Sokağa Çıkma Yasağı, The Purge ve Siren Sesi 1 – the purge 3

Sokağa Çıkma Yasağı, The Purge ve Siren Sesi

11 Nisan 2020

Korona virüsünden dolayı dünyanın pek çok yerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkemizde büyük şehirlerde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ilk günündeyiz. İnsanları evde tutmak ve sokağa çıkmamaları için farklı polisiye önlemler alınmakta. Sokağa Çıkma Yasağı, The Purge ve Siren Sesi 2 – PurgeBunlardan ilginç bir tanesi Amerika’da gerçekleşti. Louisiana eyaletindeki Crowley şehrinde yerel polis, akşam 21.00’dan sonraki sokağa çıkma yasağını vatandaşlara duyurmak için alışılmadık bir yol kullandı.

“The Purge” filmindekine benzer bir siren sesiyle sokak aralarında dolaşarak insanların evden kalması için devriye görevi icra etti. Bu uygulama, vatandaşların şikayetlerine konu oldu. Artan şikayetlerin ardından yetkililer açıklama yapmak zorunda kaldı. Söz konusu benzerlikten haberdar olmadıklarını ve bir daha siren sesini kullanmayacaklarını ifade ettiler.

Aynı isimli film ve dizide, siren sesi 12 saat boyunca tüm suçların serbest olduğu anlamına geliyordu. Suç işlemek isteyenler dışarı çıkıyor ve suçlulardan korunmak isteyenler ise evlerinde ya da güvenli olan yerlerde kendilerini tecrit ediyorlardı.

Sinemayı bazen günlük yaşantımızın tam ortasında buluruz. İzlediklerimiz, davranışlarımızı ve tepkilerimizi şekillendirir. “Jaws” filminin ardından su korkusunda artış, “The Dentist” filminin ardından dişçiye gitme oranlarında düşüş yaşanması buna en güzel örneklerdendir. Günümüzdeki eylemlerde “V for Vendetta” filminin maskesi çokça tercih edilen bir diğer sinema-toplum etkileşimidir. Peki, “The Purge” filmini akıllara getiren bu uygulama hayatımıza eklenecek mi? Bunu zaman gösterecek…

Kaynak: www.independent.co.uk

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/news/coronavirus-the-purge-siren-louisiana-lockdown-curfew-police-video-a9454236.html

blank

Fatih Danacı

Uçak mühendisliği alanında eğitim alıp mezun olduktan sonra sinema ve edebiyat merakı aktif bir uğraşa dönüştü. 2006 yılından itibaren çeşitli dergi, e-dergi, internet siteleri gibi platformlarda öyküleri, sinema yazıları yayımlandı. Sinema tarihi ve araştırma-inceleme türünde kitaplar yazdı, bunlardan başka Dolunay Öyküleri adlı öykü kitabı yayımlandı, çok sayıda kolektif kitap çalışmasında yer aldı. Oğlu olduktan sonra çocuklar için üretmeye başladı ve çocuk kitapları ve kutu oyunları hazırladı, çizgi film projelerine destek verdi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kraliçe Lear Filmi Özel Gösterimi Kadıköy'de 3 – Kraliçe Lear

Kraliçe Lear Filmi Özel Gösterimi Kadıköy’de

Kadıköy Belediyesi, birçok festivalde gösterilen, Pelin Esmer’in yönettiği Kraliçe Lear
Afrikalı Kadın Yönetmenlerin Gözünden: Asla Yalnız 4 – Looking for Oum Kulthum 2017

Afrikalı Kadın Yönetmenlerin Gözünden: Asla Yalnız

İstanbul Modern, çevrimiçi programlarına “Dünya Diye Bir Yer” sergisinden esinlendiği