Alternatif Sinema Blogu Sinematik Yenilendi

Öteki Sinema’nın kardeş sitesi Sinematik alternatif sinema blogu, 2007 yılında Alternatif Sinema Kültürü sloganıyla başladığı yolculuğuna, blogun yenilenmiş ara yüzüyle devam ediyor.

Sitenin kurucu ve yürütücüleri olan Utku Uluer ve Gökay Gelgeç bu konuda şunları söylüyor; “Oluşturmaya çalıştığımız arşivin başvuru kaynaklarından birisi olmasına 2007’den beri çalışıyoruz. Geçen zaman içerisinde Yeşilçam kültürüne yönelik araştırmalarımızın sayısı arttıkça sitemiz şekillendi. Bir süredir de bazı değişiklikler yapmayı düşünüyorduk.

En başta “Alternatif Yeşilçam Kültürü bloğu” sloganının sitemizi en iyi tanımladığı konusunda karar kıldık. “Özgün yazılar” sloganıyla yola çıktığımızdan beri blogta pek çok yazıya yer verdik. Ancak biz bu yazıları yazarken blog formatında yer veriyorduk.

Zaman içerisinde bu paylaşımımızın geliştiğini gördük. Bugüne kadar paylaştığımız yazılı, işitsel ve görsel bilgimizle gerek Türkiye’de gerekse de dünyanın çeşitli bölgelerinde güzel geri dönüşümler aldık. Bu bizi cesaretlendirdi ve eski yazılarımızı da elden geçirmemiz gerektiğini gösterdi.

Bunun üzerine hem sitenin arayüzümüzü yenileyerek hem de eski pek çok yazımızı yeniden düzenleyerek tekrar paylaşmaya yapmaya başladık.

Şu noktada bizim için en önemlisi sizlerin tavsiyeleri ve önerileri.”

Sinematik Alternatif Yeşilçam Kültürü Blogu: BURADAN

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

2 Yorumlar

  1. Türk sineması nam-ı diğer yeşilçam adına girişilebilecek ve yapılabilecek o kadar çok eksiğimiz varki.Gerek Öteki olsun ya da Sinematik bu doğrultuda önemli bilgiler içeren nadide kaynaklardır kanımca hiçbir popilist çaba gözetmeksizin bütün yazı ve paylaşımlarını zevkle takip ediyorum..

  2. Değişim güzeldir ve öylede olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir