Yeni Kâbusumuz Slender Man Pek Yakında Sinemalarda! 1 – Slender Man Uzun Kabus 3

Yeni Kâbusumuz Slender Man Pek Yakında Sinemalarda!

8 Ocak 2018

Tüyler ürperten ‘creepypasta’lardan en meşhuru Slender Man, onlarca kısa filmin ardından (en sonunda) büyük bir stüdyonun yapımcılığında beyazperdede boy gösterecek. (Slender Man hakkında dört beş tane daha uzun metrajlı film var, hepsini izlemedim ama bunların düşük bütçeli, ucuz denemeler olduğunu tahmin ediyorum. İçlerinden en öne çıkanı 2017 yılı yapımı Flay.)

Yeni Kâbusumuz Slender Man Pek Yakında Sinemalarda! 2 – Slender Man Uzun Kabus 5

Peki, nedir bu ‘creepypasta’? Şehir efsanelerini bilirsiniz. Hani azı gerçek, çoğu uydurma bir olaydan doğan, kulaktan kulağa yayılan, yayıldıkça daha da inanılmaz detaylar eklenerek bambaşka bir hale bürünen ve sonunda birçok kişinin yok dayımın bir arkadaşının başından geçmiş diye anlattığı, uçuk kaçık ama çoğu korkutucu, uyku kaçıran cinsten hikâyeler. Aslında ‘creepypasta’lar da benzer bir mantıkla ama günümüzün teknolojik nimetlerinden sonuna kadar faydalanılarak üretiliyor.

www.creepypasta.com isimli sitenin yazarları, önce kurmaca bir kısa korku öyküsü yazıyorlar, sonra bu öyküyü popüler forumlar ve sosyal medya araçları gibi mecralarda başlarından geçmiş gibi paylaşmaya başlıyorlar ve sonrasında iyice yayılmasını bekliyorlar. Kimi öyküler kelimenin tam anlamıyla tutuyor ve sitenin varlığından bihaber insanlar, bu kurmaca öyküleri başlarından geçtiğine dair yeminler ederek sahipleniyorlar. Sonrası şehir efsanelerine benzer bir şekilde işliyor ve öykü bütün dünyaya yayılmaya başlıyor. Şehir efsaneleri ve ‘creepypasta’ arasındaki en önemli fark ise yayılma hızı; bir şehir efsanesinin iyice yaygınlaşıp kabul görmesi için kimi zaman seneler geçmesi gerekirken, bir ‘creepypasta’ bazen saatler içinde fenomen haline dönüşebiliyor. Filmimize konu olan Slender Man de bu şekilde yaygınlaşıp benimsenmiş en meşhur ‘creepypasta’ların belki de başında geliyor.

Sony’nin korku filmi şubesi Screen Gems yapımcılığında çekilen filmin geçtiğimiz günlerde önce posteri, sonrasında da fragmanı yayınlandı. Açıkçası her ikisini de beğendim ama Hollywood’un bilhassa fragman konusunda müthiş illüzyonlar yaratabilen usta bir büyücüden farksız olduğunu da unutmamak gerek.

Çok tutmadığım sinemacılardan Sylvain White’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin senaryosu David Birke’e ait. Başrollerde ise Joey King, Julia Goldani Telles, Annalise Basso, Jaz Sinclair ve Alex Fitzalan gibi oyuncular yer alıyor.

Slender Man, 18 Mayıs’ta ABD, İngiltere ve İsveç gibi ülkelerle aynı anda Türkiye’de de gösterime girecek.

Yeni Kâbusumuz Slender Man Pek Yakında Sinemalarda! 3 – Slender Man Uzun Kabus poster

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ayşe Şasa'ya Veda 4 – fft99 mf4477493

Ayşe Şasa’ya Veda

Türk sinemasının unutulmaz senaristlerinden Ayşe Şasa, son yolculuğuna uğurlandı.
Türk Zagor'u Star TV Kült Filmler Kuşağında 5 – zagor1970film700x420

Türk Zagor’u Star TV Kült Filmler Kuşağında

Kült Türk Filmleri kuşağında Türk Zagor'u, 23 Haziran 2012 Cumartesi