Sundance’in En İyisi Sonita !f İstanbul’da! 1 – Sonita 01

Sundance’in En İyisi Sonita !f İstanbul’da!

Önceki gün sona eren Sundance Film Festivali’nde hem jüriden ve hem de seyirciden ödül alarak yılın en iyi belgesellerinden biri olacağını müjdeleyen Sonita, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Afgan genç bir kadının zorla evliliğe ve yoksulluğa karşı, müzik yaparak direnmesini konu alan film, !f² projesi sayesinde İstanbul’la aynı anda 33 şehir ve 50 farklı noktada sinemaseverlerle buluşacak.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde 18 Şubat’ta başlayacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Aşk ve Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak olan Sonita, önceki gün sona eren Sundance Film Festivali‘nde iki ödül birden kazandı. Sundance’in dünya sinemasından belgeseller bölümünde yarışan ve Büyük Jüri Ödülü’nün yanı sıra Seyirci Ödülü’nü de kazanan film, !f² projesi sayesinde, İstanbul’la aynı anda 33 şehir ve 50 farklı noktada seyirciyle buluşacak.

Sonita 02

Rokhsareh Ghaem Maghami’nin yönettiği ve İran, Almanya ve İsviçre ortak yapımı olan Sonita,  Afganistan’dan Tahran’a mülteci olarak girmiş, zorla evlilik ve yoksulluğun dayatıldığı hayata karşı şarkı söyleyerek ayakta durmaya çalışan Sonita Alizadeh adlı genç bir kadının hayatını anlatıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.ifistanbul.com

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir