Splice / Deney 23 Temmuz'da Sinemalarda 1 – 4759908743 454e8d8e08 b

Splice / Deney 23 Temmuz’da Sinemalarda

19 Temmuz 2010

Clive ve Elsa bilim dünyasının iki süper starıdır. Uzmanlık alanları DNA kopyalamak ve farklı canlıların DNA’larını birleştirerek hybrid yaratıklar yaratmaktır. Bilime olan aşkları da en az birbirlerine olan aşkları kadar güçlüdür. Ancak çalışmalarını artık bir adım daha ileriye taşımanın zamanı geldiğine inanmaktadırlar: insan DNA’sını kopyalamak. Ancak yürüttükleri projenin finansörleri bu aşamaya gelindiğinde insan DNA’sı ile deneyler yapılmasına karşı çıkar ve Clive ile Elsa projeyi gizlice yürütme kararı alırlar. Elde ettikleri sonuç Dren’dir: inanılmaz bir hybrid yaratık olan Dren normal insan bebeklerinden çok daha hızlı gelişmeye başlar ve birkaç ay içinde bir yetişkin haline gelir. Clive ve Elsa bir deney ürünü olan insan ve hayvan karışımı yaratıkları Dren’I gözlerden uzak tutmaya çalışırken bu tuhaf yaratıkla aralarında bilimin çok ötesinde duygusal bağlar da oluşur. Ancak geçen zamanla birlikte Dren bu ünlü çifte hayatlarının hem en çılgın hayalini hem de en büyük kabusunu yaşatmaya başlar.

Splice / Deney 23 Temmuz'da Sinemalarda 2 – 4777697466 6ff69d8833 b

Prodüksiyon Hakkında

Vincenzo Natali (Paris, je t’aime, Cube) tarafından yönetilen Deney (Splice) genetic mühendisliğine korku dolu bir bakış atıyor. Başrollerini Adrien Brody (The Brothers Bloom, King Kong, The Pianist), Sarah Polley (Dawn of the Dead, Secret Life of Words, Mr. Nobody) ve beyazperdeye yeni yeni adım atan Delphine Chanéac (Madame Hollywood, Brice de Nice) paylaşıyor. 3 Aralık 2007’de çalışmalarına başlanan Deney’in çekimleri ise 21 Şubat 2008’de Toronto, Kanada’da tamamlandı.

Splice / Deney 23 Temmuz'da Sinemalarda 3 – 4759908743 454e8d8e08 b

Copperheart Entertainment ve Gaumontortak yapımı olan prodüksiyonun sorumlu yapımcılığını ise Copperheart Entertainment’tan Steven Hoban ve Gaumont’dan Sidonie Dumas ile Christophe Riandee yürüttü. Guillermo del Toro, Don Murphy ve Angry Bull’dan Susan Montford da Deney’in her aşamasıyla özenle ilgilenmiş yapımcılar arasında öne çıkan diğer isimler oldu. Deney’in senaryosu Natali, Antoinette Terry Bryant ve Doug Taylor tarafından kaleme alındı. Görüntü yönetmenliğini ise Tetsuo Nagata (La vie en rose, Paris, je t’aime) üstlendi. Prodüksiyon tasarımları Todd Cherniawsky (Ginger Snaps trilogy), kostüm tasarımları ise Alex Kavanagh (Repo! The Genetic Opera!, Young People Fucking) tarafından üstlenildi. Deney’in en çarpıcı öğelerinden biri olan özel efektleri ise C. O. R. E. Digital Pictures (The Tudors, X-Men, Silent Hill, Resident Evil: Apocalypse) tarafından ve makyajları da Oscar ödüllü stüdyo KNB FX Group (The Chronicles of Narnia, Sin City, Kill Bill Vol. 1 and 2) tarafından yapıldı.

Deney’in Yaratılış Süreci

1998 yılında Vincenzo Natali, Cube’ün kendisine kazandırmış olduğu inanılmaz başarıyla birlikte yeni projelere doğru yelken açmıştı. 1995 yılında kaleme aldığı kısa film senaryosu Mutants’ı prodüktör Steve Hoban ile paylaştı. Deney’in senaristlerinden Natali ile, Natali, Hoban’ın yeni projeleri Blood & Donuts ve Ginger Snaps’in storyboard çizeri olarak çalıştığı dönemde tanıştı. 1999 yılında senaryo çalışmaları o kadar ilerlemişti ki, artık bir kısa film olmaktan çıkmış, uzun metraja dönüşmüş ve Deney (Splice) adını almıştı.

Splice / Deney 23 Temmuz'da Sinemalarda 4 – 4760580954 2189102a18 b

Ancak ilerleyen süreçte ön prodüksiyon çalışmaları neredeyse durma noktasına geldi. Natali’nin yorumuna gore bunun sebebi, Deney’in hibrid karakteri Dren’i yaratabilmek için gerekli olan bütçenin filme ayrılmış bütçeyi aşıyor olmasıydı. Ancak 2005 yılında Natali ve Hoban’ın Los Angeles’ta tekrar biraraya gelmesi Deney (Splice) filmi için bir dönüm noktası oldu. 2003 yılında Nothing’te de yönetmen ve yapımcı olarak beraber çalışmış olan ikili artık birbirini çok daha iyi tanıyordu. Yeni projeler üzerinde tartışmaya başladıklarında Natali “Neden Splice’ı yapmıyoruz?” diye sordu.

“Aslında bu noktaya kadar yeni bir projeye girişmeye hazır değildim” diyor Hoban. “Ancak yeniden Vincenzo ile çalışma fikri beni oldukça heyecanlandırdı. Serendipity ile yaptığımız ortak çalışmaların ve imzaladığımız sözleşmelerin bir kez daha üzerinden geçerek finansal olarak bu işi nasıl çözebileceğimizi bulduk. Hemen ardından Vincenzo tekrar çalışmaya başladı ve 2006 yılında yeni senaryonun taslağı elimizdeydi. Aslında hikaye bir modern çağ Frankenstein’ını andırıyordu ve original hikayenin tüm duygularını da bir noktada taşıyordu. Bu aşamaya geldiğimizde projeye Doug Taylor’ı da dahil ettik ve benim de işin içine girmemle senaryo son şeklini aldı”

“Ancak Splice’ın bu kadar ertelenmesinin sebepleri sadece senaryo çalışmalarından kaynaklanmıyor. 200 yılında, örneğin Dren’n gözlerini yaratmak için kullanılacak olan dijital efekt teknolojileri son derece pahalıydı” diye açıklıyor geldikleri aşamayı Hoban. “Ve ilerleyen yıllarda görsle efekt teknolojileri çok daha inandırıcı, gerçekçi çalışmalara dönüşmeye başladı” ve “Ve tabi ki ucuzladı” demeyi de ihmal etmiyor.

Splice / Deney 23 Temmuz'da Sinemalarda 5 – 4760338695 61f4f194e8 b1

1969 ABD doğumlu ünlü yönetmen Vincenzo Natali’yi birçoğunuz Küp filmi ile kesinlikle hatırlayacaktır. Küp ile 1997’de büyük başarı yakalayan Natali’nin uzun vadeli projelerinden biri olan Deney’in on küsur yıl sonra hayata geçirilmiş olması ve Adrien Brody’li, Sarah Polley’li olağanüstü bir kadro ile izleyicilerin karşısına çıkması Natali hayranlarını fazlasıyla memnun etti. Ünlü yönetmenin Küp’ten beri hayata geçirmiş olduğu en iddialı proje olan Deney (Splice) görsel efektleriyle de son derece göz dolduran bir yapım ve 2010’un en iddialı bilim-kurgu gerilim filmlerinden biri. 2002’de Cypher, 2003’te Nothing, 2005’te Getting Gilliam ve son olarak Paris, I Love You ile seyircilerin karşısına çıkan Natali’nin Deney’in kamera arkasında neler başardığını görmek için sabırsızlanıyoruz.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Romy Schneider Anısına Sergi ve Film Gösterimi 6 – 66 Romy Schneider A Delon

Romy Schneider Anısına Sergi ve Film Gösterimi

Romy Schneider 30. ölüm yıldönümü nedeni ile Alman Sinematek Müzesi'nin
SALT Beyoğlu'nda Film Gösterimi ve Soru Cevap Oturumu 7 – Daimi Değişimler Sessiz Tanıklar

SALT Beyoğlu’nda Film Gösterimi ve Soru Cevap Oturumu

Daimî Değişimler, Sessiz Tanıklar’ın (Türkçe; İngilizce altyazılı) gösterimi ve soru