİVİTELER

Özgür Bakar’ın yönettiği bolca sektör eleştirisi içeren bu korku komedi filminin başrollerinde Ufuk Şen, Süleyman Kabaali, Bengi İdil Uras ve Duygu Paracıkoğlu yer alıyor.

LANET: UYANIŞ

Kemal Özdemir’in yönetmenliğini yaptığı bu gerilim tazındaki filmin başrol oyuncuları ise İnanç Akbulut, Tuğba Dikmen, Mervan Tuzcuoğlu ve Nurseda Ünalacak.

LANETLİ ANAHTAR

asan Gökalp tarafından yazılıp yönetilen Lanetli Anahtar filmi, büyüye şifreli ayetlerle çözüm sunuyor.

MAGİ

Hamile kızkardeşi Marla’nın ani ve esrarengiz ölümüyle ilgili gerçeği araştıran Amerikalı gazeteci Olivia Watson’un heyecan verici macerası.

MEL-UN

Yönetmenliğini Mustafa Kara’nın yaptığı, senaryosunu ise Zafer Kaya’nın yazdığı korku gerilim türündeki Mel-un’un başrollerinde Zehra Özarslan Çelen, Ayşen Kurç, Fevzi Altunbulak gibi isimler yer almakta.

NACİYE

Screamfest’te dünya prömiyerini yapan Naciye’de Derya Alabora ve Esin Harvey hayatta kalmaya çalışırken karşı karşıya gelen kadınları oynuyor. Gerilim giderek tırmanırken, gizli hikayeler de bir bir gün yüzüne çıkıyor.

DİĞER FİLMLERİN FRAGMANLARI VE BİLGİLERİ İÇİN YENİ SAYFAYA GEÇİN

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

82 Yorumlar

 1. Baskın: Karabasan, sadece bu yılın değil yerli korku sinema tarihinde de önemli bir yer edinecek çok iyi bir film. Yerli korku türüne kazandırdığı kaliteyi takdir ederek Can Evrenol’un yeni işlerini merakla bekliyorum.

 2. Siccin 3 müzikleri, sinematografisi ve ilginç konusu ile sırf korku değil dram olarak da bence yılın en iyisiydi.

 3. Siccin 3 efsane.

 4. Baskın değişikti ama senaryoda eksikleri çoktu. Siccin 3 korku olarak üç harfliler 3’ün gerisinde kalmasına rağmen yılın en iyi yerli korkusuydu.

 5. Korku Komedi: Bana Normal Aktiviteler adı bile çok ilginç. Özgün olmak önemli sinemada. Bu filmin çok kötü olduğunu düşünüyorum. Yeni fikirler gerek bu şekilde sektör gelişemez.

 6. Mehmet Altundağ

  Kedinlikle SİCCİN 3 CÜRMÜ AŞK 1 numara olur

 7. Baskın: Karabasan Türkiye’de gore akımını iddaalı bir şekilde başlatan, yurt dışına açılan oldukça sağlam bir film. Renkleriyle, atmosferliyle, mekanlarıyla holivud filmlerinden eksiği yok.

 8. Naciye bu senenin en iyilerindendi bence. Farklı ve avrupai bir senaryoya sahip kıymeti izleyici tarafından bilinmemiş bir filmdi

 9. Baskın. Diyalogları kötü olmasına rağmen sıkmadan kendini izleten Türk sinemasının yüzakı diyebileceğimiz gayet iyi bir yapım.

 10. Levent İlkbahar

  Baskın yerli korku sinemasına farklı bir soluk getirdi kesinlikle.

 11. Alper Mestci kayda deger islere imza atsa da Siccin 3 te kendi sinemasi adina bir geri adim attigini soyleyebilirim. Hasan Karacadag ise yaptigi onca reklama ragmen sadece teknik acidan kendi filmlerinden bi tik iyi olan Magi ile pek bir etki yaratamadi.
  Bence senenin en iyi filmi farkli bir tur filmi olmasi acisindan ve ayrica kullandigi teknik,festivallerde gordugu ilgi ile Baskin Karabasan dir.

 12. Anakin Skywalker

  Baskın’ın birinci sırada olmamasına şaşırdım. Siccin 3’ü izlemek farz oldu.

 13. Tabii ki Baskın.

 14. Benim oylarım; “Baskın: Karabasan”, “Naciye” ve “Kanlı Girdap” diğerlerine göre biraz daha farklı oldukları için…

 15. Siccin 3 serinin de yılın da en iyisi.

 16. Bence bu yılın en iyi filmi Siccin 3:Cürmü Aşk ama Üç Harfliler 3:Karabüyü de güzeldi

 17. Oylarım sırasıyla 1-Baskın Karabasan 2-Magi 3-Naciye’ye gidiyor.

  Türk korku sineması için rekor sayıda film görmemiz güzel bir olay gibi görünse de kalite ve özgünlük açısından yeni bir soluk getiremiyoruz. Din istismar sinemamız şu an için gişede belli bir düzeyde iş yapıyor olsa da 2 sene sonra adları bile hatırlanmayacak yapımlarla korkusever sinema izleyicisi yavaş yavaş salonlardan uzaklaşıyor.

  Bu seneki yapımlardan; korku ekolünde yoğrulmuş Can Evrenol’un Baskın’ı en dikkat çekici film olarak zirveye yerleşti.
  2.sırada saçma bir dublajlama mağduru da olsa Hollywood onaylı ünlüleriyle birlikte sıkmadan kendini izleten Magi yer alıyor.
  Ve Naciye, Derya Alabora’nın usta performansıyla korku sinemamızın geleceği açısından umut ışıkları saçmasıyla 3.’lük ödülünün sahibi.

 18. Baskın : Karabasan Türk sinemasının belkide açık ara en iyi korku-gerilim filmi olmuş. Senaryo eksikleri yer yer kendini gösterse de ülkemizden neden bir Hellraiser hatta neden bir Santa sangre gibi filmler çıkmasın diye umutlandım. Sinir bozucu ve gerilimin zirve yapmasıyla, korkunun her sene çıkan cin serilerinden çok daha fazlası ve aynı zamanda sizi geren bir şey olduğunu gördük. Can Evrenol o kadar şey vadediyor ki gelecekte çalışmalarını deliler gibi merak ediyorum.

 19. Siccin3 finalindeki ters köşesi ve dramıyla müthiş bir aşk hikayesi olmuş. Korku dozu olarak serinin ilk iki filminin altında kalmasına rağmen duygu ve konu olarak en iyisiydi. Bana Musallat’ı hatırlattı.

 20. Türe yeni bir soluk getirdiği için Can Evrenol’un Baskın filmi favorim. Yönetmenin yeni işlerini merakla bekliyorum.

 21. Bir insanın cine musallat olmasını işleyen ilginç konusuyla Siccin en iyisiydi.

 22. Ömer Faruk Akgün

  Korku sineması her ülke için her zaman zor olmuştur. Kaliteli işler çıkarmak her zaman için büyük mesele olmuştur. Sadece gişe işi çıkarmak yerine daha iyi işler çıkarmak için yorulan kafaların olması lazım bana kalırsa. Yoksa sadece koca bir çöplükten ibaret olur bu tür Türk sinemasında.

 23. Baskın. Ülkemizde her yıl onlarca korku filmi gösterime girmesine rağmen bunların yurt dışında bilinirlikleri neredeyse hiç yok. Ancak korku türüne verdiği önemle bilinen Toronto Film Festivali’nde de gösterilmiş olmasının da etkisiyle Baskın bu ülkeden çıkmış en popüler korku filmlerinden biri haline geldi. Birçok yabancı sinema yazarının sene sonu en filmler listesinde de yer aldı. Tabii bunların yanında işin en önemli kısmı ise Baskın’ın tüm ilgi ve övgüyü ziyadesiyle hak ediyor olması.

 24. Can Evrenol’un yine kendi çektiği kısa filminden uyarladığı Baskın, sinemamızda artık birbirinden ayırt edemez hale geldiğimiz cin temalı ve islami motifli korku filmlerinden farklı olarak sunduğu psikolojik alt metinleri ve gore estetiği ile sürreal bir deneyim yaşatarak tür sinemamızda deyim yerindeyse bir mihenk taşı özelliği taşıyor. İncelikli makyaj işçiliğinden göz alıcı sinematografisine kadar teknik anlamda yetkin bir iş olmasının yanında seyirciyi koltuğunda rahat oturttmayan atmosferi ile de sadece bu yılın değil sinema tarhimizin en önemli yapıtlarından biri olarak hafızalardaki yerini alıyor.

 25. Baskın: Karabasan

 26. Baskın: Karabasan, özellikle Türk korku sinemasında es geçilen sinematografiyi harika bir biçimde kullanan bir film. Sadece sinematografik yönüyle değil hikaye bakımından da bir farklılığı var.

 27. Baskın. Türk sinemasında korku filmine yeni soluk âdeta

 28. Baskın yılın en iyisi

 29. Baskın yılın en iyisi.

 30. oylarım tabiki en başarılı film siccin 3, daha sonra baskın ve üç harfliler 3

 31. Cin ve Kuran’la korkutmak sıkmadı mı artık? Bilinmeyenden herkes korkar, işin kolayına kaçmak oluyor bu cin fantazileri. Bana normal aktiviteler bu açıdan çok önemli bizim korku filmlerimizin gelişimi için. Güzel olmuş.
  Daha “cin”siz korku filmleri görebileceğimiz günler gelecek mi acaba? Gelsin.

 32. İkinci ve üçüncü sıralar değişebilir ama birinci sıra kesinlikle Siccin 3 olmalı.

 33. en başarılı film siccin 3, daha sonra baskın

 34. Siccin 3: Cürmü Aşk

 35. Tabikide Siccin 3 bi film bu kadar mı güzel olur işlenir
  Korku,aşk,dram 3’ü bir arada
  İkinci sıradada üç harfliler kara büyü

 36. Baskın gerek konusu gerekse efektleriyle Türk sinemasını rutinlikten kurtarmış ve Türk korku kültürünün sadece cin öğesinden beslenmediğini ispatlamıştır. O yüzden oyum kesinlikle Baskın: Karabasan filmine

 37. Baskın, Siccin, Naciye

 38. Anketdeki filmlerin bir çoğunu sinemada bir kısmını internetden izledim. İçlerinde maalesef çöp olan filmler de var. Mantık hataları dolu olan filmler mi ararsınız, din öğeli korku filmi çekip, dinden bihaber olan yönetmen mi ararsınız hepsi var. Zaten seyirci gişede gereken cevabı verdi. Onbin seyircinin izlemediği filmler oldu. Baskın filmini sinema yazarları çok beğenmelerine rağmen sinemada 67 bin kişi izledi. Yerli Korku filmi seyircisine pek hitap etmeyen bir yapım olduğunu düşünüyorum. Alper Mestçi bu yıla yine damgasını vurdu bence. Benim sıralamam Siccin 3 Cürmü aşk, Üç Harfliler 3, Magi.

 39. 3 Harfliler 3 Karabüyü bu yıl izleyip en çok beğendiğim Türk korku filmi :)

 40. 2 yıl üst üste yılın en iyi korku filmi seçildi e bu yılda en iyisi yine Siccin 3 tebrikler Mestçi helal en iyisi sensin

 41. Baskın: Karabasan, ilk yarıdan sonraki o muazzam atmosfer yaratımı, stilist sinematografisi ve gerilimiyle Türk sinemasında göremediğimiz bir heyecan ve sinema deneyimi yaratmıştı. Ama esas zirveye çıktığı anlat ikinci yarı itibarıyla Gore türünden yürümesiyle gerçekleşiyor. Hem de bunu ”Baba” adındaki yeni bir figür yaratarak yapmıştı. Öyle ki bu figürün yurtdışında oyuncak modelleri de satışa sunulmuş durumda. Hurafelerden, ayetlerden, cinlerden, iblislerden sonra Baskın: Karabasan, sadece korku sinemamızda değil Türk korku sinemamızda da bir dönüm noktası! Sadece başlardaki erkek muhabbetinin bir yerden sonra aşırı ve zoraki kaçtığını düşünüyorum. Ama Can Evrenol’a da helal olsun demek lazım bence.

 42. Adnan Koç un oynadığı (Y) Siccin 3: Cürmü Aşk 1. olurcak hissediyorum inanıyorum tüm oyuncularımıza ve yönetmenimize emeyi geçen büyük küçük herkeze sonsuz tşkler devamını bekliyoruz serinin ve Adnan Koç un yeni filimlerini saygılar sevgiler ESKİŞEHİR den

 43. Baskın Karabasan öncülüğünde korku sinemamız başka bir yol alacaktır.

 44. Benim için magi korku filmi sektöründe bir dönüm noktasıydı. İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcından gelişiminde ve sonuçlarında metafiziksel unsurların çokça geçtiğini duymuştuk fakat bunlar bilinip de konuşulmayan veya bir şekilde üstü örtünmeye çalışan durum ve olaylardı. Bu yüzden her filmini büyük bir hayranlıkla izlediğim Hasan Karacadağ’ın, benim de çok ilgi duyduğum komplo teorilerinden yola çıkarak Mardin’den Berlin’e, oradan ise Amerikalılara kadar sıçrayan bir film yapması ve kanımızı donduracak bilgiler ve kurgular içeren bir film yapması çok çok ama çok hoşuma gitti. Bu yüzden gönlümün birincisi Magi’dir.

 45. Oyunculukları, müzikleri, konusu ve çekimleri ile Cürmü Aşk favorim.

 46. Filmlerin kaliteli olmasıyla beraber bazi yerlerde ama bu böyle olmaz ki yaaa dedirtiyor insana. Insan inandığı şeyden korkarmis. Herhangi bir yabancı korku filmden etkilenmem ama Türk korku filmlerinden her zaman ürkmüşümdur. Efsane filmler çıkıyor ama sanki sürekli konu cinler oldugu icin senaryolar biraz kliselesti. Genede korku filmi deyince aklıma tabiki de Türk yönetmenlerin filmleri geliyor. Teşekkürler

 47. Bu sene en korkunç film Üç Harfliler 3. Konu, senaryo, oyunculuk, makyaj açısından bakarsak en iyi filmin Siccin 3 olduğunu düşünüyorum.

 48. neden dabbe yok azem cin karası naciye çokmu iyi filmler listede olmaması gereken çok film var dabbe yok enteresan

 49. İşin aslı; yerli korku filmlerine ilgi duymuyorum. Ana konusu cinlerden ibaret olan filmleri izlemeyi tercih etmiyorum. Seçtiğim filmler de konusu itibariyle farklı olan ve dolasıyla da bu nedenle daha çok ilgimi çeken yapımlar. Sanırım hiç bir yerli film, Sır Dosyası dizisine olan beğenimin ötesine geçemeyecek.

 50. Sıralamam
  Siccin 3
  Baskın Karabasan
  Üç harfliler 3

 51. Çıkan tüm yerli ve yabancı korku filmlerini izleyen biri olarak senaryo açısından yerli filmlerin çoğunun bir birini tekrar ettiğini düşünüyorum. Siccin ve karabasan çekim ve efekt konusunda bu yılın en başarılılarıydılar. Umarım efektt ce özgün senaryoların arttığı bir yıla gireriz :)

 52. Bence suphesiz bu yilin en buyuk bomba korku filmi Magi idi bunu gorupte anlamayacak kadar kor ve saf olmamak gerek. Turk korku sinemasinda yeni bir soluk ve kapilari araladi ki sektorun en pahali butceli filmiydi Hasan Karacadag her zaman ilkleri basaran zeki ve kaliteli bir yonetmendir

 53. Siccin 3 en iyisiydi.

 54. şükrü öncü ertaş

  2016 yılı “korku-gerilim”türü açısından doyurucu bir yıl oldu diyebilirim. Ben oylarımı “Baskın:Karabasan”, “Üç Harfliler 3:Kara Büyü” ve “Siccin 3:Cürmü Aşk”filmlerinden yana kullandım. “Baskın:Karabasan”bir ilk film olarak ve cin temalı Türk Korku filmlerinden kendini sıyırıp öne çıkarak, keyifli ama izlemesi zor bir seyirlik ortaya çıkarmış. “Can Evrenol”un bir sonraki projesi için merak uyandırıyor(umarım yeni bir film gelir). “Üç Harfliler 3:Kara Büyü” ve “Siccin 3:Cürmü Aşk” filmleri ise “Alper Mestçi”imzası taşıyor(Neden iki filmde de “3” var? Bu bir tesadüf mü?). Türk Korku Sineması denilince “Mestçi”ismi artık bir marka olma yolunda gidiyor. Salonda seyirciyi korkutmayı gerçekten başarıyor yönetmen. “Üç Harfliler”serisinin 3.bölümü, seri içinde oldukça göz kamaştırmış. “Siccin 3″filmi, dram ve korku ögelerini birbiriyle çok iyi paslaşarak yansıtıyor perdeye.
  2017 filmleri için iyi seyirler şimdiden herkese. Teşekkürler “Öteki Sinema”.

 55. Siccin 3 yeni bir bakış açısı getiriyor.

 56. korku filmlerinde hala din temasını kullanmaktan öteye gidemeyen türk sineması heseidos’tan fazlasını bilmiyor demektir. en iyi ihtimalle ovidius.

 57. Siccin 3 finali ile müthiş etkileyiciydi. Bir korku filminden beklenmeyecek kadar duygusaldı.

 58. “Baskın:Karabasan” , “Siccin 3:Cürmü Aşk” , “Üç Harfliler 3:Kara Büyü”. Benim de sıralamam bu şekilde olacak.

 59. Sinema yazıları ve kısa filmlerin, uzun metraj çalışması için aslında ne kadar faydalı olduğu Can Evrenol’un “Baskın: Karabasan”ıyla bir kere daha fark edilmiştir herhalde. Türk Korku Sinemasında daha önce görülmedik bir örnek olmakla beraber, “Hellraiser” ve “Bir Zamanlar Anadolu’da”nın sentezi olduğu övgüsünü de sonuna kadar hak eden bir film.

 60. Kalite her filmde yok maalesef…

 61. Baskın filmi gerek içerik gerekse sinematografik anlamda listedeki bir çok yapımdan farklı bir yerde duruyor. Bu durum Can Evrenol’un bir sonraki filmini merakla ekmemize yol açtı.

 62. Yılın en iyi korkusu oyunculukları senaryosu ve kurgusu ile Siccin 3.

 63. Baskın Karabasan Sadece bu yılın değil,Türk sinemasının en iyi korku filimlerinden biri diye düşünüyorum.

 64. Baskın en iyisiydi.

 65. Siccin ve baskın.

 66. Hollywood korku filmlerinin bolca materyali bulunması (vampir, iblis, zombi, cadı, noel kötüleri hatta palyaço), onları maça, görece olarak 1-0 önde başlatsa da; bizim kültürümüze ait korku figürleri -ki çok fazla yok- bizi daha derinden etkileme imkanına sahip… Bence, Siccin serisinin -ki burada oylanan 3. film başta olmak üzere- etkileyiciliği en az bir adım öne çıkıyor. Yeşilçam korku filmlerinde, prodüksiyona dökülen bütçe mütevazi olduğu için efektler genellikle ses özelinde olsa da, mevzunun her birimizin çocukluğunda bir şekilde kulağına gelen korku figürlerinden olmasıyla son dönemde bu alanda çok film çıkıyor. Tabi, filmin komediye dönmemesi için gerekli çizgiyi tutturabilenler de, doğal olarak öne çıkıyor…

 67. Bu listeden sadece Baskın’ı zaman ayırıp izlemeye layık buldum belki yanlış bir ön yargıyla. Bir de Ceset adında bir film vardı sanıyorum !f’te gösterimi olmuştu onu merak ediyordum. Zaten listede de yok. Ama sonuçtan çok memnunum açıkçası listenin en iyisinin Baskın olduğunu diğerlerini izlemeden tahmin etmek çok da zor değil. Baskın:Karabasan yıllardır severek izlediğimiz ve yerli korku sinemasında izleyeceğimizi tahmin edemeyeceğimiz bir türü sinema salonlarımıza getirdi. Yönetmenin son hızla devam etmesini bekliyoruz.
  Filmin müzikleri, polisler arasındaki diyalogları, makyajı, alt-metni, renkleri her şeyi alışık olmadığımız bir kalitedeydi açıkçası. Yani sadece bu yıl değil uzun zamandır karşımıza çıkan en iyi yerli korku filmi demek zor değil.
  Listeden çıkan sonuçlara göre diğer filmlerden de izleyip cahilliğimi yok edeceğim ama şimdilik Baskın tabi. Sürpriz olacak gibi de görünmüyor. Çünkü artık cin’in her haline her adına doyduk hatta kötü doyduk. Lezzetli de değildi. Under The Shadow’u izledik filmekiminde artık bizi ondan aşağı cin filmi doyurmaz. :)

 68. Siccin 3 gerek görselliği gerekse korku ve dramı güzel bir şekilde harmanlamasıyla Alper Mestçi takdiri hakediyor.Korku türünü sevdiğim için takip ettiğim yönetmenler arasında.
  Baskın, Can Evrenol’un aynı adlı kısasını izleme fırsatı bulamasamda uzun metrajıyla çok iyi iş çıkardığını görmüş olduk. Konusu basit görünsede sonlara doğru ters köşe yapan, müzikleri ve görselliği başarılı olan bir film.

 69. Bu yılın en iyi filmi kesinlikle “Baskın”. Ancak ne yazık ki, yerli korku sinemasına, içinde sıkıştığı “cin çıkmazı”ndan çıkma cesaretini verebilecek bir film olmasına rağmen, yerli seyirciden pek de olumlu dönüş almaması, yapımcılardaki bildik temalardan şaşmama düşüncesini perçinleyici olacaktır diye düşünüyorum. Yani cinsiz korku filmi hayallerimiz yine başka baharlara kaldı gibi gözüküyor.

 70. Siccin 3 yerli motifleri, müziği ve senaryosu ile tartışmasız yılın en iyisiydi. Benim sıralamamda 2 ve 3. sırada Magi ve Üç harfliler var.

 71. Siccin 3 harbi iyiydi.

 72. Seçimlerim : İfrit’in Diyeti Cinnia, Magi, Siccin 3
  1) İfrit’in Diyeti : Filmi ilk fark edişim internette yayılan oyunculara cin musallat oldu ”reklam”ıyla oldu. Artık korku severlerin alıştığı biz pazarlama yöntemi. Filmdeki en güzel performansın Gülşah Çomoğlu’na ait olduğunu düşünüyorum ve diğer oyuncular hakkında aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Filmin konusu artık klasikleşmiş olsa da film, kendini diğer çıkan Türk korku filmlerinden daha iyi olması nedeniyle izlettiriyor. En güzel tarafı ise filmin farklı yorumlara yeterince açık olması.
  2) Magi : Film hakkında duyduğum ‘Türk korku sinemasına yeni boyut getirecek.’ eleştirilerine karşı koyamayıp büyük merak ve heyecanla izlediğim Hasan Karacadağ’ın yazıp yönettiği film. Tabiki de sadece bu eleştir değildi beni filmi izlemeye iten. Michael Madsen, Stephen Baldwin gibi usta oyuncuların filmde oynamış olması çok büyük etken. Bu iki oyuncunun filmde olması beklentimi de aynı oranda arttırdı. Filmde cinlerin yanında büyü ve paganizm konuları yoğunca işlenmiş. Buradan senaryoda büyük çalışmaların olduğu ortada. Diğer korku filmlerimizden farklı olarak sadece islam inancı değil diğer inançların da filmde geçiyor olması. Filmdeki oyuncuların performanslarının yanında efektlerin de güzelliği göz doyurucuydu. Bu kadar iyi eleştirinin yanında kötü eleştirim de olacak : Çekimler orijinal dillerde yapılmasına rağmen Türkiye’de dublajlı olarak vizyona girmesiydi. Buna rağmen birkaç kusuruyla bu yılın en iyi Türk korku filmiydi bence.
  3) Siccin 3 Cürmü Aşk : Film korku filmi olmasına rağmen romantik ve psikoloji türlerini de barındırıyor. Direkt olarak filmdeki görüntüleri çok beğendiğimi söyleyeceğim. Türk korku filmlerinde çok sık rastlayamadığımız bir durum bu bence. Ne yazık ki filmin beğenmediğim tarafı ise aşırı bir şekilde seyirciyi germek, korkutmak için kullanılmış olan ses efektleriydi. Tabiki bir korku filmi olarak bu sesler olmalı ama daha az olabilirdi. Sonuç olarak Alper Mestçi’den beklenildiği gibi korku filmi seven izleyicilerin çok beğeneceği güzel bir korku filmiydi.

 73. Magi değişik tarzda çekilmiş güzel bir korku filmiydi.

 74. Halil İbrahim Sağlam

  İçlerinde gerçek anlamda tek “iyi film” olan Baskın: Karabasan elbet. Can Evrenol, korku türünde Türk sinemasının yıllardır geçmesini beklediğimiz o eşiği atlattı.

 75. Türk korku filmi tutkunu olarak listedeki filmlerin çoğunu izledim. Naciye ve Siccin 3 diyorum.

 76. Baskın’la beraber bu sene izledigim en iyi turk korku filmi siccin curmu aşk’tir… Siccin ‘in biraz daha baskın filmine gore klasik bir konusu olsa da iyi bi filmdi… Bu arada can evrenol (baskın filminin yönetmeni) çıtayı dahada yükseltmiş tür sineması açısından….

 77. 2016 yılında oldukça fazla korku filmi izledim. Yerli filmlerin gelişmesi boyutunda umut verici bir yıldı. Fakat hala kamerayı her eline alanın film çekmesi taraftarı değilim. Hala basit düşünüp, gişe kaygısı güden yönetmenlerin filmlerini izlemiş olmaktan elem duymaktayım. Bu kapsamda umut verici olarak gördüğüm ve beğendiğim filmler; ” Siccin 3: Cürmü Aşk”, “Baskın: Karabasan”, “Üç Harfliler 3: Kara büyü” . Teşekkürler.

 78. Sıralamam Yok Tabiki Tartışmasız MAGİ

 79. Hasan karacadağ Tabiki ( magi ) Türkiyede bu adam varsa diğerleri fasa fiso .

 80. Magi Tek Geçerim Arkadaş hasan karacadağ efsane yönetmen dabbe serisi zaten 10 numara

 81. Hasan karacadağ bitane Magi her türlü

 82. Anketimiz sonuçlandı. Öteki Sinema yazarları, en beğendikleri yorumları işaretlediler. Manolis, Emre B., M. Ebru Bayam, Ali Kavas ve İzlem ödül kitabı kazandılar. Mail adreslerine bakarlarsa seviniriz :)

  Seneye görüşmek üzere…