Sinemanın ‘Bilinmeyenleri’ Sessiz Sinema Günleri’nde 1 – Laurel Hardy

Sinemanın ‘Bilinmeyenleri’ Sessiz Sinema Günleri’nde

20 Eylül 2019

6. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, ‘Bilinmeyen’ temasıyla 4-8 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Sinemanın ilk dönemine adanmış Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, altıncı yılında seyircisine ilham vermeye devam ediyor. Festival, 4-8 Aralık tarihlerinde Cineteca di Bologna ve Eye Filmmuseum ortaklığında düzenlenecek. Ana temanın ‘bilinmeyen’ olduğu festivalde hem sinemanın ilk dönemine dair hem de o dönemin insanlık tarihi için bilinmeyenleri mercek altına alınacak. Her yıl olduğu gibi tüm filmler en son restorasyon edilmiş haliyle gösterilirken filmlere canlı müzik eşlik edecek. Festivalin bu yılki ana mekanı geçen yıllarda da olduğu gibi Akbank Sanat Merkezi.

Festivalin bu yılki teması olan “bilinmeyen” iki farklı eksende ilerliyor. Festival, insanoğlunun aya ayak basışının ellinci yıldönümünde, bilinmeyene duyduğu merakın ilk örneklerine odaklanıyor. Sinema ilk ortaya çıkışından itibaren özellikle de bilinmeyen dünyaları hayal etmek ve resmetmek için çok etkili bir araçtı. İlerleyen dönemlerde bilim kurgu adıyla kurumsallaşacak olan türün ilk denemeleri ve örnekleri festival programında yer alacak. İkinci bir eksense daha deneysel bir bakışla soyut örneklerden hareketle algının bilinmeyenlerine odaklanacak.

Sinemanın ‘Bilinmeyenleri’ Sessiz Sinema Günleri’nde 2 – Aya Yolculuk

Festival bu yıl, sinema tarihinde yaptığı keşifler, gerçekleştirdiği film restorasyonları ve keyifli gösterileriyle dünya çapında tanınan Lobster Film’in kurucusu ve direktörü Serge Bromberg’i ağırlayacak. Sinemanın kurmaca yanını keşfeden ve bu anlamda ilk örneği olarak anılan Georges Méliès’in Aya Yolculuk (Le Voyage Dans La Lune, 1902) filmi renkli versiyonu ve Bromberg’in sunumuyla gösterilecek.

Festivalin bu yılki komedi bölümünde ülkemizde de tanınan ve sevilen ikili Laurel & Hardy’den güzel bir seçki olacak. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler bölümü ise yine sosyal tarih açısından eşsiz birer belge değeri taşıyan filmleri perdeye taşıyacak. Bölümde Osmanlı coğrafyasına yayılan kültürel, sosyal ve tarihi konular gündeme gelecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da avangart sinemanın bilinmeyenleri herkesi şaşırtacak; Dada akımının önemli isimlerinden Hans Richter, yönetmen ve çok yönlü sanatçı Ella Bergmann-Michel ve Fransız sinemasından bilinmeyen kısa filmler festivalde seyirciyle buluşacak.

Sinemanın ‘Bilinmeyenleri’ Sessiz Sinema Günleri’nde 3 – Aya Yolculuk 2

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da yerli ve yabancı birçok müzisyen filmlere eşlik edecek. Bunların arasında, 2018 yılında Berlinale’de 40. sanat yılını kutlayan çok yönlü müzisyen Günter Buchwald öne çıkacak. Tüm filmlerden önce, yerli ve yabancı, sessiz sinema alanında uzman, araştırmacı, yazar ve küratörler sunumlar yapacak. Diğer öne çıkanlar arasında Yunan grup Alcalica yer alacak. Aegean Dream and Bass olarak adlandırdıkları tarzda geleneksel Yunan çalgılarıyla elektronik tınıları bir araya getiren grup festival için özel bir performans gerçekleştirecek.

Festival programı ve katılan tüm müzisyenler yakında açıklanacak.

www.sessizsinemagunleri.com

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Nuri Bilge Ceylan Türkiye Standında 4 – Nuri Bilge Ceylan Cannes Türkiye Standında 2

Nuri Bilge Ceylan Türkiye Standında

71. Cannes Film Festivali Ana Yarışma’da son filmi Ahlat Ağacı
Şeytanın Oğlu 2 Aralık'ta Sinemalarda 5 – incarnate3 1

Şeytanın Oğlu 2 Aralık’ta Sinemalarda

Yönetmen Brad Peyton’ın imzasını taşıyan korku filmi Şeytanın Oğlu /