Türk Sinemacıları Hollywood’u Nasıl Fethedebilir?

Türk sinemacıları Hollywood’u nasıl fethedebilir? Seçtiği birbirinden cesur konu başlıkları ve ağırladığı sürpriz konuklarla çok kısa bir sürede Türk televizyonlarının en özgün tartışma programına dönüşen “Sinema Meclisi”, sinema ve televizyon dünyasındaki güncel gelişmelerin toplum hayatındaki yansımalarının konuşulduğu özgün konseptiyle izleyici sayısını her geçen hafta artırıp ülkemiz gerçeklerine ışık tutmaya devam ediyor.

Türk Sinemacıları Hollywood’u Nasıl Fethedebilir? 1 – PROGRAM LOGO

Türk Sinemacıları Hollywood’u Nasıl Fethedebilir? 2 – sinemameclisi2Yönetmenliğini Ensar Altay, sunuculuğunu ise sinema yazarı Ali Murat Güven’in üstlendiği “Sinema Meclisi”nde bu akşam, 1978 yapımı “Geceyarısı Ekspresi” filminden bu yana Türkiye’nin başının hiçbir zaman kurtulamadığı büyük bir dert olan “Hollywood yapımı film ve dizilerdeki negatif Türk imajı” konusu masaya yatırılarak, batılı senaristlerce üretilen bu tek yanlı ve karalayıcı sinemasal yaklaşımla etkin bir biçimde nasıl baş edebileceği sorusuna cevap aranacak.

Son yıllarda Türkiye’nin de devlet olarak tarafları arasında yer aldığı “Irak’ın işgaline muhalefet”, “çuval krizi”, “Ortadoğu ülkelerine yönelik diğer saldırganlıklarda doğu toplumlarının yanında yer alma”, “nükleer enerjinin üçüncü dünya ülkeleri tarafından serbestçe kullanımını engelleyen batı despotizmine kafa tutma”, “ABD ve Avrupa’dan bağımsız yeni ittifak arayışları”, “Türk toplumunun millî ve dinî duyarlılıklarının artması” gibi politik, ekonomik, askerî ve kültürel gelişmelere paralel olarak, Hollywood üretimi film ve dizilerde de Türkiye aleyhtarlığı gözle görülür bir düzeyde artmış durumda. Öyle ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkler ve Türk bayrağının, neredeyse her hafta piyasaya sürülen yeni bir yapımda“terörizm”“köktencilik” ya da en azından “uluslararası mafya”yla özdeş tutulduğu saldırgan bir senaryonun odak noktasında yer aldığı gözlemleniyor.“Sinema Meclisi”nin uzman konukları, pozitif bir imaj oluşturmada en önemli küresel merkez sayılan Hollywood’da, belli güç odaklarınca özenle kurgulanan bu tür sinemasal saldırılara mantık dairesi içinde nasıl cevaplar verilmesi gerektiğini irdeleyecekler.

Türkiye’nin sinema, sanat ve hayatla dolu kanalı Cine5’ten canlı yayımlanacak olan programın stüdyo konukları ise son yıllarda bir çok uluslararası projede görev almış olan popüler aktör Tamer Karadağlı; Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik; Hollywood stüdyolarıyla yakın işbirliği hâlindeki iki ünlü film yapımcısı Pamir Demirtaş ve Nida Karabol Akdeniz ile SİNEBİR Başkanı-yönetmen İsmail Güneş

Türk Sinemacıları Hollywood’u Nasıl Fethedebilir? 3 – sinemeclis

Ayrıca, yine Türkiye’nin Oscar aday adaylarının ABD’deki lansman çalışmalarında etkin roller üstlenen bir diğer önemli yapımcı konumundaki Elif Dağdeviren, Hollywood filmleri için gerçekleştirdiği afiş tasarımlarıyla çeşitli ödüller kazanan grafik tasarım sanatçısı Emrah Yücel ve hazırladığı fragmanlarla iki kez “Key-Art”ödülüne lâyık görülen kurgu yönetmeni Göktuğ Sarıöz de programa ABD’den canlı telefon bağlantılarıyla katılacaklar.

İlk bölümünden itibaren daima söylenemeyenleri söyleyen, ortaya koyduğu bu öncü ve demokratik tavrıyla da sinema-TV sektöründe haklı bir saygınlık kazanan“Sinema Meclisi”nin yine çok tartışılacak bir bölümü daha geliyor. Beyazperdenin sınırlarının dışına taşmaya aday bu önemli tartışmayı sakın kaçırmayın!

Cine5 / “Sinema Meclisi” (Canlı) / 12 Haziran Cumartesi / Saat 22.35

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir